Určite tento scenár poznáš. Či už na vlastnej koži, alebo máš kamarátku či známu, ktorá niečo podobné zažila. Bolo to asi nejako takto: Dobrá žena, verná, odovzdaná, milujúca, starostlivá – skrátka poklad. A on? On si to nevážil a podviedol, nechal ju, ušiel za inou… „Horšou“. Zlou ženskou…

Možno by niektoré povedali za nejakou „kurvou“. A pri nej zostal. A nielenže zostal, ale sa kvôli tej „špine“ aj zmenil… Robí pre ňu všetko, po čom túžila tá žena predtým. Ale jej to nedal. Zmenil sa pre tú novú…

Zrazu mu nevadia záväzky. Zrazu chce rodinu. Zrazu sa o ňu stará. Zrazu mu nevadí držať ju za ruku kdekoľvek. Nevadí mu dávať na Facebook šťastné fotky. Je jej verný. Miluje ju… Stará sa. Je pre ňu dokonalý… Presne taký, pre akého by priam vraždila tá žena predtým. 

A tu prichádza na scénu otázka: Prečo?

Prečo tam áno a tam nie.

Jedna z najjednoduchších odpovedí na túto otázku je, že to tak malo byť. Že to je osud a podobne. Áno aj. Ale táto odpoveď platí len v mizivom množstve prípadov.

Vo väčšine prípadov je to o úplne rovnakej chybe, ktorú tie dobré ženy (samozrejme aj dobrí chlapi, stáva sa to na obidvoch frontoch) robia. A v horšom prípade ju robia stále dookola a vôbec sa nepoučia. 

Ale k veci. Raz mi môj bývalý povedal:

Urob už konečne aj niečo pre seba, kúp radšej niečo sebe ako mne. 

pinterest.com

Povedal mi to ako „poďakovanie“ za darček, ktorý som mu kúpila cestou z práce, pretože som na neho, ako inak, myslela a chcela som ho potešiť. Milovala som ho a chcela som, aby bol šťastný. Myslela som si, že som skvelou ženou. Že sa starám, varím, počúvam ho, som dobrá milenka… Skrátka, že som ideálna ženská a v živote by mu ani nenapadlo TOTO VŠETKO, čo mu dávam, vymeniť za niečo iné.

Nuž… Napadlo mu to. A vymenil ma. (A áno, ako správne predpokladáte, našiel si novú ženu a dal jej všetko. Zobral si ju, majú dieťa, postavil dom a sú šťastní…) A ja som nechápala. Umárala som sa tým, čo som urobila zle. Nebola som dosť pekná? Nestarala som sa „o neho“ dosť dobre?

Alebo – čo som nerobila dosť dobre? Veď mal pri mne naozaj všetko…

Na rovinu? Práve to bola tá chyba. Mala som sa viac starať o seba.

Baby, dievčatá, ženy. Či už mladšie alebo staršie, robíme to všetky. Máme sklon zabúdať na to, kto sme, hneď, ako sa zaľúbime. Možno sa vám to bude na prvý pohľad zdať obrátené na hlavu, ale keď sa na to pozriete trošku lepšie, tak to dáva dokonalý zmysel. A teraz budem možno trochu tvrdšia, ale neberte to v zlom, chcem to len povedať priamo, bez omáčok. 

Chlapi hľadajú partnerku, nie slúžku.

Nie psa, ktorý bude poslúchať dobre že nie na slovo, ktorý zostane tam, kde ho nechajú, pre ktorého budú oni celým ich životom. Keby to hľadali, tak si naozaj zaobstarajú havkáča, nie ženu.

pinterest.com

Práve preto ich priťahujú „bad girls“. V úvodzovkách preto, lebo mám na mysli ženy, ktoré vedia, čo chcú, a idú si za tým. Bodka. Majú vlastné pravidlá nastavené podľa toho, čo ich robí šťastnými. Netrápia sa tým, či sa to ich okoliu páči alebo nie. Robia to pre seba, nie pre nich. Poznajú svoju hodnotu, neboja sa povedať hocikomu hocičo, čo majú na srdci.

Majú zdravé sebavedomie. Nenechajú sa ponižovať, ubíjať, trápiť niekým len preto, lebo ho „milujú“. Sú si vedomé toho, že takto láska nefunguje. Vedia, kedy povedať dosť. Pracujú na svojom živote a snoch. Sú to ženy, ktoré si užívajú svoju jedinú šancu na život NAPLNO. Neboja sa povedať nie a ani sa neboja povedať áno…

Tak ako aj my ženy, aj muži hľadajú pre svoj život vysnívaného partnera. Partnera. Niekoho, koho môžu obdivovať, kto ich bude inšpirovať, dodávať im chuť žiť a tešiť sa zo sveta. Niekoho, kto ich potiahne, keď budú mať slabšiu chvíľku. Niekoho, na koho budú hrdí, koho budú milovať preto, kým je, každým kúskom duše…

Niekoho, kto tam BUDE vždy pre nich, ale nie v zmysle, že bude za ním chodiť dobre že nie aj na záchod. Skôr niekoho, kto im ponechá voľnosť, no budú spolu znášať strasti, starosti a bolesti. Taktiež si spolu užívať všetko pekné. Muži tiež potrebujú vedieť, že budeme pre nich psychickou oporou. Že na to máme… A tu sa dostávam k pointe. 

Budú partnera milovať pre to, kým je…

Na našej stránke už mnohokrát odznelo, že pokiaľ nenájdeš seba, nenájdeš ani dobrý vzťah. A je to taká veľká pravda. Muži odchádzajú prevažne od žien, ktoré sú svojím spôsobom ako prázdne schránky. Ako roboty, ktoré robia mechanicky naučené veci. V ktorých nie je oheň a zápal pre ich vlastné myšlienky, sny (teda možno je, ale je v spánkovom režime), pre ich vlastný život. Ktoré sa upnú na život svojho muža a nenechajú ho dýchať. Ktoré kvôli vzťahu strácajú samy seba alebo inak povedané, strácajú vo vzťahoch svoju podstatu.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Sme „iba“ ľudia

Taktiež ako ty, aj muž potrebuje k tebe vzhliadať a brať ťa ako niekoho výnimočného spomedzi tých miliárd ďalších. A výnimočnou nebudeš nijak inak, len ak budeš sama sebou. NAPLNO. 

pinterest.com

Časom som tú reakciu môjho EX na môj darček pochopila.

Išlo mu na nervy, že vidím len jeho a nevidím seba. Ako ma mal teda vlastne vidieť on? Keď som sa stávala doslova nikým… Keď som bola len akousi osobou, ktorá plní všetko, čo chce ON. Prestal si ma vážiť, lenže v skutočnosti? Ten, kto si ma prestal vážiť prvý, som bola ja sama. 

Skúsim to zhrnúť do pár viet, lebo toto je téma na nekonečno. Najskôr si poupratuj vlastný život, aby si nemusela žiť život nikoho iného – hoci aj život tvojho partnera. Tak to proste nefunguje.

Nájdi sa. Ak preto potrebuješ cestovať, cestuj. Ak preto potrebuješ povymetať bary a zakúsiť trochu rebélie, pokojne to urob. Rob čokoľvek, zlatko, ale nájdi sa. Ako ťa môže niekto milovať, keď vlastne ani nebude vedieť, kto si. Áno, môže sa zahľadieť do tvojich pekných očí, ale časom ho to prejde, ak v nich nenájde horieť oheň, do ktorého by sa zamiloval. Tak ako lásku, musíš si získať aj rešpekt muža, ktorý s tebou má prežiť život. A to sa ti nepodarí, pokiaľ sa nebudeš rešpektovať najskôr ty sama. 

Vytvor si svoj život a rešpektuj život svojho muža. Neberte si ich navzájom. Ver mi. Potom to bude fungovať.

Na záver musím spomenúť, že som mala možnosť stretnúť sa so ženami, kvôli ktorým ma môj bývalý nechal, podviedol… Prvá vec, ktorú som pochopila, bola, že to nie sú žiadne kravy. Naozaj to boli super baby. To len ja som potrebovala nájsť vinníka, ktorý má na svedomí môj „rozpad vzťahu“ a odmietala som sa pozrieť NA SEBA.

A časom som pochopila aj to, prečo ony áno a ja nie. Mali svoju hrdosť. 🙂 Svoju osobnosť a nenechali so sebou manipulovať. A to dávalo môjmu Ex ten zázračný pocit, že ich môže stratiť… A preto robil všetko, čo bolo v jeho silách, aby bol pre ne skvelým partnerom.

pinterest.com

A hlavne vedel, že tie ženy sa ho nebudú báť opustiť, ak to nebude fungovať – a ten pocit ho k nim stále viac a viac priťahoval.

Narozdiel odo mňa. Pri mne vedel naopak veľmi dobre to, že ak mi bude hoci aj skákať po hlave, ja neodídem. Lebo som zaslepená… Všetko som vždy odpustila, všetko som vždy tolerovala… Lenže namiesto toho som mala párkrát povedať razantné DOSŤ a ukázať mu, že si sama seba vážim… Možno by sa tým mnoho vecí zmenilo…

Rozdiel medzi ženou, ktorú si muž váži, a ženou, ktorú nie, je jednoduchý. Tá, ktorú si vážiť bude, je žena, ktorá vie, kto je. Vie, aké má predstavy o živote, aké má nároky na vzťah. Takáto žena zo vzťahu, v ktorom to nefunguje, odchádza… A muž to veľmi dobre vie.

Na druhej strane, ak muž cíti, že môže urobiť čokoľvek a žena sa ho bude aj tak držať ako kliešť, aj keď ju jeho správanie ponižuje, tak tam na rešpekt môžete čakať do súdneho dňa, milé dámy, a nikdy sa ho nedočkáte.

V skratke – buďte svojmu drahému priateľkou a ženou – to je jasné.

Ale buďte mu ešte lepšou kamarátkou, partnerkou hodnou do spoločného života. Nikdy sa tiež neuchyľujte k veciam tak úbohým ako psychické vydieranie, hystéria, scény ako vystrihnuté z cirkusu. Vždy si buďte schopné na rovinu povedať, čo chcete a čo nechcete. 

A – to je najhlavnejšie pre vás – vždy v kútiku duše rátajte aj s možnosťou, že to nemusí byť navždy. Prečo? Lebo taký je život. Nikto nedokáže predpovedať, čo sa stane. Užívajte si preto vzťah tu a teraz a nesnažte sa vlastniť a pripútavať si muža nasilu napríklad dieťaťom (dieťa je samozrejme krásna vec, ak sa rozhodnete spoločne) a inými „metódami“.

Vzťah je predsa láska a nie strategická hra…

Coverphoto: Photo by JC Gellidon on Unsplash

Ak sa Vám článok od autorky páčil, môžete si zakúpiť aj jej knihu Rozchod, ktorá pomohla už mnohým našim čitateľom. Pre objednanie kliknite SEM.

Facebook komentáre