„Menštruačná bolesť je bežná, ale nie normálna. Prečo by žil nejaký organizmus, ktorý by neustále mal trpieť za to, že sa môže rozmnožovať?“

Sú „ženské“ témy stále v spoločnosti tabu? Ako menštruácia ovplyvňuje naše vzťahy, pohľad na život a pracovný výkon? Prečo sa nám občas zdá, že sme každý deň iné? A čo spôsobuje v priebehu menštruácie diskomfort?

Tieto otázky sme sa odvážili opýtať tej najpovolanejšej osoby – Kataríny Baniariovej, ktorú na Instagrame nájdete pod nickom @bagniari. Niekoľko rokov sa venuje témam ohľadom ženského zdravia a usporiadava webináre, ktorých by sa mala zúčastniť každá z nás. Pomáha ženám po vysadení antikoncepcie, pri problémoch s menštruačným cyklom alebo v prechode do menopauzy. Okrem toho môžete pravidelne jej počúvať jej podcast s názvom Bagniari Radio.

… … … 

Zdroj: Katarína Baniariová

♥ Na úvod mám pre teba pripravenú trochu „zradnú“ otázku… Čo to v praxi znamená prevziať zodpovednosť za svoj život?

To je teda skutočne zradná otázka (smiech). Je totiž dosť náročné odpovedať na ňu v jednoduchosti… Prevziať zodpovednosť za svoj život znamená prebrať ho do svojich rúk a narábať so životom podľa svojich volieb a rozhodnutí. Hoci v živote nastanú udalosti, ktoré nedokážeme ovplyvniť, môžeme však aspoň ovplyvniť našu reakciu na ne. A tom je prebratie zodpovednosti sama za seba – ak sa mi niečo nedarí, tak s tým jednoducho niečo urobím a nebudem sa sťažovať, prípadne sa spoliehať na to, že to niekto vyrieši za mňa a ja do toho nedám ani kúsok energie. 

Pre mňa osobne prevziať zodpovednosť za svoj život znamená, že som si plne vedomá toho, čo sa deje v mojom živote. A na základe informácií, vzdelania alebo dostupných kontaktov sa viem rozhodnúť. Ako sme informované, v takom rozsahu sme schopné i za seba prebrať zodpovednosť, preto sa neustále učím a prijímam rôzne, i protichodné, názory.

Je to neustála práca na sebe, pretože vždy sa vyskytne niečo nové – či už ohľadom zdravia, financií, alebo práce či vzťahu. Ja som ten, kto svoj život riadi a ak sa náhodou vyskytnú udalosti, ktoré neviem ovplyvniť, stanem sa tou, ktorá hľadá čo najlepšiu cestu pre seba, na ktorej sa budem cítiť dobre. V praxi to teda znamená, že je to snaha žiť tú najlepšiu „verziu“ života, akú len môžeme. S tým vedomím, že sa snažím zabezpečiť si všetko, čo sa len dá a nespoliehať sa pritom na nikoho iného – nevkladať život do cudzích rúk. 

♥ Vieš nám povedať, čo sa v našich životoch zmení, ak sa rozhodneme prevziať zodpovednosť za všetko, čo prežívame? V akých oblastiach života sa to odzrkadlí najviac?

Verím, že sa to odzrkadlí vo všetkých aspektoch života, pretože sama to tak vnímam. Z mojej osobnej skúsenosti sa to najviac odrazilo napríklad na vzťahu. Začala som byť sama so sebou spokojná, začala som sa mať rada za to, aká som, a zmierila som sa so skutočnosťou, že nech ma už čaká čokoľvek, bude mi proste dobre. 

Svoju neistotu som premenila na istotu. Akonáhle som začala cítiť pokoj a šťastie za to, že si môžem žiť v dobe, v ktorej mám nekonečné možnosti, tak do môjho života prišiel aj partner, s ktorým sme teraz už piaty rok a na našom vzťahu neustále pracujeme. U nás jednoducho neexistuje, že za niečo môžem iba ja alebo iba on. Vždy sme „na vine“ dvaja, pretože presne takto v praxi vyzerá prevzatie zodpovednosti. 

Čo sa týka zdravia, našťastie som žiadne závažné zdravotné problémy alebo problémy s menštruačným cyklom nemala. Ale ak by sa niečo také vyskytlo, určite by som za to prebrala zodpovednosť – áno, niečo sa so mnou deje a chcem to napraviť. Vyhľadám si informácie, zisťujem, čo sa s mojím telom práve deje a priznám si, že som sa napríklad prepracovala. Viac ako odborníkov sa pýtam seba, čo sa mi deje a chýba mi, pretože žiaden lekár nemôže za to, že ja som sa o seba nestarala, a pomôže mi i tak len do určitej miery.

Prevzatie zodpovednosti sa prejaví aj na tom, akú máme prácu, a na financiách – pretože je to len na nás. Na tom, ako sme sa rozhodli s tým, čo máme, naložiť. 

Zdroj: Katarína Baniariová

♥ Myslíš si, že je spoločnosť otvorená témam, ktoré sú „čisto ženské?“ Vieme sa dnes baviť o menštruácii otvorenejšie ako kedysi? Alebo je to stále tabu? 

Ťažko povedať, pretože ja len možno žijem v akejsi svojej bubline. (smiech) Ale myslím si, že vo všeobecnosti sa to tabu trochu búra, najmä čo sa týka literatúry a voľne dostupných zdrojov. Vidím to aj napríklad na tom, ako sa moja generácia v porovnaní s generáciou mojej mamy či babky dokáže o týchto témach rozprávať. Takže sa priklonín skôr ku odpovedi „áno“, dnešná doba sa intímnym témam viac otvára.

Takisto sa jej viac otvárajú aj muži. Pozorujem, že chcú byť nápomocní a chcú nás pochopiť. A mnohokrát som mala možnosť vidieť, ako sa vďaka mužovi žena dostala ku svojmu ženstvu a vrátil sa jej späť jej cyklus. Takže týmto pozdravujem všetkých mužov, ktorí sa zaujímajú aj o témy týkajúce sa výhradne žien a nie je to pre nich len nejaká „krvavá“ téma.

Mnoho žien podlieha syndrómu „dobrého dievčaťa či dobrej ženy,“ ktorá na seba zabúda.

♥ Vďaka tvojim webinárom si sa stretla s množstvom žien… Vieš nám povedať, aké sú najčastejšie „prehrešky“, ktorými škodíme svojmu telu a psychike? 

Asi nie je vhodné konkretizovať, pretože aj konkrétna vec je pre každého niečo iné. No vo všeobecnosti pozorujem, že sa o seba nedostatočne staráme a pri zmenách nezačíname od seba. Neustále sa spoliehame na niekoho iného alebo sa staráme o iných, pričom sa opäť vrátim k prvej otázke – veľa žien tú zodpovednosť za svoj život ešte neprebralo.

V praxi to znamená, že mnohým ženám nevadí, že málo spia, že ráno neraňajkujú, že nemajú pravidelnú stravu, že celý deň sedia a večer si „doprajú“ extrémny tréning, nestarajú sa o svoj psychický stav. Podliehajú syndrómu „dobrého dievčaťa či dobrej ženy,“ ktorá na seba zabúda. Takisto si v sebe nosia zakorenenú predstavu, že ak nevládzem, treba pridať… Na tomto stave začínajú byť doslova závislé a namiesto oddychu sa dopujú kávou, ktorá ich telo zaplaví adrenalínom. Rovnako aby si konečne navodili dobrý pocit, si večer dajú pohár vína, pretože je to to jediné, čo je „ich“ a čo im nikto nemôže zobrať. Tento fenomén je sám osebe veľmi smutný…

Stretávam sa so ženami, ktoré trápia rôzne problémy a ktoré majú rôzny zdravotný stav. Preto za najväčší prehrešok nepovažujem jednu konkrétnu činnosť alebo návyk. No vo všeobecnosti najviac pozorujem tento neduh – nastavenie mysle, kde je všetko dôležitejšie a podstatnejšie, a tak ženy seba odkladajú na druhú koľaj. 

Nechcem, aby sa to bralo tak, že menštruácia a cyklus sú vyložene prekliatím žien. Naopak – je veľmi dôležité porozumieť svojmu telu a vedieť to využiť vo svoj prospech.

Zdroj: Katarína Baniariová

♥ Ako veľmi nás ženy ovplyvňuje menštruačný cyklus?

Nedávno sme mali webinár na tému perimenopauzy, teda obdobie po 35tke až 40tke. Je to vlastne obdobie, kedy žena postupne vstupuje do finálnej fázy svojho cyklu, a to je menopauza, kedy už fyziologicky cyklická nie je a stráca menštruačný cyklus spolu s možnosťou počať dieťa. A práve tam odznelo, že jednou z výhod menopauzy je aj nepodliehanie cyklu.

Mnohokrát sa rozhodujeme na základe hormónov, čo ja môžem len potvrdiť. Byť cyklická je síce krásne, ale buďme úprimné, hormóny nás stále ovplyvňujú. Určite sme každá z nás zažili, že pred menštruáciou, cez menštruáciu a po menštruácii sa vieme úplne odlišne rozhodovať a úplne odlišne reagujeme. A niekedy identické situácie zvládame cez menštruáciu omnoho ťažšie. Menštruačný cyklus nás teda určite ovplyvňuje, ale beriem to tak, že je dôležité, aby sme si toho boli vedomé. Práve „len“ toto uvedomenie znamená pre ženu obrovský pokrok. 

Po menštruácii nastáva obdobie, kedy sa znovu vytvára výstelka maternice a telo sa pripravuje na ovuláciu. Vtedy sme výkonnejšie – či už čo sa týka pohybu, alebo práce. Máme viac mužskej energie, vydržíme omnoho viac, máme pocit, že nemusíme toľko spať a navonok sa zdá, že čerpáme energiu prakticky z ničoho.

Okolo fázy ovulácie sme veľmi sociálne, chceme sa s ľuďmi spájať a rady pracujeme v tíme. Máme rovnako aj väčšiu chuť na sex a vyhľadávame fyzický kontakt, čo dokáže ovplyvniť aj náš vzťah. Po ovulácii, keď prechádzame do luteálnej fázy, sa naopak viac uzatvárame do seba. Hľadáme si priestor pre seba, chceme si od ľudí trochu oddýchnuť. Vyhľadávame viac kreatívne projekty a chceme veci skôr dokončovať ako začínať.

Počas menštruácie sa mnohé ženy do seba zvyknú uzatvárať a veľmi sa s nikým nestretávať. V práci robia to minimum, čo musia, pretože cítia, že viac by ani nešlo, a ja osobne by som to v týchto chvíľach ani veľmi nesilila. V rámci vzťahu, pokiaľ menštruácie nie je bolestivá, sú ženy prítulnejšie, pretože sa nachádzajú v stave akejsi príjemnej meditácie a pociťujú väčšiu únavu. Ak menštruácia bolestivá je, žena je omnoho viac agresívnejšia a nepríjemnejšia, čo je úplne logická reakcia, pretože sa potýka s bolesťou.

Takže v skratke – približne takto nás ovplyvňuje náš cyklus… Nechcem však, aby sa to bralo tak, že menštruácia a cyklus sú vyložene prekliatím žien. Naopak – je veľmi dôležité porozumieť svojmu telu a vedieť to využiť vo svoj prospech. Pretože ak sme každý týždeň „iné“, môže to mať obrovské výhody aj trebárs pre partnerský vzťah.

unsplash.com

♥ V ktorom období menštruačného cyklu sme my ženy najzraniteľnejšie? 

Určite tesne pred menštruáciou a počas menštruácie. Vtedy sme skutočne najzraniteľnejšie – u niektorých žien sa môžu dostaviť aj záchvaty paniky, pocity, že celý svet ide nesprávnym smerom a chystá sa apokalypsa. (smiech) Je to hlavne tým, že žena prehodnocuje to, čo sa okolo nej deje, a odstraňuje zo svojho života, čo tam nechce. V tomto období, hlavne pred menštruáciou, nie sme výkonné ani po fyzickej stránke. Avšak napríklad ak je žena športovkyňa a nie je tam problematický cyklus, môže aj počas menštruácie podať ohromný výkon, pretože je v nízko hormonálnej fáze. 

Tesne pred menštruáciou sa to trošku s nami zahráva, máme zníženú imunitu, pretože čo ak by sme otehotneli – nechceme, aby sa narušil plod, ktorý by v nás mohol byť. Takže sme aj fyziologicky pred menštruáciou oslabenejšie a viac zraniteľné, ale je to skôr kompromis, aby sa v našom tele mohol vyvinúť nový život.

♥ A v ktorej časti cyklu sme naopak najviac „odolné“ a výkonné? 

V období tesne pred ovuláciou – skončí sa menštruácia, prejde pár dní a opäť začíname naberať energiu. Tento časový údaj však záleží od toho, aký dlhý má žena cyklus. Bolo by to úplne iné, ak má žena dĺžku cyklu 21, 25 alebo 35 dní. 

V tejto fáze možno pozorovať zvýšený výkon, nárast energie, zvyšuje sa testosterón, sme viac sociálne a plánujeme schôdzky. Vďaka zvýšenému estrogénu, ktorý nás viac chráni, sme aj viac odolné, ako po fyzickej, tak aj po psychickej stránke. 

Len si buďte vedomé, v ktorej fáze cyklu ste a aké sú vtedy vaše silné a slabé stránky.

♥ Mali by sme týmto etapám prispôsobovať svoj život? Je menštruačný cyklus niečo, čoho sila sa jednoducho nedá poprieť?

Sama som videla obrovský rozdiel v prístupe k svojej práci, ku vzťahu, k prístupe k sebe samej, k výkonu a tlaku na seba. Vďaka tomu, že som si uvedomila svoju cyklickosť, začala som si viac „dovoľovať“ oddych a priznala som si, že nie v každej fáze to proste ide. Mojich 100 percent je iných v luteálnej fáze ako vo folikulárnej fáze. 

Ak môžete a obzvlášť ak podnikáte, prispôsobte si svoje podnikanie menštruačnému cyklu. Dá sa to vlastne aj v akomkoľvek zamestnaní. Treba si však uvedomiť, že si napríklad dokonale nenaplánujete schôdzky alebo meetingy, pretože ak ste vy vo fáze, kedy je vám sociálny kontakt prirodzený, druhá žena, s ktorou sa stretnete, sa môže nachádzať v úplne inej fáze.

Len si buďte vedomé, v ktorej fáze cyklu ste a aké sú vtedy vaše silné a slabé stránky pre vás osobne – pretože každá sme v istých etapách trochu iná. Keď budem mať v luteálnej fáze pred menštruáciou nejakú schôdzku, budem aj dvakrát premýšľať nad tým, čo poviem, alebo viem, že sa budem na tú schôdzku chystať dlhšie a bude to môj jediný denný cieľ. Ak budem mať nejaké stretnutie vo folikulárnej fáze, viem, že si môžem dovoliť aj dva alebo tri meetingy a nebude potrebná toľká príprava, pretože mi to bude dobre páliť. Takže stačí, ak si len uvedomíme, v akej fáze sme a aké sú vtedy naše plusy a mínusy.

Určite by nám malo záležať, aký vzťah máme, pretože sa to odráža aj na našom fyzickom zdraví.

unsplash.com

♥ Dokážu sa vzťahy, ktoré práve prežívame, odzrkadliť na menštruačnom cykle?

Samozrejme, všetko, čo sa odohráva vôkol nás, sa odzrkadľuje na menštruačnom cykle. Takže áno, aj vzťahy samotné dokážu náš cyklus ovplyvniť. Ak má žena toxický vzťah, prípadne vo vzťahu nie je naplnená – fyzicky aj emočne, mozog dostáva informáciu, že je tu niečo, čo nie je úplne v poriadku a trápi ma to. 

Je to samo osebe forma stresu – môže to spôsobovať narušenie cyklu, horšie PMS, zmeny nálad, rôzne chute… Ak zažívame negatívne emócie s partnerom, môže sa to odraziť aj tak, že sa tieto emócie prenesú aj do jedla, a to zasa bude takisto ovplyvňovať náš cyklus… 

Pozorujem, že ženy, ktoré sú vo vzťahoch, majú pravidelnejšie cykly. Ja mám osobne pocit, že odkedy som sa dala dokopy s partnerom, mám najpokojnejší cyklus za celý svoj život, a to som vtedy mala 23 rokov. Mnohým ženám sa cyklus navrátil, ak začali byť sexuálne aktívne. Určite by nám preto malo záležať, aký vzťah máme, pretože sa to odráža aj na našom fyzickom zdraví.

♥ Platí to aj naopak – že samotná menštruácia ovplyvňuje naše vzťahy?

Ak máme bolestivú silnú menštruáciu, výrazný predmenštruačný syndróm alebo nepravidelný cyklus, kedy zažívame stres, či sme alebo nie sme tehotné, dozaista sa to prenesie aj do vzťahu. Ak máme naopak zdravý cyklus, môžeme lepšie pracovať so svojím vzťahom. Je to o tom, že si žena lepšie rozumie a dokáže jej tým pádom aj viac porozumieť jej partner. Na otázku, čo ju trápi, nebude odpovedať to povestné „nič“, za ktorým sa skrýva mnoho problémov. 

Problémy s menštruačným cyklom môžeme porovnať aj s inými problémami – zlé trávenie alebo dokonca zlomenina. Aj toto vie ovplyvniť naše prežívanie a vzťahy, pretože si vtedy nesieme so sebou aj bolesť, starosti a stres.

Pokiaľ nie ste ochotné či schopné ísť na dovolenku alebo na svadbu v čase, keď máte menštruáciu, niekde je problém.

unsplash.com

♥ Aké sú najčastejšie signály ženského tela, ktorými nám dáva na známosť, že čosi nie je v poriadku? 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Rozhovor #12 – @somfeministka – nielen o tom, čo je to feminizmus

V podstate som ich už spomenula… Primárne však ide o menštruačný cyklus, ktorý vás akokoľvek obmedzuje. Pokiaľ nie ste ochotné či schopné ísť na dovolenku alebo na svadbu v čase, keď máte menštruáciu, niekde je problém. Buď môže ísť o bolestivú či problematickú menštruáciu alebo k nej máte nesprávny a naštrbený vzťah.

Ak vám, naopak, menštruácia nepokazí ani svadbu, ani dovolenku alebo akýkoľvek iný pekný deň, je to signál, že fungujete správne. To je vlastne taký prvý predpoklad, ktorý som si u žien všimla.

Čo sa týka fyzických prejavov, ktoré niečo signalizujú, môže ísť o cyklus, ktorý je kratší ako 21 dní alebo dlhší ako 35 dní, o krvácanie dlhšie ako 7 dní alebo o stratu viac 80 ml krvnej tekutiny za celé obdobie menštruácie. Tiež sem patrí potreba brať lieky, pretože vás trápi nejaká bolesť. Ďalej možno spomenúť dlhodobý výpadok ovulácie, zmenu výtoku – ktorý buď zapácha, alebo spôsobuje svrbenie či zmenenú farbu menštruačnej krvi. Častá je aj zmena tráviaceho systému, kedy stolica nie je pravidelná, zmena chutí a nálad či extrémne prejedanie sa. Patria sem aj psychické zmeny, úzkosti, depresie, bolesti hlavy, migrény… Tých symptómov PMS je cez 150, takže ich asi nebudem menovať všetky. (smiech)

Žena by mala vedieť, kedy jej približne príde cyklus, a takisto by mala vedieť, že ovuluje.

♥ Ako by mal v praxi vyzerať zdravý menštruačný cyklus? 

Mal by trvať 21 až 35 dní, pričom tých 21 dní treba brať trošku s rezervou, pretože tento čas u nie každej ženy stačí na to, aby ovulovala. Je tu teda taká podmienka, že cyklus by mal byť v tomto rozsahu a žena ovuluje. Mnoho žien, ktoré majú cyklus 21 – 35 dní, neovulujú. Preto je tam spomenutá aj tá spodná hranica, pretože sem patria aj ženy v perimenopauze, ktoré majú o dosť kratšie cykly dôsledkom toho, že majú veľa estrogénu. 

Mali by ste strácať okolo 50 ml menštruačnej tekutiny. Je to, samozrejme, veľmi individuálne. Ak však strácate menej než 15 ml alebo viac ako 80 ml, môžeme sa už baviť o atypickej menštruácii – o slabom alebo príliš silnom krvácaní. Krvácanie by malo trvať 3 až 7 dní. Ideálne by pred cyklom nemalo nastať špinenie dlhšie ako 2 dni. Počas celej menštruácie by žena nemala zažívať bolesť, maximálne len väčšie napätie a nemala by ani zažívať výrazné PMS. 

V skratke by to malo vyzerať nasledovne… Žena by mala vedieť, kedy jej približne príde cyklus, a takisto by mala vedieť, že ovuluje. Nemala by si všímať, že sa extrémne mení a menšie zmeny by ju nemali obmedzovať v práci alebo v jej výkone.

Odstrániť bolestivú menštruáciu môžu aj návšteva fyzioterapeuta, vyšetrenia panvového dna, zmena menštruačných pomôcok, viac pohybu a minimalizovanie stresu.

unsplash.com

♥ S bolestivou menštruáciou sa potýka veľa žien. U lekára sa im väčšinou dostane odpovede, že je to v poriadku, pretože menštruácia predsa bolí… Takže moja otázka znie – mala by menštruácia bolieť? 

Menštruačná bolesť je bežná, ale nie normálna. V podstate to vlastne ani nedáva žiaden zmysel – prečo by žil nejaký organizmus, ktorý by neustále mal trpieť za to, že sa môže rozmnožovať?

Pozrime sa na to aj takto… Ženy mali v minulosti zhruba trojnásobne menej cyklov, ako majú dnešné ženy. A ak sa tam náhodou objavila bolesť, ženy to neobmedzovalo celú produktívnu časť života. My dnes máme menštruačných cyklov omnoho viac a zasahujú nám do života v značnej miere, pričom bolesť často poukazuje na úplne iný problém.

Takže bolestivá menštruácia by podľa mňa nemusela – nemala byť. Videla som aj na sebe, svojich kamarátkach a svojich klientkách, že sa nám podarilo napraviť aj extrémne bolestivú menštruáciu. Podarilo sa to vďaka zmene životného štýlu, a to sa nebavíme len o strave. Dopomohla nám aj návšteva fyzioterapeuta, vyšetrenia panvového dna, zmena menštruačných pomôcok, viac pohybu a minimalizovanie stresu.

Nikdy nevieme, akými všemožnými spôsobmi si v sebe dokážeme nahromadiť tlak. 

♥ Aké sú najčastejšie príčiny bolestivej menštruácie?

Najčastejšie môže ísť o problém s panvovým dnom, ktoré je veľmi stiahnuté – ak ste už vyskúšali takmer všetko, no ešte ste nenavštívili fyzioterapeuta, určite by som za ním zašla. Môže to spôsobovať aj nejaké zranenie, ktoré ste si ani nevšimli, trebárs zranenie kostrče. Extrémny stres, extrémne cvičenie, ktoré môže spôsobovať spazmy.

Ak sa bavíme o primárnej dysmenorey, je to bolesť, ktorá by mala vymiznúť a mala by sa vytrácať vekom. Je to mierne napätie, ktoré sa objavuje okolo menštruácie – tak 48 až 72 hodín pred menštruáciou. Ale pokiaľ sa zmení životný štýl, bolesť sa vytratí aj skôr, než uplynú ďalšie roky. 

Menštruačné bolesti môžu pociťovať napríklad aj ženy, ktoré majú viac estrogénu v tele, prípadne ho nedostatočne metabolizujú, pretože majú zmeny funkcie pečene alebo majú v tráviacom systéme narušený mikrobióm. Takisto aj ženy, ktoré sú v extrémnom strese alebo v napätí – z cvičenia, z práce alebo aj zo vzťahov. Často ide o ženy, ktorým je sex nepríjemný… Nikdy totiž nevieme, akými všemožnými spôsobmi si v sebe dokážeme nahromadiť tlak. 

Potom je tu sekundárna dysmenorea, ktorá úplne nevymizne ani vtedy, ak sa zmení životný štýl. Vyžaduje si lieky alebo nejaký zákrok. Vtedy hovoríme napríklad o endometrióze, adenomyóze, o myómoch, zrastoch alebo zmenách panvového dna. Aj tu však zmena životného štýlu taktiež pomáha, ale častokrát to vyžaduje aj správnu diagnostiku daného problému.

Nemôžem povedať, že najčastejšie príčiny bolestivej menštruácie spočívajú v konkrétnych potravinách alebo v konkrétnom štýle stravovania, ale skôr ide o nesúlad, ktorý sa na žene podpíše a zvýši sa buď zápal v tele, alebo histamín, dôsledkom čoho sa zvýšia aj prostaglandíny.

A tu sa dostávam k podstate – bolesť spôsobujú prostaglandíny, čo sú látky podobné hormónom a tie sa zvyšujú, keď je v tele viac zápalu, estrogénu alebo histamínu. Za tým všetkým môže byť opäť viac dôvodov, takže nie sú na vine len určité výrobky či potraviny. 

Obzvlášť pred menštruáciou je dôležitá a kľúčová starostlivosť o seba.

Zdroj: Katarína Baniariová

♥ Čo sa s tým dá robiť? Je to dlhší, až niekoľkomesačný proces, alebo máš aj takú skúsenosť, že sa bolestivá menštruácia „vyriešila“ promptne?

Väčšinou ženy pociťujú zlepšenie už po prvom až druhom menštruačnom cykle, ale častejšie to býva po dlhšej dobe, kedy samotná príčina môže vymiznúť. Záleží to tiež od toho, či ide o primárnu alebo sekundárnu dysmenoreu. 

Najviac ženám pomáha uvoľnenie napätia alebo stresu, ktoré môžu pochádzať z rôznych smerov. Dôležitá a kľúčová je tu starostlivosť o seba. Obzvlášť pred menštruáciou je dôležité, aby si žena vyhradila čas na starostlivosť o seba a nedávkovala sa napríklad kofeínom, ktorý ju opäť len vystresuje. Dobré je, ak žena skúsi vyradiť aj kravské mliečne výrobky. Neprekážajú každej žene, ale vrelo odporúčam pozorovať, čo sa stane, ak ich žena prestane konzumovať a prípadne ich opäť zaradí do svojho jedálnička.

Určite treba pridať viac vlákniny a listovej zeleniny, aby sa estrogén lepšie metabolizoval. Treba si dopriať aj viac spánku a ak sa žena menej hýbe, je dobré sa viac prechádzať a preťahovať svoje telo. Platí to aj naopak – ak má žena veľa náročného pohybu, odporúča sa trochu v čase pred menštruáciou zvoľniť. Najviac pomáha znížiť zápal a hladinu prostaglandínov v tele, čo sa dá celkom pekne zvládnuť suplementovaním kvalitného horčíka. 

♥ Čo všetko môže ovplyvňovať fungovanie ženského cyklu? 

Viac-menej je to všetko o psychike… Videla som ženy, ktoré jedia naozaj otrasne a sú úplne v poriadku. Sú ženy, ktoré spia relatívne dobre, no stále by v rámci spánku mohli čo-to vylepšiť, a aj tak sú v poriadku. A potom poznám ženy, ktoré majú dokonalý životný štýl a telo hlási nejaký problém. 

Vždy sa na to treba pozrieť úplne holisticky a pochopiť celý kontext. Každá žena vie, čo sa deje a čo jej chýba, no je horšie si to priznať. Na konzultácie za mnou chodia ženy, ktoré tušia, kde spočíva príčina ich problémov, a odo mňa chcú, aby som ich v tom utvrdila a povedala im, že sa nemýlia. Pretože si samy neveria a majú obavy, že si len vymýšľajú, prípadne že svoje problémy nafukujú. K tomuto prístupu sme, žiaľ, vedené odmalička… Takže opäť tu platí – nie je za tým nič konkrétne, no zároveň sa za tým skrýva všetko.

Hormonálna antikoncepcia môže spôsobovať problémy u žien, ktoré už majú nejaké predispozície na vznik iných problémov.

♥ Vo svojich webinároch sa venuješ aj hormonálnej antikoncepcii, predovšetkým návratu menštruácii po jej vysadení… Mnoho žien si myslí, že jej jediný účinok je ovplyvnenie ich plodnosti. Vieš nám povedať, čo všetko hormonálna antikoncepcia v našom tele ovplyvňuje?

unsplash.com

Hormonálna antikoncepcia je tu od toho, aby žene zabránila koncepcii, čiže počatiu. Hoci v čase, keď bola navrhnutá, to ešte celkom nebolo legálne, a preto sa využívala na nápravu cyklu, čo už legálne bolo. (smiech)

Hormonálna antikoncepcia (HAK) vlastne umelo nastavuje cyklus prostredníctvom syntetických hormónov, ktoré nastavujú hormonálnu hladinu tak, aby to vyzeralo, že žena prechádza menštruáciou a celý mesiac jej ideálne nič nebolo. Mnoho žien by mohlo potvrdiť, že sa im nasadením hormonálnej antikoncepcie výrazne priťažilo. Existuje však toľko druhov HAK, že už nie je v našich silách, aby sme sa v nich poriadne vyznali. 

HAK častokrát môže spôsobovať problémy u žien, ktoré už majú nejaké predispozície na vznik iných problémov. Ide napríklad o zvýšenú zrážanlivosť krvi, problémy so štítnou žľazou, narušené trávenie. Aj HAK je totiž látka, ktorá potrebuje prejsť pečeňou a musí vyjsť z tela von. Ak sa žena k tomu všetkému ešte aj nevhodne stravuje alebo je fajčiarka či pije alkohol, môže sa stať, že sa tieto hormóny nebudú dostatočne vylučovať z tela von. Takisto môže HAK spôsobovať aj nedostatočné vstrebávanie vitamínov skupiny B, čo sú vitamíny, ktoré je potrebné nasadiť ihneď po vysadení HAK, pretože žena má ich akútny nedostatok.

Existujú aj štúdie, ktoré dokazujú, že HAK dokáže meniť mozog. Znižuje sa aj funkcia vaječníkov… Na každú ženu má branie HAK iný vplyv, a preto ju nemôže brať každá žena. Pred jej nasadením by sa mala dať otestovať, či jej telo niečo také zvládne. Avšak aj u zdravej ženy sa môže vyskytnúť to, že sa neskôr objavia nejaké zdravotné problémy.

♥ Aký máš názor na užívanie hormonálnej antikoncepcie?

Môj názor je taký, že nech HAK berie žena, ktorá si myslí, že by ju mala brať, prípadne nemá iné možnosti. Ak sa niektorá z nás rozhodne, že bude brať tento druh antikoncepcie, ja osobne nemám právo ju odsúdiť alebo to komentovať. Je to jej slobodné rozhodnutie a je v poriadku, že má naň každá právo.

Myslím si však, že 99% populácie v západnom svete ju nepotrebuje. Prečo 99%? Pretože je tu jedno percento žien, ktoré si, bohužiaľ, nemôžu vybrať, ako budú sexuálne žiť a HAK je jediným riešením, ako sa chrániť, pretože nežijú v ideálnych a humánnych podmienkach.

Ženy by teda na to mali mať právo. No zároveň si myslím, že žijeme aj v prostredí, kde by sme mali získavať informácie, že HAK nie je liek a iba bráni počatiu. Aj tento účinok však nie je stopercentný a ak HAK nie je správne používaná, jej účinok sa o dosť znižuje.

Myslím si, že všetky vlastnosti, ktoré žena pre seba potrebuje, už v sebe prirodzene má.

unsplash.com

♥ Záverečnú otázku zvyčajne nechávame veľmi voľnú a dávame respondentovi možnosť odkázať niečo našim čitateľom. V tvojom prípade by sme však ocenili, ak by si nám povedala, aké vlastnosti by si v sebe mala žena pestovať, aby sa so svojím telom cítila úplne stotožnená.

Asi budem vychádzať predovšetkým z toho, o čom viem, že pomáha mne. Najviac mi pomáha „pud sebazáchovy“ – v zmysle, že sa v rôznych smeroch snažím minimalizovať, aby mi niekto ublížil. Myslím si, že veľa žien má z rôznych dôvodov tendenciu nechať si ubližovať a berú to ako prirodzené. Prípadne sa za všetko ospravedlňujú, ak je niekto na ne zlý, aby sa vyhli ďalším problémom.

V jednoduchosti povedané – je dôležité stáť si za sebou, byť informovaná a nedovoliť, aby niekto na vás „psychicky“ alebo fyzicky siahol. Kto iný by sa o nás mal postarať, ak nie práve my? Stáť si za sebou totiž znamená aj to, že sme informované, že sa máme rady a držíme si nejaký štandard, kam už proste nezájdeme. Áno, občas sa vyskytnú situácie, kedy sa obetujeme – pre partnera, rodinu či kamarátky. Avšak ak my nebudeme zdrojom energie, nedokážeme tú energiu odovzdávať ďalej a byť nápomocné. 

Nechajme si v sebe tú ženskosť, ktorú máme, sama osebe je krásna. Avšak nezapínajme sa do módu extrémnej ženskosti, kedy sme chorobne starostlivé alebo sa dôsledkom toho prestávame o seba starať. 

Buďte samy sebou, starajte sa o seba a buďte sebecké, pričom aj zmeňte pohľad na slovo sebecký. Byť sebeckou znamená, že si dovolíte vyhradiť si čas iba pre seba, dovolíte si nechať energiu iba pre seba a načerpáte energiu, aby ste tu mohli byť pre tých druhých. Verte mi, vždy sa nájde niekto, kto má tendenciu vyžmýkať druhého z energie, i keď možno nevedomky. 

Myslím si, že všetky vlastnosti, ktoré žena pre seba potrebuje, už v sebe prirodzene má. A treba ich len odkryť, skúmať a stotožniť sa s nimi. Aj ja viem byť starostlivá a niekto by možno nepovedal, že niektoré vlastnosti v sebe mám, pretože pôsobím úplne inak. Ale je to tým, že mám nejaké hranice a že si svoju ženskosť nechávam pre tých najbližších – pre tých, ktorí ju dokážu oceniť. 

Viem, že veľa žien to nerobí, pretože na to nie sú zvyknuté – neboli na to naučené ani naše mamky, ani babičky, pre ktoré boli všetci ostatní omnoho dôležitejší. Ale len potom na tomto základe dokážete krásne budovať čokoľvek. A v neposlednom rade vtedy objavíte aj samy seba.

… … … 

Ak sa chcete o svojom tele dozvedieť viac, určite si vypočujte Katkine podcasty. Odporúčame napríklad tieto epizódy:

Znalosť mi pomáha znížiť stres. Čo by si o sebe mala vedieť ako žena?

Ako vyzerá zdravý cyklus ženy? 

Ženské zdravie očami fyzioterapeutky Klárky Vomáčkovej

Facebook komentáre