„Každú lásku, ktorá sa skončila, treba uzavrieť a nedúfať v niekoho návrat.“

Ak by sme v niektorom životnom období mali byť opatrní, je to práve čas, ktorý nás čaká po rozchode. Vtedy si totiž nevedome vieme ublížiť tak ako ešte nikdy predtým. S našou dnešnou respondentkou Silviou sme sa už raz rozprávali – pred niekoľkými týždňami sme sa totiž venovali emóciám a strachu, ktorý nám mnohokrát môže skomplikovať život. 

Dnes využijeme Silvine poznatky zo psychológie v úplne inej téme. Budeme spolu preberať rozchod a otázky sme jej kládli nielen my, ale dali sme priestor aj vám na našom Instagrame. 

unsplash.com

♥ Silvia, vieš nám priblížiť, čo presne sa v nás po rozchode deje?

To veľmi závisí od toho, či je to rozchod, ktorý si želáme, alebo sa ho bojíme. Poznám totiž aj osoby, ktoré po rozchode necítili vôbec nič, okrem úľavy a nekonečnej slobody. (smiech) Ale najčastejšie prežívame smútok, venujeme sa spomienkam, o ktorých vieme, že sa nikdy nezopakujú, a utápame sa v žiali.

Je to však úplne v poriadku. Teda, ak je ten smútok v správnej miere a nebráni nám v ďalšom žití, iba ho trochu spomalí. Po rozchode si uvedomujeme, že nás čaká nový život, s ktorým ešte nie sme veľmi stotožnení, že sme prišli o osobu, ku ktorej stále niečo cítime a ona už viac nie je súčasťou nášho života.

Porozchodové obdobie je koktejl emócií, ktorý musíme ustáť. Je v ňom veľký kus nostalgie, žiaľu, ale aj strachu z toho, ako sa s tým naše srdce vyrovná.

Rozchodom sa život nekončí. Končí sa iba jedna jeho etapa a to, čo príde po nej, už máme vo vlastných rukách.

♥ Existuje nejaký návod na to, ako sa vyrovnať s rozchodom?

Jeden univerzálny a zaručený návod neexistuje. Každý sme iný, každý vzťah je iný a aj každý rozchod prebehol inak. Niektorí partneri sa na rozchode dohodnú, prídu na to, že je to to najlepšie, čo môžu urobiť, hoci ich to nemálo bolí. Iný vzťah sa zasa môže skončiť tak, že jeden z partnerov odíde bez slova a ten druhý ničomu nerozumie. V ďalšom vzťahu sa môže vyskytnúť nevera, a tak ten, čo je podvedený, z tohto zväzku odchádza, pretože hoci stále miluje, má ešte vlastnú hrdosť. Na všetky tieto možné scenáre nikdy nenájdeme jednu spoločnú radu, ktorá by sa na ne dala aplikovať.

Dôležité však je pochopiť, že rozchodom sa náš život nekončí. Končí sa iba jedna jeho etapa a to, čo príde po nej, už máme vo vlastných rukách. A rovnako nesmieme dovoliť, aby rozchod zmenil vnímanie samého seba. Často sa človek po rozchode cíti využitý, nehodný lásky, sklamaný… 

unsplash.com

♥ To, že to nesmieme dovoliť, je jedna vec. Ale ako tomu vieme naozaj zabrániť?

Tak, že si budeme pripomínať, že udalosti, ktoré sa stali, sú výsledkom nefunkčného vzťahu. Nie sú odrazom našej sebahodnoty. Nie je nič výnimočné, ak si dvaja ľudia pri rozchode veľa vecí vykričia, a vtedy je viac ako potrebné myslieť na to, že tieto slová boli vyslovené v hneve. Nesvedčia o tom, akí naozaj sme, ale o tom, aké citové rozpoloženie prevládalo v človeku, ktorý nám ich povedal.

Viem, že je to ťažké, ak nás zraní človek, ktorého milujeme a s ktorým máme toľko spoločných spomienok. Po rozchode sa však pozícia milovanej osoby v našom živote mení – už to nie je ten človek, ktorý nám poskytuje oporu, ale mnohokrát má tendenciu nás uraziť, nahnevať a zraniť. Túto premenu si musíme uvedomiť a spracovať ju, pretože inak na nás čaká veľa bolesti.

Smútenie po rozchode trvá mesiace, no priebeh smútku by sa mal postupne meniť.

♥ Aká je primeraná doba smútenia po rozchode?

Závisí to od toho, o aký vzťah išlo a ako dlho trval. Inak sa vyrovnávame s ukončením stredoškolskej lásky a inak zasa s rozpadom dlhoročného vzťahu, ktorý bol spečatený manželským sľubom a spoločnou hypotékou.

Každopádne, smútenie trvá mesiace, no priebeh smútku by sa mal postupne meniť. Ak žiaľ stagnuje, neuberá na sile a dôsledkom toho niekoľko mesiacov trpí aj kvalita nášho života, je načase niečo s tým urobiť. Pomôcť môže psychológ, zmena životného štýlu, nachádzanie nových radostí v živote.

Slová, ktoré nám partner po rozchode povie, nie sú pravdivé. Sú len výkrikom bezmocnosti a smútku, ktoré nie sú spracované.

unsplash.com

♥ Vieš pomenovať dôvod, prečo sa niekedy z dvoch partnerov po rozchode stávajú najväčší nepriatelia?

Je za tým sklamanie vychádzajúce z toho, že sa samotný vzťah rozpadol. Chuť ublížiť tomu druhému, pretože bolo ublížené aj mne, je po rozchode veľmi častá. Takýto človek je zúfalý a nechce v tom byť sám, preto útočí, chce sa zbaviť pocitu viny a hodiť ju na plecia tomu druhému. 

Ide o komplikovaný psychický stav, ktorý sa dokáže veľmi vyhrotiť. Veď ak sa to tak vezme, doteraz spolu dvojica všetky emócie zdieľala. A zrazu idú od seba s neporiadkom na duši, ktorý potrebujú hodiť cez palubu a zanechať ho tomu druhému. Preto som upozornila, že slová, ktoré v týchto situáciách odznejú, nie sú pravdivé. Sú len výkrikom bezmocnosti a smútku.

♥ Prečo v niektorých prípadoch veľmi dlho trvá, kým si človek uvedomí, že je naozaj koniec?

Pretože s rozchodom nie je stotožnený a ešte realitu celkom neprijal. Často sa v tejto fáze človek zvykne kŕmiť nádejou, že sa situácia zmení či zvráti. Je tu platný rovnaký princíp ako po smrti blízkej osoby, veď koniec koncov, taktiež ide o stratu.

Spočiatku máme tendenciu popierať udalosti, v ktorých niekoho strácame. Je však dôležité byť k sebe úprimný a pracovať na tom, aby sme skutočnosť nepopierali. Veriť v šťastné konce, ktorých ani len najmenšie náznaky neexistujú, je podpásovka pre samého seba.

unsplash.com

♥ Najčastejšia otázka, ktorá sa na Instagrame od našich čitateľov objavovala, znela: Je v poriadku zostať po rozchode v kontakte? Mali by sme po ukončení vzťahu spáliť čo najviac mostov alebo sa naopak snažiť, aby sme zostali ak už nie priateľmi, tak aspoň dobrými známymi, ktorí si nemajú čo vyčítať?

To je ťažká otázka a odpoveď na ňu veľmi závisí od množstva faktorov – od psychickej stability oboch partnerov, od podmienok, v akých rozchod prebehol, od vyspelosti a zmierenosti sa s rozchodom, od životných okolností, ktoré by mohli dvojicu ešte stále spájať – spoloční priatelia, spoločné pracovisko alebo záväzky.

V ideálnom prípade tento scenár, kedy láska pokračuje kamarátstvom, možný je. Ale je to veľmi výnimočné a žiada si to úsilie a rozvahu oboch ľudí. Väčšinou mám skúsenosti, že jeden z dvojice s kamarátstvom problém nemá, no ten druhý ešte rozchod neprijal, a tak sa k tomu stavia úplne inak. A samostatnou kapitolou je, ak jeden ešte stále miluje, a tak mu kontakt s expolovičkou viac ubližuje, ako pomáha.

Priateľstvo medzi mužom a ženou, ktorí sa rozišli, pripomína chôdzu po tenkom ľade.

♥ Môžu sa dvaja ľudia rozísť a napriek tomu zostať dobrými priateľmi? Je to vlastne možné?

Možné to je, ale zároveň je to veľmi zriedkavé. Osobne túto snahu o priateľstvo nevnímam pozitívne ani negatívne. Je to rozhodnutie dvoch ľudí. No treba myslieť na to, že ich životy sa budú časom profilovať a uberať iným smerom. Takisto po čase prídu noví partneri, ktorým to môže prekážať, prípadne sa často stáva, že až vtedy, ak si expartner nájde novú známosť, v jeho bývalej polovičke sa prebudia staré city, ktoré dovtedy spali. Nová láska dokáže rozchod akoby ešte viac zdefinitívniť.

Priateľstvo medzi mužom a ženou, ktorí sa rozišli, pripomína chôdzu po tenkom ľade. Hocikedy sa môže vyskytnúť niečo, s čím ste predtým nepočítali. Ak to aj navonok vyzerá, že sú obaja s rozchodom vysporiadaní, jeden z nich to môže iba predstierať, a to dokonca aj sám pred sebou. Treba byť opatrný a nič pred sebou neskrývať.

unsplash.com

♥ Ako zvládnuť rozchod, po ktorom musíme toho druhého človeka stále stretávať – v práci, v škole, na stretnutiach s priateľmi?

Poznám ľudí, ktorí to zvládajú dokonale, no aj takých, ktorí museli zmeniť zamestnanie, pretože kontakt so svojím ex jednoducho nezvládali. Jeden aj druhý prípad je v poriadku. 

A ako to zvládnuť? No v prvom rade musíte spracovať rozchod a tento vzťah si v sebe uzavrieť. To je absolútny základ. Ak vás bude pohľad na bývalého partnera bolieť a budete tŕpnuť, kde a kedy ho počas dňa v práci stretnete, budete si len ubližovať. Najlepšou radou, ktorú vám môžem dať, je, aby ste sa zmierili so skutočnosťou, že nastal koniec. Tým pádom budete s prehľadom zvládať, že sa musíte stále stretávať a spolu komunikovať. Uznávam, že spočiatku to nemusí byť úplne bezbolestné. Ale časom bolesť odznie.

Aj po rozchode je otec je stále otcom, matka stále matkou a ich spory sa nemôžu dotknúť dieťaťa.

♥ Ako zvládnuť koniec vzťahu, v ktorom sú aj deti?

Tu je to už trochu iné a z vlastnej praxe viem, že ľudia túto situáciu nezvládajú práve ukážkovo. Opäť je dôležité, aby si uvedomili, že nastal koniec vzťahu, no nie koniec rodičovských povinností. Otec je stále otcom, matka stále matkou a ich spory sa nemôžu dotknúť potomkov. Dieťa sa často stáva prostriedkom na to, aby jeden rodič tomu druhému vrátil staré krivdy. A to je veľmi, naozaj veľmi smutné. Deti nemôžu za to, že láska zanikla, a nemali by túto skutočnosť nikdy pocítiť.

V tomto prípade odporúčam s partnerom komunikovať, ideálne by bolo, ak by sa odhodlali aj na sedenie so psychológom. Ak také niečo jeden z dvojice bojkotuje, pokojne môže absolvovať poradenstvo iba ten, kto má oň záujem. Psychológ si vás vypočuje, situáciu zhodnotí a poradí vám, ako postupovať, ako s bývalým partnerom pracovať a vlastným úsilím zmierniť dopad jeho hnevu, žiarlivosti alebo neschopnosti prijať realitu, na deti.

Rozpad vzťahu, v ktorom sú aj deti, si však vyžaduje pevné nervy a potlačenie vlastného ega. Ak expartner nespolupracuje a dieťa využíva na to, aby svoju bývalú lásku zranil, musíte si zachovať chladnú hlavu, nebrať si to osobne a hájiť v prvom rade záujmy dieťaťa.

