Viem, že sa ti to teraz zdá ako obyčajná fráza, ktorou ťa upokojujú všetci, čo vidia tvoju strhanú tvár. Pravdepodobne si sa podobných viet napočúvala už dosť, dokonca si na ne chytila akúsi alergiu. Máš pocit, že ak to ešte raz niekto vysloví, vybuchneš a neudržíš sa.
Jednoducho je toho na teba príliš…

To je však úplne v poriadku. V tom najlepšom poriadku, aký si len vieš predstaviť. Máš právo cítiť sa tak, ako sa cítiš, a v žiadnom prípade by si kvôli tomu nemala mať výčitky.

unsplash.com

Je normálne, že ti došli sily…

Veď si predsa bojovala. Za seba a možno i za iných, za svoje šťastie a za to, aby si ustála to tornádo, ktoré sa prehnalo tvojím životom. Bránila si samu seba pred tým svetom, ktorý sa ťa snažil zničiť, pred ľuďmi, ktorí sa zachovali sebecky… Nemusíš sa hanbiť za nič, čo si urobila, povedala alebo si si len pomyslela. Pravdepodobne sa teraz cítiš slabá, slabšia ako ktokoľvek iný. Ale musím ťa vyviesť z omylu…

Si silnejšia, ako si myslíš. Si dokonca silnejšia ako kedykoľvek predtým, pretože inak by si tu teraz nebola. Nezvládla by si to… A ty napriek tomu, čo si si prežila, si stále tu. Tak prečo máš pocit, že si porazená? Pretože si na všetko zostala sama? Ver mi, nie si jediný víťaz, ktorý nakoniec zostal na chvíľu sám.

Máš za sebou ťažký boj, preto je normálne, ak sa cítiš vyslabnuto. Potrebuješ sa pozbierať, nabrať nové sily. Možno si teraz pomyslíš, že ti klamem, ale ak sa pozrieš do zrkadla, uvidíš tam tvár víťaza. Víťaza, ktorý ešte ani sám nevie, že vyhral, pretože cíti nesmiernu bolesť, ktorá mu nedovolí vnímať svet taký, aký v skutočnosti je. 

unsplash.com

Ale len čo sa pozbieraš a niektoré rany sa zahoja, ten pocit víťazstva príde…

A bude intenzívnejší, ako si len dokážeš predstaviť. Prekvapí ťa tak veľmi, že sa ti oči naplnia slzami a budeš cítiť obrovskú vďačnosť za to, že si to nevzdala. Nikdy v živote si doposiaľ nepocítila väčšiu hrdosť. Budeš hrdá na seba, na to, že si to zvládla a dokázala si vstať, hoci sa ti triasli nohy.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Rozdiel medzi mužom, s ktorým si, a s ktorým chceš byť

Spomienka na tieto časy, ktoré máš za sebou, ti dodá silu vždy, keď to budeš potrebovať. Nejdem ti sľubovať, že ťa čakajú už len krásne dni. Ty sama vieš, že je to klamstvo. Ale môžem ti sľúbiť aspoň to, že nech v budúcnosti príde čokoľvek, zvládneš to. Ľahšie a rýchlejšie, ako si myslíš, pretože ti bude stačiť iba spomienka na to, čo už máš za sebou. Povieš si, že keď si prekonala toto, prekonáš už všetko.

Tešíš sa na to? Na to, čo ťa čaká, len čo budeš schopná opäť vstať a kráčať životom?

Možno ti to príde ako výmysel, ktorým ťa chcem upokojiť, no už o chvíľu pochopíš, že moja slová sú pravdivé. Viem, že máš teraz pocit, že sa tvoj život nikdy nevráti do starých koľají, ale ty sama prídeš na to, že to nie je iba prostá útecha. Áno, nikdy to už nebude také, aké to bolo predtým. Ale môže to byť oveľa lepšie.

Vieš, raz to príde. Raz bude všetko v poriadku. Nech už si stratila čokoľvek či kohokoľvek, raz sa z tohto celého obdobia, ktoré ťa teraz desí, stane iba spomienka…

 Všetky rany sa zahoja, tvoje srdce sa opäť otvorí novým ľuďom. A ak mi stále neveríš, som si istá, že už o pár dní mi dáš za pravdu. Pretože ak som to zvládla ja, zvládneš to i ty. Verím ti aj napriek tomu, že som ešte donedávna neverila ani sama sebe…

Coverphoto: Photo by Roberto Nickson on Unsplash

Facebook komentáre