Vieš, drahá, možno teraz láska nie je práve to, čo potrebuješ… Možno tvoje srdce prahne len po tom, aby si oddýchlo. Po tichu, po momentoch, kedy môže načúvať sebe a nie nikomu inému. Možno nastal ten čas, kedy potrebuješ zmenu i ty, pretože ten, kto tu doteraz bol primárne pre niekoho druhého, si musí dopriať chvíle osamote, aj keď priznať si to je občas poriadne ťažké. Lebo na bolesť nechceme byť sami. No mali by sme…

Sľúb si, že nič neunáhliš. Že nebudeš trvať na tom, aby to prešlo rýchlejšie, a že žiadnu etapu tohto procesu nebudeš preskakovať.
Sľúb si, že sa poučíš, no nebudeš sa premáhať, aby si zabudla. Daj si prosím, sľub, že budeš načúvať svojmu vnútornému hlasu a nik a nič ti nebude stáť za to, aby si sa pretvarovala a klamala, že si v poriadku, ak opak bude pravdou.
Sľúb si, že tvojou prioritou bude vyliečiť samu seba a že budeš ochotná aj v bolesti nájsť ponaučenia.
Sľúb si, že nezatrpkneš, no na druhej strane budeš o trochu viac opatrná. 

unsplash.com

Vieš, drahá žena, najdôležitejšie zo všetkého je teraz to, aby si si poskytla všetko, čo ti doposiaľ iní nedávali…

Aby si k sebe bola trpezlivá a pozorná. Aby si sa teraz a ani nikdy potom neodstavila na druhú koľaj. Aby si si dovolila plakať, koľko sa ti bude chcieť, pretože zakrývať si oči pred vlastnými pocitmi, je tá najväčšia rana pod pás, akú si môžeš zasadiť. Aby si sa snažila porozumieť sebe a viac sa netýrala výčitkami, že iní sa vyliečili rýchlejšie.

Aby si sa neprichytila pri tom, že sa cítiš ako obeť, ale aby si pochopila, že cez vzťahy s druhými môžeme nájsť aj trhliny vo vzťahu k nám samým.

Chcem, aby si pochopila, že nám bolesť občas musí otvoriť oči. Že sa niekedy schovávame do náručia druhých, aby sme nemuseli čeliť svojim vlastným démonom. Chcem len, aby si k sebe bola láskavá, no zároveň aj kritická. Aby si nachádzala nielen chyby druhých, ale i tie svoje. A potom, drahá, uvidíš, že vyliečiť sa vôbec nie je zdĺhavé. Len sa k tomu občas musíme dokopať. Pravdou. Sebaláskou, ktorá si nikoho neidealizuje. Samotou, v ktorej nájdeme tú najkrajšiu spoločnosť a vyženieme z nej pocity osamelosti.

unsplash.com

Predtým, ako sa vyliečiš, nauč sa byť svojou vlastnou prioritou…

Pretože toto je tvoj príbeh. Príbeh o tebe a o nikom inom. Príbeh o tvojej ceste a bolesti, ktorá utíchne každým novým pochopením, každým nádychom… Tak prečo sa znovu obzerať za inými a porovnávať sa?

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Pravý ON

Preto si sľúb, že kým sa vyliečiš, nebudeš sa chytať cudzej dlane ani si hľadať cestu k inému srdcu. Ver mi, všetko, čo teraz potrebuješ, sa ukrýva v tebe. 

Autor: Laura L.

Coverphoto: Photo by Jorge César on Unsplash

Facebook komentáre