Stretnúť niekoho, s kým je nám dobre, s kým si rozumieme aj bez slov a cítime sa šťastní, je veľmi ťažké. Keď konečne niekoho takého stretneme, snažíme sa zo všetkých síl, aby sme si ho udržali.

Čím viac druhého človeka spoznávame, tým viac si všímame aj tie jeho vlastnosti, ktoré nám začnú vadiť. A preto, keď sa s dotyčným stretávame už nejaký čas a on získa odvahu konečne sa vysloviť, my zamrzneme, pretože nás prepadnú pochybnosti, či to nebude len ďalšie sklamanie.

Už niekoľko krát som sa stretla s tým, že láska nestačila na to, aby dvaja ostali spolu. Nestačili ani spoloční priatelia, či rovnaké záujmy. Obavy zo sklamania a straty slobody boli väčšie. Všimla som si, že ľudia uprednostňujú vzťahy bez záväzkov, ktoré jednoducho môžu skončiť, ak ich prestanú baviť.

pinterest.com

Tak vznikajú vzťahy bez citovej podstaty, založené väčšinou na fyzickej príťažlivosti. Príťažlivosť však nemá dlhé trvanie a neposkytuje spoľahlivý základ pre vzťah. Vášeň patrí do vzťahu, ale nemala by byť jeho hlavným základom.

Zo strachu pred ďalším sklamaním vznikajú napodobeniny vzťahov, v ktorých láska nemá miesto. Vzťahy, v ktorých nám ten druhý jednoducho vyhovuje. 

Bojovať o skutočnú lásku sa nám často zdá príliš zložité. Ibaže naše srdce potrebuje lásku. Pravdou však je, že v dnešnom svete, kde takmer každý klame a podvádza, je také ťažké objaviť niekoho, komu sa dá veriť, takže sa ani nečujem, že sa o to ľudia prestali snažiť. 

Ľudia si zvykli nič nesľubovať, vyhýbať sa skutočným vzťahom. Vzťah si vyžaduje čas, trpezlivosť, láska bolí a zlomené srdce sa ťažko hojí. A práve o to ide. Bojíme sa venovať niekomu svoje srdce a tak z opatrnosti utekáme pred láskou. Bojíme sa lásky, pretože si myslíme, že budeme znova trpieť. Vzťah si vyžaduje aj spoľahlivosť a zodpovednosť.

A hlavne, vyžaduje si čas.

Veľa ľudí na otázku prečo nemajú partnera odpovedá, že na to nemajú čas. Možno je pre nich dôležitejšia kariéra, ale nemám im to za zlé – nie je ľahké rozhodnúť sa medzi kariérou a vzťahom, pričom je, žiaľ, veľká šanca, že kariéra s nami bude dlhšie ako vzťah. Taký je dnes svet. Už nie sme zvyknutí riešiť vážne problémy vo vzťahu, nemáme na to nervy ani trpezlivosť. Na čo sa trápiť, keď po svete chodí toľko iných slobodných ľudí?

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Chcem pauzu od lásky

A tak sa rozprávky o princovi na bielom koni, ktorého sme si vysnívali ako malé dievčatká, rozpadávajú na prach. Veľa krát taký ,,princ” ani nedostane šancu, pretože ho zďaleka obchádzame alebo ho berieme ako kamaráta.

pinterest.com

Ďalším rozšíreným typom vzťahu sú tzv. kamaráti s výhodami. Osobne niečo také neuznávam, riadim sa heslom: buď všetko alebo nič. Nepochybujem však, že aj tento typ vzťahu má svoje plusy, napríklad bútľavú vŕbu a pravidelný sex v jednom. Všetko funguje ako má, pokým sa do toho nepripletie láska. Prečo? Samotné priateľstvo medzi mužom a ženou často nemá ďaleko od lásky a keď sa k nemu pridá ešte fyzická príťažlivosť a to, že s kamarátom sa cítime dobre a môžeme mu dôverovať, láska je už len čerešničkou na torte.

Nuž a nesmieme zabudnú, že sa každým rokom zvyšuje počet neverníkov. Keď sa jeden z partnerov vo vzťahu začne nudiť, chtiac – nechtiac sa porozhliadne po príležitostnej známosti. A tak sa môže ľahko stať, že sa muž alebo žena do svojho milenca či milenky zamilujú. Zvyčajne to býva začiatok konca vzťahu, pretože podvádzaný partner na to skôr či neskôr príde. Všeobecne však platí, že podvádzajú tí partneri, ktorí vo vzťahu nie sú spokojní alebo sa cítia nemilovaní, či nepochopení, no nemajú odvahu tieto problémy riešiť. A tak hľadajú niekde inde to, čo už nenachádzajú vo svojom vzťahu.

Bojíme sa vzťahov, ale bez skutočnej lásky sme prázdni. Srdce, ktoré nemiluje nemôže priniesť dobro. Láska je to, čo spoľahlivo okorení náš život. Dajme jej šancu. Veď tá skutočná láska je dnes už taká vzácna…

coverphoto: pexels.com

Facebook komentáre