Nakoľko má tento portál v názve slovo žena, myslím si, že niet lepšieho priestoru na vyjadrenie mojej myšlienky. Vy ženy to máte v dnešnej dobe naozaj ťažké. Teraz sa vám nechcem líškať ani sa vám podlizovať, pretože by som tajne zúfalo túžil po blízkosti nežnejšieho pohlavia. Nie, toto nie je zoznamka, preto môžem byť o to viac úprimnejší.

Ako som už načrtol, nezávidím vám. Žiť v dnešných časoch a čeliť toľkým predsudkom, názorom a očakávaniam, musí byť celkom náročné, až by sa jeden z toho zbláznil. Na ženu sa vytvára toľko nárokov, ktoré sú nadovšetko úplne protichodné.

unsplash.com

Takže sa vlastne nikomu nezavďačíte, nikdy nebudete v očiach všetkých dokonalé a nikdy podľa iných nebudete žiť správne. Môžete ma teraz stopnúť a povedať, že komu predsa záleží na názoroch iných. Máte pravdu. Je to váš život, ale úprimne… Skutočne sme všetci tak obrnení, že sa nikdy pod nátlakom spoločnosti nenecháme aspoň na čas vyviesť z miery?

Očakával by som, že trend starania sa do životov druhých sme zanechali na dedinách, kedy jedna suseda tej druhej nazerala ponad plot a odsúdila aj jej spôsob skladovania zemiakov. Ale nie… Preniesli sme tento skazonosný neduh aj do veľkomiest a čo je najhoršie, šírime ho rýchlosťou svetla ešte aj na internete. 

A tam sa teda niekedy dejú veci…

Nápad na tento článok sa v mojej hlave zrodil len nedávno. Dovtedy som si neuvedomoval, akému veľkému tlaku musíte deň čo deň čeliť. Vyskočilo na mňa video, v ktorom jedna žena (mohla mať tak cca 30 rokov, neviem presne, nepátral som) hovorila o tom, prečo nechce mať deti. Bola úprimná, chvíľami aj vtipná, hovorila pokojne, do nikoho sa nenavážala a objasňovala publiku jej názor. Osobne som z tých slov vycítil, že to má v hlave upratané a vôbec by mi nenapadlo ju za to, ako chce prežiť svoj život, skritizovať.

Ale potom som sa pozrel na komentáre pod videom. A bolo mi teda všelijako, len nie dobre. Toľko zaostalých, bezcitných a úzkoprsých ľudí som už dlho pokope nevidel. Dvakrát som sa musel uistiť, či čítam diskusiu k videu, ktoré som pred chvíľou dopozeral. Posielali ju k lekárovi, lebo jej diagnostikovali hormonálnu poruchu. Želali jej smrť(!!!) a kázali jej, aby sa zabila a neinfikovala ľudstvo. Nazývali ju všetkými možnými prívlastkami a ani jeden z nich nebol práve lichotivý. 

unsplash.com

Viete, čo ma zarazilo najviac? 

Práve fakt, že väčšinu nepekných komentárov napísali muži. Pohlavie, ktoré nikdy neprežije tehotenstvo, pôrod a starostlivosť o dieťa sa ho ani zďaleka netýka v takom rozsahu, v akom to podstupujú ženy. Pohlavie, ktorého úlohou je ženu chrániť, ju zrazu zlynčovalo a hovorilo, že práve ona je proti prírode… A pritom len kvôli tomu, že sa rozhodla nemať deti, pretože to tak necíti… Správali sa k nej, akoby práve v obývačke zostrojila funkčnú jadrovú zbraň a sľúbila jej čoskoré použitie.

Týmto videom sa vo mne zapla akási kontrolka na podobné situácie. Zrazu som si začal všímať ten tlak, ktorý je na vás vyvíjaný a vôbec sa netýka len témy materstva. Máte sa o seba postarať samy a necudzopasiť na mužovom príjme, ale keď tak urobíte a ste samostatné, stávate sa bezohľadnými kariéristkami. Z príživníčok sú hrdé feministky… Máte si všetko vybaviť samy, ale na ženu za volantom sa stále pozerá s dešpektom. Ak zostanete doma s deťmi, stávate sa zákonite biomatkami, ktorým preplo, no keď využijete jasle a idete späť do práce, ste bezcitné kukučie matky. Keď kojíte, je zle, keď nie, ešte horšie. Ja sám sa v tom strácam a priznám sa, že ma niektoré názory napálili, hoci sa ma vôbec netýkajú.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Prečo ma chceš zmeniť, keď si hovoril, že ma miluješ takú, aká som?

Viete, prečo sa to deje?

Poviem vám môj predpoklad. Nemusí byť pravdivý, pretože kto z nás už objavil pravdu, však áno… Ale možno na ňom niečo bude. Vy ženy ste urobili za posledné desaťročia obrovský pokrok. Takú malú, veľkú evolučnú revolúciu. Odišli ste z kuchyne a šli ste pracovať. Zarábate, máte svoj názor a ste na postoch, kde máte moc. Konkurujete mužom a ste nezávislé. 

A z toho sa muži akosi nevedia spamätať. Nemusí to byť priamo na vedomej úrovni, ale kdesi v podvedomí ich to škrie. Cítia sa ohrození, pretože prišli o svoje bezpečie, ktoré ste im poskytovali. Zrazu nie je nič tak, ako bolo predtým. Siahli ste na jedinú mužskú prioritu a vzali ste si ju na vlastné plecia. Hovorím o jednej z primárnych mužských potrieb postarať sa, zabezpečiť a nadobudnúť majetok. Výmenou za to malo byť pohodlie, poriadok a pokoj v domácnosti, v ktorej sa staráte o deti. 

unsplash.com

A zrazu je tento koncept fuč. Všetko je v akejsi nesymbióze, stáročia zaužívané pravidlá neplatia, večeru varíte manažujúc pritom nielen domácnosť, ale aj vaše kariérne pole. A tento pohľad slabší muž dlho neustojí. Zošalie a ani sám nevie prečo. Preto tie nenávistné komentáre a potreba zatlačiť vás späť do týchto časov. Zrazu tu máme dôvod, prečo najmä muži nestrpia ženu, ktorá nechce deti… Lebo sa kdesi v kútiku duše obávajú, že si viac nebudú mať s kým založiť rodinu. Vy ste pokročili vpred a oni zostali na rovnakom mieste. 

Preto, dievčatá, ženy či dámy, kašlite na to…

Niečo vám poviem. Ste úžasné a dokonalé také, aké ste. (A tieto vety naozaj píšem ja, nedopísala to sem naša „úlomkárska“ editorka.) Píšem ich preto, lebo to tak cítim. Ste bytosti, bez ktorých si ja tento svet predstaviť neviem, a preto si zaslúžite nielen moju úctu. Či už chcete mať deti, alebo nie, či ich budete kojiť alebo im uvaríte sunar. Či pracujete hodinu denne, alebo dvadsať…

Hlavne žite tak, aby ste boli spokojné vy, pretože iba vtedy my muži budeme mať dokonalé partnerky. Nech už chcete v živote čokoľvek, vždy sa nájde niekto, kto to vníma rovnako ako vy. Nehľaďte na to, čo vám diktujú iní a zachovajte si chladnú hlavu vo chvíľach, keď sa vám cudzí ľudia budú chcieť montovať do života. Máte moju úctu a rešpekt. 🙂

Coverphoto: Photo by Aileni Tee on Unsplash

Facebook komentáre