Asi to pozná každý, kto má za sebou dlhšie trvajúci vzťah. Chémia už nefunguje, pretože jej vzorce sa menia a my to nestíhame sledovať, nieto ich ešte aj skúmať a aplikovať do života. Láska, ktorá šteklí v žalúdku, sa pretvorí na lásku, ktorá si už niečo aj pýta, občas nás otravuje a dokonca aj nepríjemne zaskočí. Z eufórie sa stáva rutina, ružová farba sa mení na sivú a vtedy to prichádza… Vzťah už nie je tým, čím bol. A my premýšľame, či toto je to, čo nám stačí až do konca života, či predsa len nechceme zažiť to obdobie „na začiatku“ odznova.

Ešte raz… Len s niekým iným. Pýtame sa, či už navždy to bude takáto nuda, či už naozaj nezažijeme vášnivý sex a či si už do smrti budeme holiť nohy len preto, že to bude potrebné, nie preto, že chceme byť v niekoho očiach krásne a dokonalé. A toto je bod, ktorému by sme sa mali vyhnúť a ktorý zároveň nikdy pred nikým nepriznáme, občas dokonca ani sami pred sebou. 

unsplash.com

Ale viete čo?

Je to normálne. Môžete si vydýchnuť, pretože nie ste samy. Nepoviem, že je to v poriadku, pretože ak sa s partnerom dostaneme do fázy, v ktorej pochybujeme, či on je ten pravý, v poriadku to nie je. Ale deje sa to. A určite pre to netreba mať výčitky, tie naozaj veľa dobroty veľa neurobia. Do každého vzťahu by sme totiž mali vstúpiť mysliac aj na toto obdobie… Na časy, kedy už nič nebude čerstvé, ale až hrozivo zabehnuté vo vyjazdených koľajach.

Ak si zvykneme, že niekoho máme, a on si rovnako zvykne na nás, nemôžeme čakať, že v sebe budeme mať drive a koktejl hormónov ako na prvom rande. Akonáhle zistíme, že ak nás niekto videl nahnevanú, škaredú aj hladnú, aj ležiacu v posteli, ku ktorej nás priklincovali menštruačné kŕče, a napriek tomu je ochotný zostať, vtedy sa ešte len začína skúška každého vzťahu.

Viete, tou pravou skúškou nie sú problémy samotné. Ale obdobie, ktoré príde po nich a zaváňa priveľkým pocitom bezpečia.

unsplash.com

Práve pocit, že sme vo vzťahu dosiahli a zažili všetko, možno nazvať stereotypom…

A stereotyp je bod zlomu, ktorý do vzťahu privoláva napríklad aj neveru. Keď sa na to vlastne takto pozrieme… Prečo sú neverní aj tí, ktorí milujú svojho partnera? Je takých mnoho. Doma majú lásku a vonku… Tam majú vzrušenie. Pocit, že nič nie je isté, že ešte nie sme tak starí, tak dospelí, aby sme znovu neprežili nejaké to dobrodružstvo. 

Tam môžu objavovať čosi nové, čosi, čo ešte nezničil práve spomenutý stereotyp. Ak k tomu pridáme aj nádych tajomna, signály v mozgu, že robíme niečo zakázané, no napriek tomu tak vzrušujúce, máme tu krásnu odpoveď na to, prečo nevera vzniká aj vo vzťahoch, kde láska ešte stále existuje.

Pretože vzťah medzi mužom a ženou, to nie je len o láske… 

Áno, ona je základom. Ale ak na nej nie je postavené nič iné, veľmi rýchlo to budeme hľadať v náručí niekoho iného. Láska musí mať funkčné tieto tri články – komunikáciu, sex a spoločné zážitky. Len čo jeden bod chýba, môžeme cítiť lásku akokoľvek hlbokú, nebude nám brániť v nevere. A či si to priznáte, alebo nie… Nie je to o charaktere. O tom, či niekto neveru považuje za prehrešok, či nie. Je to o nás ľuďoch. My sme tými, ktorí chcú v živote pokoj, ale ak ho majú priveľa, nič ich nezastaví od toho, aby pokoj nejako narušili.  

