Nemám rada otázky a poznámky, ktorým mnoho žien v dnešnej dobe čelí… Už niekoho máš? Prečo si stále sama? Tvoje spolužiačky už dávno majú deti. Nemala by si toľko pracovať. Mladšia už nebudeš. Odkladať založenie rodiny sa neoplatí… Znie to, akoby sme všetci povinne museli dodržať isté pravidlá, ktoré nám spoločnosť nerešpektujúca našu individualitu nariaďuje. Avšak život nie je o tom, aby sme sa večne niekam naháňali, porovnávali sa a snažili sa vyrovnať druhým. Nejde o chytanie šťastia za pačesy, ale o to, aby sme aj napriek tomu, že neplávame s prúdom, dokázali byť šťastní.

Šťastnou ťa totiž nerobí vzťah samotný. Ale vyrovnanosť, s ktorou doň vstupuješ. Schopnosť triezvo premýšľať aj napriek tomu, že ti srdce horí láskou. Vieš, každá láska si žiada, aby si jej odovzdala kúsok zo seba. Vzťah je obeta. Vzťah je schopnosť uskromniť sa a poskytnúť tomu druhému to, čo sme sa počas naučili. Vzťah je priestor, do ktorého musíš niečo priniesť a zároveň pritom odhadnúť, koľko je „tak akurát.“ Vzťah je niečo, vďaka čomu sa budeš neustále učiť pracovať sama so sebou, so svojimi pocitmi i s podnetmi, ktoré ti ten druhý dáva.

Asi nikto nepremýšľa nad tým, čo sa odohráva v hlave niekoho, kto svoje šťastie nevkladá do rúk iných. Takáto žena to už raz skúsila. Možno i dvakrát… Poučila sa z vlastných chýb, ktoré dnes už nechce viac opakovať. 

A vďaka tomu tak veľa pochopila… 

Pochopila, že ak nenájde svoj životný smer, svoje slabé i silné stránky, žiadna láska v jej živote nebude večná. Pochopila, že sa mnohokrát v láske zmýlime, pretože od nej očakávame viac, ako by nám mala dať. Že láska k druhému nesmie byť náplasťou na naše staré rany, inak sa ešte viac rozjatria. Že ak niečo hľadáme z núdze a myslíme si, že iba to nám dokáže život urobiť krajším, nikdy to nenájdeme.

unsplash.com

Zistila, že ten druhý je len naším odrazom… A skôr či neskôr sa aj spočiatku dokonalý vzťah môže premeniť na peklo, v ktorom budeme konfrontovaní s našimi vnútornými démonmi a strachmi. A ak práve vtedy budeme očakávať, že nám s tým pomôže človek, ktorého milujeme, veľmi rýchlo prídeme na to, že na isté veci v našom živote vždy zostaneme sami.

To je dôvod, prečo nechcem lásku hľadať na každom kroku…

A vôbec sa za to nehanbím. Viem, že sa nemám kam ponáhľať, pretože tie najdôležitejšie procesy, ktoré vo mne zrejú, neurýchlim. Nestačí mi osoba, s ktorou sa dvakrát zasmejeme, trikrát na seba žmurkneme a potom sa budem s veľkolepými predstavami v hlave obliekať do bielych šiat. Viem, že sa nemám kam ponáhľať, pretože brať niektoré veci z kratšej cesty sa nemusí vždy vyplatiť. Život je totiž kolobeh, ktorý sa okašľať nedá.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Láska vs Chémia

Vieš, ak sa znovu zamilujem, nebude to znamenať, že som osamelá a mám potrebu vyplniť svoj život prítomnosťou inej osoby. Vzťahy, ktoré mám za sebou, mi dali jasné dôkazy, že to, čo chýba v mojej duši, mi žiadna osoba neposkytne. Zamilujem sa, keď pocítim, že aj napriek tomu, že som si myslela, že môj život je kompletný, zrazu sa našiel niekto, kto doň skvelo zapadá. Niekto, kto mi ukáže, že hoci som sa domnievala, že som dokonale šťastná, môžem vďaka nemu tento stav povýšiť o niekoľko levelov.

Coverphoto: Photo by Thiago Barletta on Unsplash

Facebook komentáre