Tu sa ešte žiada dodať, že na všetky tieto veci musíme myslieť ešte skôr, ako sa rozhodneme s niekým si založiť rodinu. Partner sa z ničoho nič nezmení, náznaky toho, že nám jeho povaha nevyhovuje, nájdeme už dávno predtým, ako s ním splodíme dieťa. Preto vyslovene neodporúčam pokúšať sa o potomka, ak má vzťah isté trhliny. Dieťa nie je liekom pre lásku, ktorá sa rúti do záhuby. Dieťa je totiž skúškou aj zdravého a fungujúceho vzťahu.

Zahrávať sa s niekým novým, ak stále myslíme na predošlého partnera, je hazard nielen s jeho srdcom, ale aj s tým naším.

♥ Často sa stáva, že človek po rozchode okamžite vyhľadáva novú známosť… Je to podľa teba správne a zodpovedné?

unsplash.com

V drvivej väčšine prípadov nie. Staré známe – klin sa klinom vybíja, tu väčšinou neplatí. Nová známosť, aj taká, ktorá trvá len jednu noc, nám nepomôže vyrovnať sa so smútkom. Možno na malú chvíľu zabudneme a oddýchneme si od žiaľu, pretože mozog spracováva nové podnety, ale je to len chvíľkové rozptýlenie, ktoré si neskôr vypýta svoju daň. Nie je zriedkavé, ak tento skutok ľudia potom ľutujú a zanechá v nich ešte horšie pocity.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Rozhovor #31 – PhDr. Jana Pitková – ako sa vyrovnať so smrťou blízkeho človeka

A na druhej strane, nadväzovať novú známosť, ak ešte nie sme vyrovnaní s tou predošlou, nie je férové ani k novému partnerovi. Svojím spôsobom ho využívame a mnohokrát o tom, čo sme pred chvíľou prežili, nie je ani informovaný. Zahrávať sa s niekým novým, ak stále myslíme na predošlého partnera, je hazard nielen s jeho srdcom, ale aj s tým naším.

Stretla som sa však s niekoľkými prípadmi, kedy sa takéto vhupnutie do nového vzťahu skončilo šťastne. Ale sú to skôr len výnimky, ktoré pravidlo nehrnúť sa do novej lásky, potvrdzujú.

Ak niekto od vás žiada pauzu, akceptujte to. Ale dajte mu najavo, že sa nemienite stať jeho poistkou.

♥ Máme tu ďalšiu otázku od čitateľky. Ako sa postaviť k rozchodu, ktorý je podľa jeho slov iba pauza?

Pauzu vo vzťahu ľudia zvyknú veľmi zneužívať, na to je potrebné dať si obrovský pozor. A rovnako je veľmi užitočné nájsť dôvod tejto pauzy. Udialo sa partnerovi v živote niečo, čo mu vo vzťahu bráni? Ak áno, čo to je? Skutočne je to prekážka, dôsledkom ktorej by vzťah trpel, alebo je to len výhovorka? Treba to rozlíšiť a nebáť sa pozrieť pravde do očí.

Najčastejšie jeden z partnerov žiada vzťahovú pauzu, pretože ho láka niekto iný, no nie je si istý, či pre novú známosť náhodou zbytočne nezahodí fungujúci vzťah. Hormóny tu vyhrávajú nad rozumom i srdcom, preto si žiada pozastavenie vzťahu, no nie jeho definitívne ukončenie.

Ak niekto od vás žiada pauzu, akceptujte to. Ale dajte mu najavo, že nebudete čakať s otvorenou náručou, že sa váš život nezastaví a nemienite sa stať niekoho poistkou.

unsplash.com

♥ Ďalšia čitateľská otázka: Môžu dvaja ľudia, ktorí sa už raz rozišli, začať odznovu? Alebo tam tá minulosť stále bude?

Nie je to nemožné, ale odporúčam nespoliehať sa na to, ak sa vzťah skončí. Jednoducho každú lásku, ktorá sa skončila, treba uzavrieť a nedúfať v niekoho návrat. Iba tak sa srdce dostane do normálu a človek sa nebude fixovať na svoje predstavy, fantáziu a nádeje.

A čo sa týka minulosti – tá je v nás. No kľúčovým faktorom je, ako sa s ňou vyrovnáme a ako nás táto minulosť ovplyvní. Stáva sa, že sa k sebe vrátia bývalí partneri aj po 15tich rokoch. Vtedy je minulosť dávno za nimi, dospeli, životné okolnosti ich zmenili. A práve oni na toto znovuvytvorenie lásky počas uplynulých rokov ani len nepomysleli. Nechali život plynúť a ten to zariadil tak, že sa znovu stretli a vrátili k sebe.

Rozchod treba prijať. Nemôžeme ho vnímať ako niečo, čo sa stať nemalo a čo sa raz určite zmení.

♥Prečo po rozchode niektorí ľudia dúfajú, že sa ten druhý vráti?

Pretože to tak chcú a s rozchodom sa nezmierili. Vnímajú ho ako niečo, čo sa stať nemalo, a tak logicky s touto domnienkou prichádza aj predstava, že to ten druhý časom pochopí tiež a vráti sa.

Ale takto sa rozchod spracovávať nesmie. Nemôžeme vnímať realitu ako niečo, čo sa zmení, pretože sa to stať nemalo. Realitu treba prijať a začať sa podľa nej riadiť. Ak budeme popierať niekoho rozhodnutie, ublížime tým len sebe.

Poznať dôvod rozchodu nám sčasti môže pomôcť rozchod spracovať. Ale nie je to záruka.

♥ Toto je takisto jedna z otázok od našich čitateľov: Má zmysel pátrať po dôvode rozchodu, ak nám ho ten druhý nebol ochotný vysvetliť?

Veľmi dobrá otázka… Keď sa tak nad tým zamyslíme, prečo by sme ten dôvod vlastne mali vedieť? Čo sa tým vlastne zmení? A čo ak ho nevie ani ten, kto sa s nami rozišiel? Veď mnohokrát sa človek riadi iracionálnymi inštinktami, ktoré sám nevie pomenovať a nájsť ich príčinu.

Poznať dôvod rozchodu nám sčasti môže pomôcť rozchod spracovať. Ale nie je to záruka. Zatiaľ čo sa budeme snažiť ten dôvod nájsť, život nám bude pretekať pomedzi prsty a z pátrania po príčine rozchodu sa stane naša jediná priorita, ktorá nás veľmi ľahko posadne. Opäť by sme sa len pohybovali po tenkom ľade.

Skúsme ten dôvod najprv nájsť my sami – osamote. Ak to nedokážeme, nečakajme naň. Jednoducho túto udalosť prijmime a začnime žiť vlastný život.

Ak chceme zabudnúť na tých, ktorí nám ublížili, nemôže byť naším cieľom „len“ zabudnúť. Musíme pracovať na tom, aby sa rany, ktoré v nás zanechali, zahojili.

unsplash.com

♥ Prečo nevieme zabudnúť aj na ľudí, ktorí nám vo vzťahu ublížili?

Toto je vo vzťahoch veľmi zákerné – tie najväčšie neprávosti si v sebe nesieme celý život. Je to preto, že takúto krivdu od blízkeho človeka neočakávame. Zraní nás ten, kto nám mal predtým pomáhať vyrovnávať sa s inými krivdami. Bývalý partner nás veľmi dobre pozná, a preto hrozne ľahko trafí naše najcitlivejšie miesta. Samo osebe je to zložitá situácia a chvíľu trvá, kým sa s ňou vyrovnáme.

A to je takisto aj dôvod, prečo na tieto situácie nezabúdame. Nemožno zabudnúť na niečo, čo nás bolí. Ani na zlomeninu, ktorá sa nezacelila, nevieme zabudnúť. Bolí nás a bráni nám v normálnom žití dovtedy, kým sa nezahojí. Rovnaké je to aj s ranami na srdci.

Takže ak chceme zabudnúť na tých, ktorí nám ublížili, nemôže byť naším cieľom „len“ zabudnúť. Ale musíme sa snažiť vyliečiť si rany, ktoré nám spôsobili. Ak sa tak stane, všetko prestane bolieť, a možno úplne nezabudneme, no každopádne sa k týmto zážitkom nebudeme vracať a nebudeme sa ich ani báť.

♥ Ďalšia čitateľská otázka znie: Ako zvládnuť po rozchode stalking zo strany partnera, ktorý sa s rozchodom ešte nevyrovnal?

Jedinou možnosťou je takéto správanie ignorovať. Zúfalý človek túži po tom, aby v nás vyvolal akúkoľvek emóciu – lásku, ľútosť, no aj strach či beznádej. Sám je v situácii, s ktorou si nevie poradiť, a preto sa uchyľuje k zúfalým činom. Prestane ho to baviť až vtedy, keď uvidí, že to s nami nerobí nič. Až vtedy pochopí, že toto nie je cesta, na ktorej by si vyliečil svoje doráňané vnútro.

Takže moja odpoveď je: ignorovať, prehliadať, tváriť sa, že sa nič nedeje. Niekoho to bude držať dlhšie, niekoho kratšie. Tak či onak to raz ustane. A samozrejme – v prípade, ak jeho konanie prekračuje isté hranice, cítite sa ohrození alebo v nebezpečenstve, treba hľadať pomoc.

unsplash.com

♥ Ako sa vysporiadať s bolestivým rozchodom, z ktorého sme si odniesli pocit krivdy, tak, aby to neovplyvnilo naše ďalšie vzťahy?

V prvom rade treba tento rozchod spracovať. Už sa asi opakujem, viem… Ale ak sa nezmierime s tým, čo sa stalo, navždy budeme týmito zážitkami ovplyvnení. A v druhom rade musíme pochopiť, že je to len jedna skúsenosť a že nie všetci ľudia sú rovnakí. 

Najčastejšie po rozchode utrpí naša dôvera, schopnosť odovzdať sa inému človeku. Vtedy je dobré nového partnera oboznámiť s tým, čo sa nám stalo, a to spôsobom, aby od bývalej lásky ešte stále necítil hrozbu. Proste mu dať najavo, že niečo máme za sebou, no láska k tomu človeku tam už nie je.

A musím ešte podotknúť, že všetko, čo zažijeme, nás mení. Ale je len na nás, ako veľmi. Mieru tejto ovplyvniteľnosti vieme krásne ovplyvniť my sami.

Sme samostatné bytosti, ktoré musia vedieť nájsť šťastie aj mimo vzťahu. Nie sme partnerovým príveskom…

♥ A na záver si povedzme, aké sú najčastejšie porozchodové chyby…

Sú to presne tie, ktoré sme tu už spomenuli. (úsmev) Nechceme sa vyrovnať s rozchodom – to je naozaj najčastejšia chyba, ktorou si ubližujeme a komplikujeme život. Dôsledkom toho utiekame k svojim predstavám a ideme sa zblázniť z toho, ak sa partner netvári, že by sa k nám chcel vrátiť.

Príliš sa vraciame do minulosti, kladieme si mnohé veci za vinu, chceme zmeniť niečo, čo už zmeniť nedokážeme. Aj to sú veľmi časté chyby. Rovnako sa od partnera nevieme odpútať, stále trváme na tom, že musíme vedieť, ako sa jeho život vyvíja, hoci ten jeho a ten náš už nie sú nijako prepojené.

Chceme toho druhého zraniť, schválne sa vystavujeme situáciám, kde ho môžeme akože náhodne stretnúť, prípadne podnikáme kroky, ktoré by viedli k jeho návratu. No takýmto spôsobom sa mnohí ľudia len ponižujú.

A jednu veľmi závažnú chybu robíme už počas vzťahu – príliš sa na partnera viažeme, dovoľujeme mu, aby mal nad nami úplnú moc. Je to pomerne častý jav – láska sa pominie, vzťah sa rozpadne, partner tu už nie je a my zistíme, že vlastne ani nemáme vlastný život. Zostalo nám len prázdno, ktoré svedčí o tom, že sme sa až chorobne naviazali na partnera. Sme samostatné bytosti, ktoré musia vedieť nájsť šťastie aj mimo vzťahu. Nie sme partnerovým príveskom… To je naozaj obrovská chyba, ktorej všetky dôsledky si zlízneme až po rozchode.

… … … … … 

Rozchod nie je pre nikoho ľahkým obdobím… A práve o tom ja naša knižka Rozchod. Kúpiť si ju môžete napríklad aj v našom eshope TU. 

Facebook komentáre