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Rozlúčky, ktoré najviac bolia

Spomeniem jeden príklad. Mala som kolegu. Dokonalého muža, ktorého doma čakala jedna dokonalá žena a tri dokonalé deti. Láskou priam sršali, bola to taká tá rodinka ako vystrihnutá z tuctovej tridsaťsekundovej reklamy na účinný saponát. No a ten kolega sa vláčil s ešte jednou dokonalou ženou. O niečo mladšou než je tá, ktorú mal doma, a sám bol pre to istého času poriadne znechutený. Zo seba… Ale odolať nevedel, až kým si to pred sebou trochu neujasnil. 

Ženu, ktorú má doma, miluje. O tom bez debaty. Spája ju s ním množstvo spomienok –  tri pôrody, na ktorých sa poctivo ako správny otec zúčastnil, stavanie domu, prvá lacná dovolenka, bývanie v holobyte, spomienky na mladosť… Táto žena mala v jeho očiach niečo, čo nikdy iná žena mať nebude. Cítil k nej úctu, že toľko vecí zvládla, aj vďaku za to, že veľa vecí mu pomohla zvládnuť.

unsplash.com

Tak prečo jej potom zahýbal?

Pretože ich vzťah už nikdy nebude taký ako na samotnom začiatku. Už to nikdy nebude spanilá jazda, ktorá mu totálne rozbije pravidelný srdcový rytmus. A keďže sa za neverou mnohokrát skrývajú aj také pocity a pohnútky, ktoré sami nevieme pomenovať, hľadal adrenalín inde. U ženy, ktorá je pre neho dôkazom, že ešte stále na to má. Že ešte nie je súci do starého železa a že vie narobiť v posteli hurikán, ktorý, ak v susednej izbe spia tri deti, so svojou manželkou už neurobí.

Nevera niekedy nie je tom, že nám vo vzťahu chýbajú podstatné veci. 

Nevera niekedy bolí aj samotného neverníka. Môj bývalý kolega je toho dôkazom. Verte mi, dlho mu trvalo, kým si to v sebe upratal a povedal si, že touto neverou, ktorá snáď navždy zostane zatajená, nikomu neublíži. Nevera je o tom, že chceme po rokoch vzťahu sami sebe niečo dokázať. A preto by sme sa my na druhej strane – tí, čo sú podvádzaní – nemali cítiť menejcenne. Lebo toto sú veci, nad ktorými už moc nemáme. 

unsplash.com

Stereotyp totiž skôr alebo neskôr zavíta do každého vzťahu…

A našou jedinou úlohou nie je tomu zabrániť. Ale vyrovnať sa s ním. Vopred sa pripraviť na to, že čas bude plynúť, my budeme starnúť, tam vonku budeme stretávať mladých ľudí, ktorí práve prežívajú to, čo nás s našou polovičkou spojilo, a my im tieto časy zasnívame budeme závidieť.

Je to ľahké aj ťažké zároveň… Je to prirodzené, no takisto je to výzva. Ak nechceme, aby sme inde po rokoch vzťahu hľadali to, čo nám v ňom začína chýbať, musíme si ako prioritu nastaviť jednu vec… Nikdy nezabudnúť. Nikdy si z mysle nezmazať TIE spomienky a TIE pocity, ktoré sme cítili na začiatku vzťahu. Nikdy nesmieme zabudnúť, prečo sme sa zamilovali a ako sme sa vtedy cítili.

A v neposlednom rade… Toto búrlivé obdobie naplnené čerstvou zamilovanosťou nemôžeme považovať za niečo, čo nám dáva pocit, že nestarneme. Musíme byť hrdí na to, že sme mali možnosť niečo také prežiť a že sme na základe toho postavili lásku, ktorá odolala všetkým prekážkam. Pretože vzrušenie nájdeme hocikde. Ale taký vzťah, čo vznikol potom, ako vzrušenie opadlo, sa hľadá veľmi ťažko. 

Coverphoto: Photo by Omar Ram on Unsplash

Ak sa vám páčil tento článok, rady by sme vám dali do pozornosti Miinu knihu s názvom Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre