Zraniteľnosť – to je názov našej témy týždňa.
A hoci sa v našich článkoch budeme venovať zraniteľnosti ľudskej duše, v rozhovore sme sa rozhodli dať priestor omnoho zraniteľnejším tvorom – psíkom a mačkám, ktoré sa dôsledkom ľudskej ľahostajnosti ocitajú v útulkoch.
Našou respondentkou bude tentokrát Mia Takáč – dobrovoľná správkyňa a manažérka pre adopčný program karanténnej stanice. Rozprávali sme sa o tom, ako to u nich v Odchytových kotercoch Hriňová funguje, aké sú najčastejšie mýty v starostlivosti o zvieratá a ako možno pomáhať akémukoľvek útulku vo vašom okolí.
…
♥ Mia, ako vyzerá bežný deň vo vašej karanténnej stanici?
Ja aj ostatné baby sme dobrovoľné správkyne karanténnej stanice. A ako vyzerá môj deň? Záleží od situácie. Každý deň je úplne iný. V podstate ide o starostlivosť o zvieratá, kŕmenie, venčenie, upratovanie kotercov, návštevy veterinárky a výjazdy podľa potreby. Je toho veľmi veľa, a hoci sa to zmestí do jednej vety, každý úkon trvá minimálne hodinu, čiže to zaberie celý deň.
Po smrti majiteľov si všetko dedičstvo pozostalí zoberú, ale na psíka a mačky sa zabúda.
♥ Z akých dôvodov psíkovia a iné zvieratá končia v útulku?
Najčastejšie sa stretávame s tým, že odrazu je psík alebo mačička nepotrebný. Po smrti majiteľov si všetko dedičstvo pozostalí zoberú, ale na psíka a mačky sa zabúda. Takisto máme psíkov odobratých z nevhodných podmienok. Keďže sú týraní, vlastne ani takíto majitelia nejavia záujem o svoje zvieratá. A samozrejmosťou je, že sa k nám dostanú aj nájdené, odhodené či vyhodené psíky. V tomto období ide predovšetkým o šteniatka.
♥ Odkiaľ berú zvieracie útulky a karanténne stanice financie na svoj chod?
Náš útulok je spolovice podporovaný mestom – vyplýva to zo zákona – a spolovice fungujeme vďaka finančným či nefinančným darom našich priaznivcov alebo sponzorov, podporovateľov. Nefinančnými darmi myslím hlavne krmivo, deky, dezinfekciu, vôdzky, obojky, hračky a všetky ostatné veci, ktoré sú potrebné na chod útulku.
Každý psík či mačička potrebuje individuálnu starostlivosť podľa svojej diagnózy.
♥ Čo je pre útulok najväčšou finančnou záťažou?
Jednoznačne veterinárne úkony. Napríklad len obyčajný rontgenový snímok stojí 30 eur. Antiparazitárna terapia pre jedného psa zasa 15 eur. Toto je len minimálna časť výdavkov, ktoré potrebujeme pokryť pri chode útulku. Stačí si nájsť na internete cenník veterinárnych úkonov a hneď budete v obraze.
Napríklad u neočkovaných a neodčervených šteniatok je rozšírená parvoviróza, ktorej liečba je finančne veľmi náročná. Choré zviera taktiež potrebuje špeciálne krmivo alebo diétu, ktoré sú tiež pomerne drahé. Každý psík či mačička potrebuje individuálnu starostlivosť podľa svojej diagnózy, a preto je ťažké paušálne určiť, koľko stojí starostlivosť o jedno zviera.
Aj dnes sa nájde veľa ľudí, ktorí zviera považujú za vec.
♥ Ak by sme sa na to pozreli vo všeobecnosti… Je možné povedať, že sa ľudia u nás správajú k zvieratám zodpovedne a že k nim prechovávajú empatiu?
Myslím, že sa to zlepšuje. Určite je to lepšie ako pred približne desiatimi rokmi, ale stále máme v starostlivosti o zvieratá čo dobiehať za vyspelejšími krajinami. Samozrejme, aj v tomto momente je na Slovensku veľa miest, kde sa pes berie ako vec.
♥ Téma kastrácie je na Slovensku stále trochu nepochopená. Vieš v krátkosti vysvetliť, prečo je dôležité kastrovať psíkov/mačky?
To je jednoznačné. Kastráciou zabránime nechcenému a neplánovanému množeniu zvierat. Útulky sú plné nechcených psov, šteniatok a mačiatok a plnia sa práve kvôli nezodpovednosti majiteľov.
V druhom rade môžeme kastráciou zachrániť život zvieraťa, pretože nekastrované psy často trpia zdravotnými problémami. Tiež je kastrácia vhodná aj pri nevhodnom správaní psa, hoci to nie je všeliek a treba dbať o to, aby sa pes dostatočne socializoval.
Čo je to kastrácia?
Ide o chirurgický zákrok, ktorý je v celkovej anestézii vykonávaný veterinárom. Počas kastrácie sa zvieraťu vyberú pohlavné orgány – u samca ide o semenníky a u samičky buď vaječníky, alebo vaječníky spolu s maternicou. Môžete sa stretnúť aj s pojmom sterilizácia – to je zákrok, kedy sa samičke iba podviažu vaječníky, avšak nie sú vybraté z tela von.
Po kastrácii/sterilizácii sa zviera nemôže ďalej rozmnožovať, čím sa zabráni nechcenému vrhu. Po tomto úkone je zviera pokojnejšie – samce sú menej agresívne a neutekajú za samičkami, vďaka čomu sa predchádza nebezpečným situáciám. (pozn. red.)
Mýtus, že fenka musí mať za svoj život aspoň jeden vrh šteniatok, nikdy nebol potvrdený.
♥ Takisto ešte v spoločnosti panuje mýtus, že každá sučka musí mať za život aspoň jeden vrh šteniatok. Prečo je to len fáma a aké sú dôsledky takéhoto zmýšľania?
Ak sa majiteľ dokáže postarať o jedno zviera, nikde nie je napísané, že sa dokáže postarať o ďalších 6 až 8 zvierat. Zvyčajne majitelia nechcú toľko psov, situáciu nezvládnu a šteniatka skončia vyhodené niekde v lese, v lepšom prípade ich donesú do útulku a v tom najhoršom sa ich nehumánne zbavia.
Mýtus, ktorí „žije“ predovšetkým na dedinách a hlása, že fenka musí mať za svoj život aspoň jeden vrh šteniatok, nikdy nebol potvrdený. Takže je na každom psíčkarovi či chovateľovi, aby zabránil nechcenému vrhu.
♥ Vieš ľuďom poradiť, čo majú robiť, ak náhodou nájdu zatúlané/opustené zviera?
Väčšinou treba kontaktovať mestskú políciu, ale tá nie je v každom meste. Preto treba kontaktovať najbližšiu organizáciu, ktorá sa venuje záchrane alebo odchytu zvierat, v niektorých dedinách dokonca kontaktujú starostu.
♥ Hoci sú nasledujúce Vianoce ešte ďaleko, nedá mi to a musím spomenúť aj tento problém – psík ako vianočný darček. Ako sa na to pozeráš ty?
Myslím, že sa to už na Slovensku mení a konečne ľudia chápu, že to nie je vhodný vianočný darček. Minulý rok sme mali po Vianociach iba jeden prípad vyhodeného psíka. Samozrejme, je ťažko sa porovnávať s mestami ako napríklad Bratislava, kde je tento problém omnoho väčší.
Zákon, že zviera nie je vec, sa, podľa môjho názoru, dostatočne nedostal do praxe.
♥ Na Slovensku nedávno vstúpil do platnosti zákon, že zviera nie je vec. Ak mu teda niekto ublíži, bude za to potrestaný. Zmenilo sa niečo týmto zákonom? Máš pocit, že zákon priniesol výsledky, alebo je to skôr len formálna úprava zákonníka, ktorá v praxi zatiaľ nič nedokáže vyriešiť?
Bohužiaľ, zatiaľ je to len formálna úprava zákona. Súčinnosť zainteresovaných štátnych zložiek je niekde na lepšej úrovni, tým pádom dôjde k odobraniu zvieraťa z nevhodných podmienok a ďalšieho riešenia takéhoto prípadu. Skôr je to o konkrétnych ľuďoch a ich ochote. Zákon sa, podľa môjho názoru, nedostal do praxe.
♥ Čo by si v legislatíve upravila ty, aby sa problém preplnených útulkov, ktoré sú odkázané len príspevky od ľudí, aspoň trochu vyriešil?
Určite, aby štát podporoval útulky. Pretože ak sa to nezlepší, útulky jednoducho nebudú stíhať. Pozrime sa na východné Slovensko. Finančná podpora od štátu by mala byť základ.
♥ Čo je na práci/dobrovoľníctve v útulku to najťažšie?
Tá bezmocnosť, keď vidíš, že zviera už nemá šancu, je neopísateľná. Keď musíš zviera uspať, lebo sa trápi, a vieš, že mu už nijako inak nevieš pomôcť, len mu spríjemniť posledné dni jeho života láskou a opaterou, ktorú nikdy nemalo alebo nedostalo.
♥ Odnášaš si emócie, ktoré v útulku zažívaš, aj domov?
Pokiaľ má človek city, nevie zájsť za dvere bytu a vypnúť ich, to sa jednoducho nedá. Často riešim situácie ráno, na obed, večer, takže fungujem hocikedy 24 hodín a riešim, čo by bolo najlepšie. Odnáša si to aj môj súkromný život. Ale na druhej strane je to niečo, čo ma napĺňa i baví, a tieto emócie k tomu skrátka patria.
Doteraz neviem, prečo je to tak, ale najťažšie si domov hľadajú čierni psíkovia.
♥ Pre akých psíkov sa najťažšie hľadá domov? Pozoruješ po rokoch práce v útulku isté „znaky“, ktoré nájdenie domova komplikujú?
Určite sú to psíky, ktoré majú problémy so správaním, staré psíky a – žiaľ, v dobe, keď sa vo veľkom bojuje proti rasizmu medzi ľuďmi, my zažívame psí rasizmus denne. Čierne psíky sú ťažko adoptovateľné, pre nás z neznámeho dôvodu.
Rodokmeň alebo preukaz pôvodu tu nie je len pre chovateľov, ktorí chcú so psíkom chodiť na výstavy.
♥ Aj dnes sa ešte stále stretávam s názorom, že pri kúpe psíka nie je potrebné prihliadať na rodokmeň a že nie každý si potrpí na to, aby mal psa s papiermi. V skutočnosti opäť ide neinformovanosť ľudí, ktorí mnohokrát nevedomky podporujú veľmi škaredý a nehumánny biznis. Ako vnímaš predaj „čistokrvných“ šteniatok bez PP ty?
Nejde iba o to, že niekto nechce chodiť na výstavy. Keď kupuješ psa bez papierov, nevieš, či jeho rodičia neboli náhodou súrodenci. Či nemá genetickú vadu alebo predispozíciu na nejaké ochorenie. Takže je to taký vabank – nevieš, čo ťa čaká v budúcnosti.
Ľudia si neuvedomujú, že cena nepapierového zvieratka je asi 100 eur, ale veterinárne úkony pri chorom zvierati sa môžu vyšplhať na tisíce eur. A potom sa ho buď zbavia, alebo prinesú do útulku a vzniká tak nikdy sa nekončiaci kolobeh.
Preto spisujeme pri adopcii šteniatok zmluvu, ktorá zahŕňa povinnosť majiteľov kastrovať zviera vo vhodnom veku. V prípade dospelého psíka alebo mačičky uskutočňujeme adopciu až po kastrácii.
♥ Kto je to vlastne množiteľ? Je to každá osoba, ktorá množí psov bez preukazu pôvodu?
Pre mňa je množiteľ každý, kto nezabráni tomu, aby sa sučky nakrývali.
♥ Povedzme, že by som si chcela adoptovať psíka/mačičku. Čo musím pre to urobiť a aký je postup?
Väčšinou reagujú ľudia so záujmom o adopciu prostredníctvom správ na našej FB stránke. Zaujíma nás, aké majú možnosti a čo všetko vedia psíkovi zabezpečiť nielen po materiálnej stránke, ale aj emočnej, výchovnej. Pri každom psíkovi vyberáme rodinu individuálne.
Na stručné správy typu: „Cena?“ „Kde je?“ „Chcem ho…“ „Chcela by som ho zobrať pre deti…“, už nereagujeme. Myslíme si, že keď má človek o psíka vážny záujem, mal by nám to dokázať.
Ako si adoptovať psíka/mačičku?
- Kontaktujte útulok a dajte pracovníkom vedieť, že máte o zvieratko záujem.
- Útulok si preverí, či zvieratko pôjde do dobrých rúk.
- Pripravte si všetko, čo bude zviera potrebovať.
- Po schválení adopcie sa podpisuje adopčná zmluva a uhrádza sa adopčný poplatok.
- Zvieratko si môžete vziať domov, pričom je možné, že sa útulok bude o zvieratko aj naďalej zaujímať a kontrolovať, či je oň dobre postarané. (pozn. red.)
Vyberať si zvieratko podľa výzoru je veľmi krátkozraké a nerozvážne.
♥ Prečo je dôležité, aby človek, ktorý túži po psíkovi, hľadal svojho zvieracieho priateľa práve v útulku?
V útulku je tzv. všehochuť, každý psík je iný, originálny… Nájdete tam rôzne povahy psíkov, ktoré zamestnanci už dôverne poznajú, a preto najlepšie vedia, aký psík sa hodí práve do vašej rodiny.
Adopciu si treba rozmyslieť a nekonať zbrklo. Nemôžeš v jednej sekunde uvidieť šteniatko a nerozvážne kontaktovať útulok bez toho, aby si si uvedomila, čo to všetko obnáša… Netreba sa vždy pozerať len na výzor psíka – nie je všetko zlato, čo sa blyští. Psík môže mať dokonalú povahu, a pritom je to strapaté čudo s tromi labkami, ktoré človek prehliadne.
♥ Na čo sa má človek pripraviť, ak sa rozhodne zaobstarať si psíka?
Človek by si mal uvedomiť, že psík žije 10 – 15 rokov, niektorí aj viac. Je to parťák na celý život, je to teda aj finančná záťaž a starostlivosť. A ide o zodpovednosť za živého tvora, ktorého nemôžem len tak niekde nechať, keď odídem napríklad na dvojtýždňovú dovolenku.
♥ Ako môžu ľudia útulkom pomôcť?
Určite sa dá pomôcť rôzne – materiálna pomoc (deky, plachty, dezinfekcia, krmivo,…), finančná pomoc a veľmi dôležitá pomoc, na ktorú sa zabúda, je pomoc vo forme dočasnej opatery. Na Slovensku sa však veľmi ťažko zháňa kvalitná a dobrá dočaska.
♥ Mnohí ľudia stále nevedia, ako dočasná opatera v praxi funguje. Vieš nám o tejto forme pomoci povedať viac?
Dočaska je nezištná pomoc útulku. Dočaskár môže pomáhať so starostlivosťou o zvieratá, choré zvieratká, nesocializované psíky, staršie zvieratá, ktoré potrebujú zvláštnu opateru. Začína byť na Slovensku smutný trend, keď sú útulky nútené hľadať platenú dočasnú opateru, pretože nikto sa neponúkne na pomoc psíkovi.
Našťastie, v našom meste máme dobrú základňu dočaskárov, ktorí sú ochotní nám pomôcť za každých okolností, v akomkoľvek dennom či nočnom čase bez nároku na finančnú odmenu. Samozrejme, zvieratku do dočasnej opatery zabezpečujeme všetko (krmivo, veterinu, pomôcky…).
Ako funguje dočasná opatera?
- Kontaktujte útulok a ponúknite im túto formu pomoci.
- Útulok vám na istý čas zverí psíka/mačičku, o ktorého sa budete starať a takisto s ním absolvujete aj veterinárne úkony.
- Útulok hradí všetky výdavky na krmivo a veterinárnu starostlivosť.
- Zvieratko u vás pobudne dovtedy, kým mu útulok nenájde nový trvalý domov. (pozn. red.)
Paplóny s perím a matrace do útulku určite nenoste. Žiaden útulok ich nevyužije a nadovšetko má ešte aj problém s ich zlikvidovaním.
♥ Častým problémom je aj materiálna pomoc – ľudia do útulku mnohokrát prinesú veci, ktoré útulok nevyužije… Aké materiálne veci teda útulku pomôžu a ktoré zasa nepreberáte?
V prípade, že nám dochádza materiál v útulku, zverejňujeme na našej FB stránke výzvy, v ktorých žiadame o pomoc. Konkretizujeme, čo nám chýba, aby sme sa vyhli tomu, že nám ľudia prinesú veci, ktoré nevyužijeme.
Zvyčajne potrebujeme plachty, prestieradlá, oblečenie na periny, uteráky, savé podložky a spomínané hračky, obojky, vôdzky, dezinfekciu. Veci, ktoré neprijímame, sú paplóny s perím a matrace.
Nie je lepší pocit, ako keď zachránite zvieratko, ktoré bolo päť minút pred smrťou a po roku alebo dvoch ho vidíte šťastného v domove.
♥ Na záver veľmi osobná otázka… Čo konkrétne ti pomoc opusteným psíkom ako človeku dáva?
Dáva mi dobrý pocit, že pomôžem niekomu, kto si sám pomôcť nevie. Je to pocit zadosťučinenia, že robím niečo užitočné. Nie je lepší pocit, ako keď zachránite zvieratko, ktoré bolo päť minút pred smrťou a po roku alebo dvoch ho vidíte šťastného v domove. Keby som v správnu chvíľu neprišla, to zviera by už dnes nežilo. A toto vedomie rozhodne stojí za všetku námahu.
… … …
Ak chcete podporiť Odchytové koterce Hriňová, viac informácií nájdete na ich Facebookovej stránke.
Finančné príspevky môžete posielať na transparentný účet: SK9809000000005175382314
… … …
Útulkom pomáha aj naša knižka Ebík a Edko. Jej kúpou podporíte útulky pre zvieratá na celom Slovensku. Nájdete ju TU.