Nikdy som pred túto voľbu ja sama postavená nebola. A rovnako ma pred ňu doteraz nik ani nepostavil. Ale ak by som sa v tejto situácii ocitla, mala by som v tom jasno. Hoci viem, že tam, kde sú city, tam, kde nám hrozí, že čosi stratíme, sa tieto úvahy robia ťažko. Pretože zamilovaný človek nehľadí na to, čo je najlepšie pre neho. Ale na to, čo je najlepšie pre lásku. A to si, žiaľ, mnohokrát odporuje.

To je ten dôvod, prečo mnohokrát zachraňujeme i také vzťahy, ktoré by nikdy nezachránili nás, ba práve naopak – presne pre ne sa často rútime do záhuby. Nielen tej citovej. Lebo vieš… Tie nesprávne vzťahy nás občas nezruinujú len naše srdce. To je napriek všetkej bolesti ešte ten lepší prípad. Nesprávne vzťahy dokážu na úplnom konci so sebou vziať totálne všetko, čo jedna ľudská bytosť k dôstojnému životu potrebuje.

unsplash.com

Preto ti chcem povedať len toľko…

Ak niekto zvažuje, či si vyberie teba alebo niekoho nového, niekoho, kto sa vám do vzťahu po rokoch votrel, prosím, uľahči mu ten výber. Nech si vyberie tú druhú. Pretože ak by to, čo k tebe cítil, bolo skutočné, nikdy by sa po druhej žene nerozhliadal. Udržiavaním vzťahu, ktorý len tak ľahko naruší niekto tretí, si zarábaš na ešte väčšiu bolesť. Väčšiu ako tú, ktorú pocítiš, keď si priznáš, že láska, do ktorej si dala všetko, netrvala večne z dôvodu, že si ju za cennú považovala iba ty.

Prosiť niekoho, aby zostal, nikdy nie je dobré riešenie…

A teraz dajme bokom všetky dôvody, v ktorých hrajú hlavnú úlohu sebaláska a sebaúcta. Mohla by som ich tu spomenúť, mohla by som to celé rozviť, no myslím, že pre niekoho, kto bojuje o niečie city, sú to len prázdne argumenty. Lebo každý, kto miluje a zároveň cíti, že stráca, na menšiu či väčšiu chvíľu odhodí aj sebalásku, aj sebaúctu.

Preto to skúsim vysvetliť takto… Ty si mu žiaden dôvod na to, aby sa snažil nájsť niekoho iného, nedala. Áno, možno tento vzťah po rokoch či dokonca i dekádach nevyzerá tak, ako keď ste spolu boli pár mesiacov. Lenže táto myšlienka je z jeho hlavy a tvojou úlohou nie je presviedčať ho, či sa týmto krokom zmýlil. Nateraz to takto chce. Chce si v jeho živote ponechať túto ženu. Možno na chvíľu, možno ju vníma len ako zábavku, možno si myslí, že s ňou to bude iné a bude to už navždy. No nech sú jeho myšlienky akékoľvek, ty nie si tá, ktorá by ho mala a i dokázala odhovárať.

unsplash.com

Nehovorí sa predsa, že láska je aj o rešpekte?

Vieš, ak by sme sa naučili vždy za každých okolností rešpektovať voľbu a správanie toho druhého, skutočne by bol náš život omnoho ľahší. Pretože už len samotný fakt, že sa niekto rozhodol nás vymeniť či „len“ podviesť, je vskutku veľavravný. A možno by ste to po prvom takomto probléme nejako „uťapkali.“ Možno by ste spolu prežili ďalších pár mesiacov či rokov a viac by ste sa o tom nebavili, hoci pozostatky tejto udalosti by vo vás a vo vašom vzťahu zostali. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Vedel som, že si povieme zbohom...

Avšak takýto vzťah za veľa nestojí. A ver či nie, odpustené chyby sa zvyknú opakovať. Pretože odpustila raz, tentokrát sa to možno nedozvie a ak by aj áno, dáko sa to znovu utrasie. Odpustením sa však nerieši problém samotný – skutočnosť, že ťa niekto nevníma ako prioritu, že nie si jeho jedinou voľbou, vo svojej podstate v tomto vzťahu zostáva.

A na koniec… Nedá mi predsa len nespomenúť tú sebalásku. Drahá, máš na viac, ako na vzťah, v ktorom niekoho musíš prosiť, aby zostal. O čo by bol náš svet krajší, ak by sme si včas uvedomili, že nám niekto nedal „kopačky“. Ale slobodu a voľnosť, ktoré si po rokoch v tomto vzťahu konečne zaslúžime.

Coverphoto: Photo by Kateryna Hliznitsova on Unsplash

Facebook komentáre