Definitívna bodka za vzťahom, v ktorom sme nechali svoje najkrajšie roky, množstvo nádeje, lásky, času (a čo si budeme klamať… aj financií), dokáže otriasť psychikou každého, kto aspoň chvíľu skutočne ľúbil. Rozchod je niečo, čo jedna skupina ľudí podceňuje, alebo sa nájdu i takí, ktorí to zasa prežívajú o niečo viac, akoby sa patrilo. Myslím si, že to nie je len o tom, ako veľmi milovali. Skôr o tom, čo všetko od vzťahu očakávali a čo v ňom pochovali…

Prečo rozchod tak veľmi bolí? Každý, kto to prežil, musí uznať, že ten pocit, ktorý príde, keď si uvedomil, čo sa práve stalo, nebol veľmi príjemný. Nedalo sa zabudnúť, nebolo možné vyhnať si tie chmáry z duše len tak na rozkaz. Chcelo to čas a iniciatíva z našej strany vždy pomáha len čiastočne, mnohokrát takmer nepatrne. Jednoducho sa v nás odohráva niečo, čo na istý čas nie sme schopní ovplyvniť.

V prvom rade máme pocit, že sme milovaného človeka stratili.

pinterest.com

Rozlúčky sú ťažké, o tom bez pochýb. A rozchod je taktiež stratou, i keď často ten človek býva len o pár ulíc ďalej. Avšak spolu s ním odchádza všetko, na čo sme boli doposiaľ zvyknutí. Všetky pocity, ktoré sme pri ňom mali, zrazu chýbajú, a my netušíme, odkiaľ ich opäť vziať, kto iný nám ich môže teraz dať. Až keď niekoho stratíme, zistíme, čo všetko nám poskytoval a ako veľmi nám bol oporou.

Občas máme pocit, že sme zlyhali a všetko je to naša chyba. Čoraz viac si kladieme výčitku, že sme mohli urobiť viac, vtedy či vtedy sa zachovať inak… Možno sme sa mali zmeniť, viac počúvať, menej rozprávať či menej myslieť na seba. Avšak to je hlúposť. Čo sa stalo, stalo sa. Ak máme byť niekde sami sebou, tak nech je to, prosím, práve vo vzťahu.

Čo bude ďalej?

Neistota do budúcnosti prichádza v takýchto porozchodových chvíľach ako nežiaduci a nepredvídateľný „účinok.“ Až vtedy si naplno uvedomíme, ako nám jeden jediný človek ovplyvňoval a možno i uľahčoval život. Zmenilo sa odrazu tak veľa vecí, na ktoré sme pravdepodobne po vyslovení posledného zbohom ani len nepomysleli. Možno tam patrí i nové bydlisko, možno sa pozeráme na druhú stranu postele, ktorá ostala prázdna. Večer už nemáme komu vyrozprávať svoje zážitky, ráno namiesto dvoch káv robíme iba jednu. Všetko je zrazu cudzie, nové, všade niečo chýba…

pinterest.com

Vzťah je predovšetkým súhrn množstva maličkostí. Drobností, ktoré však často bolia najviac, ak o ne prídeme. Slzy sa nám tisnú do očí aj v takých momentoch, že je to vlastne smiešne… Nemáme komu vynadať za to, že opäť nechal na posteli mokrý uterák, a chce sa nám z toho revať. Zrazu umývame príliš malé množstvo riadu a je nám to nesmierne ľúto. Jeho či jej obľúbené jedlo si tak skoro nenavaríme… Áno, aj o tomto je rozchod. O momentoch, ktoré prídu znenazdajky a bolia ako fras.

Odišla aj nádej v nové začiatky…

Ten pocit, keď ste do niečoho dali všetko a ono to nevyšlo podľa vašich očakávaní… Zrazu sa všetka snaha sveta javí ako márna, a to nielen vo vzťahoch ako takých. Ak sa nám zrúti dlhodobý vzťah, nevieme si predstaviť, že začneme odznova. Len tak, s rovnakým entuziazmom ako predtým. Najmä vtedy, ak sme zo vzťahu odchádzali ako oklamaní, ranení či totálne psychicky vyžmýkaní. Chvíľu ešte potrvá, kým sa opäť naučíme veriť iným ľuďom, kým sami seba presvedčíme, že nie všetko pekné musí vyústiť do tragického konca.

pinterest.com

Odchod od partnera so sebou mnohokrát prináša aj prerušenie kontaktov s ďalšími ľuďmi. A to tiež nie je celkom príjemná vec, veď izolovane sa cítime už dosť aj bez toho. No v niektorých prípadoch človek zrazu ostane sám ako prst, pretože príde na to, že svojich priateľov takmer nemá. Všetko sú to ľudia, ktorí majú bližšie k jeho bývalej polovičke. Najčastejšie sa to stáva tým, ktorí sa vo vzťahu správali ako siamské dvojčatá a sami, jeden bez druhého, nevystrčili z domu ani nos.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
S láskou... Tvoja staršia verzia

Najlepší liek na rozchod?

Budem úprimná… neexistuje. Na to, aby sa človek vyrovnal s novým životným obdobím, univerzálny liek naozaj nie je. Možno je potrebné len prijať skutočnosť takú, aká ja, prestať dúfať, že sa k nám dotyčný vráti, a nájsť svoj zmysel života niekde inde. Pretože často práve na to vo vzťahu zabúdame – nevieme, čo vlastne milujeme, čo nás napĺňa a čo nás baví. Občas je rozchod tou najlepšou cestou k sebapoznaniu…

Autor: Nina Uherčíková

Coverphoto: Photo by Gerardo Marrufo on Unsplash

Facebook komentáre