Vzťahy môžu byť spásou, ale aj peklom. Mať dobrú kamošku, ktorej môžeš povedať všetko, rodičov, za ktorými môžeš prísť aj ako dospeláčka a vyliečiť sa u nich zo všetkých svojich trápení, partnera, ktorý je pre teba bezpečným prístavom a jeho prítomnosť nepredstavuje skôr bojové pole, to je na nezaplatenie. No čo keď niečo z toho alebo dokonca nič práve nemáš? Možno ťa moja odpoveď prekvapí… Ale aj tak sa nič nedeje.

Nebudem ti písať klišé frázy, že máš predsa seba a to by ti malo bohato stačiť. Je to síce pravda, ale ak ťa niečo trápi a si osamelá ako prst, to, že žiješ, dýchaš a dokážeš počúvať vlastné myšlienky, ti je, pravdupovediac, na hovno. Samota totiž nebolí, ak je duša spokojná. Bolí, ak ju niečo trápi a ona potrebuje rozptýlenie, prípadne to všetko zo seba dostať von.

unsplash.com

No i tak si stojím za tým, že ak ti vzťahy krachujú, nič hrozné sa nedeje…

A mala by si si to čím skôr uvedomiť. Dôležitosť tohto poznania má totiž hneď viacero dôvodov. Po prvé – ak súrne potrebuješ prítomnosť nejakej osoby, vyhľadávaš pomerne „nebezpečné“ vzťahy. Ľahšie naletíš, viac si od neistých vzťahov sľubuješ, rýchlejšie sa viažeš, lebo sa k niekomu pripútaš musíš. Láka ťa to, vnímaš to ako tvoju jedinú záchranu pred všetkým tým bordelom, ktorý si v sebe nosíš. A to je cesta do ďalšieho pekla, ešte väčšieho ako keď ťa kvári pocit osamelosti.

Druhým dôvodom je, že sa v takýchto chvíľach – keď niekoho pri sebe potrebuješ, bojíš púšťať ľudí, s ktorými to nie je práve ideálne. Nepovieš kamoške, že ťa otravujú jej večné reči o tom, ako ju štve frajer, s ktorým sa – podľa tvojho názoru, mala už dávno rozísť. Nepovieš rodičom, že máš pocit, že ti vôbec nerozumejú a že sa ti zdá, že nech robíš čokoľvek, stále pre nich nie si dosť dobrá, pretože nežiješ podľa ich predstáv. A už vôbec nepustíš k vode muža, s ktorým ťa nespájajú láska, porozumenie ani rešpekt, len strach z toho, že zostaneš sama. Neodídeš. Lebo nevieš, či to potom nebude ešte horšie. A tak sa trápiš pre niektoré vzťahy. Pre vzťahy, ktoré ťa vyčerpávajú, no neukončíš ich, a pre vzťahy, ktoré práve nezažívaš, pretože nemáš s kým.

unsplash.com

Už vieš, čo tým chcem povedať?

Stručne zhrnuté – dodrž si odstup. Od ľudí. Od pocitov, ktoré v tebe zanechávajú. Od strachu, že skončíš večer sama vo svojom byte a na tvoje myšlienky budú „odpovedať“ len štyri chladné steny tvojej spálne, v ktorej sa ti bude zaspávať čoraz ťažšie a ťažšie. Udrž si odstup od všetkého, čo ťa ničí, a neboj sa tomu povedať nie. Neboj sa priznať si, že toto nie je to, čo chceš, hoci aj za cenu toho, že ťa nasledujúce dni budú sprevádzať pochybnosti, či si urobila dobre. To váhanie časom zmizne, len treba vydržať. A každým dňom sa budeš čoraz viac presviedčať o tom, že bez niektorých vzťahov ti lepšie, hoci si sa ich kedysi bojazlivo držala ako kliešť. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Občas sa zamilujeme do lásky, ktorá nás ničí

Prečo by si si sa vlastne mala trápiť pre niektoré vzťahy? Prečo by si mala dookola podstupovať to isté, čo ťa len vyčerpáva? Veď nežiješ vo vákuu… Ak sa niekoho pustíš, čochvíľa stretneš inú osobu. Áno, chvíľu budeš sama. Ale v tej samote sa nájdeš. Nájdeš v nej presne to, čo si v mnohých vzťahoch musela skrývať. Nájdeš v nej pokoj, ktorý ti v týchto vzťahoch tak veľmi chýbal.

unsplash.com

Tak nechaj tak každého, kto ťa len unavuje…

Nech je to už hocikto… Jediná kamoška, ktorú máš, no nespráva sa k tebe práve kamarátsky. Rodina, ktorá ťa neakceptuje takú, aká si, pretože z teba chceli mať doktorku či právničku a ty si chcela celý život napríklad písať. Pracovný kolektív, ktorý ťa nerešpektuje a nepočúva, len ťa zdiera. Partner, ktorý ti je každým dňom vzdialenejší. Sestra, ktorá sa ozve, len keď potrebuje tvoju pomoc, ale nič iné s tebou zdieľať nechce. 

Prečo sa trápiť pre niektoré vzťahy, keď púšťať sa tých nesprávnych osôb je tak krásne a oslobodzujúce? Občas nás život zavedie k ľuďom, ku ktorým nepatríme. A je to úplne v poriadku. Vďaka tomu pochopíme, kto sme a kým nechceme byť. Zistíme, čo nám vo vzťahoch vyhovuje a čo nám ubližuje. Viem, že máš z toho strach. My ľudia sa bojíme strácať, nech je to už čokoľvek. Chceme vlastniť, byť obklopení istotami…

No ver mi, niet krajšieho pocitu ako zavrieť tie správne dvere za nesprávnymi osobami. 

Coverphoto: Photo by Alireza Esmaeeli on Unsplash

O tom, že odchádzať od tých nesprávnych ľudí, je skutočne správne rozhodnutie, je aj Miina kniha Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre