„Viktor, mňa sa muži asi boja…“ Tak ako to už u mňa býva zvykom, aj tentokrát píšem článok na základe toho, čo som zažil. Inšpiráciou mi bola táto veta. Muži sa ma boja… A ja som nevedel, čo mám na to povedať, pretože ja sa osoby, ktorá ju vyslovila, nebojím a nikdy som ju nepovažoval za typ ženy, ktorej na čele svieti výrazná stopka. Znamená to, že som iný muž? Alebo že vôbec nie som mužom, ak sa nebojím ženy, ktorá má v očiach dravosť a poslušne nenosí sukňu pod kolená, ale oblečie si aj nohavice?

Zjavne nie… Pretože sa cítim byť mužom a čestne môžem prehlásiť, že som nikdy ani len náznakom nepremýšľal, že by so mnou, čo sa týka mužnosti, nebolo niečo v poriadku.

Mám rád ženy, ktoré sa neboja života a prijímajú jeho výzvy. Priťahuje ma ich ambicióznosť, ich nespútanosť, samostatnosť… Lebo viem, že s nimi „bude o čom“ a naše rozhovory sa prehupnú aj do takých rovín, ktoré ja vnímam ako zaujímavé. Toto sú ženy pre mňa, ženy, ktoré dokážem pochopiť, byť im oporou a nikdy sa spolu nebudeme nudiť.

unsplash.com

Tak si to rozoberme na drobné…

Keďže môžem o sebe povedať, že som muž a napriek tomu sa nebojím odvážnych a dravých žien, veta, že sa muži boja ambicióznych žien, stráca na platnosti. Mala by znieť nasledovne: Niektorí muži sa boja dravých žien. A to, že táto známa stretla len mužov, ktorí sa jej zľakli, neznamená, že chlap, čo ju bude milovať takú, aká je, neexistuje. Viete, nepovažujem sa za svetový unikát. Som človek milión, a preto verím, že takých ako ja, behá po svete mraky.

Žena, ktorá sa mi s týmto zdôverila, je moja kolegyňa. Krásne, vtipné a akčné dievča, ktoré je odo mňa mladšie, no napriek tomu už teraz dosiahlo viac než ja. Majú pred ňou rešpekt aj takí kolegovia, s ktorými sa ja občas dostanem do úzkych. Vybudovala si u nás autoritu, ktorú len tak hocičo nezničí. 

A ona premýšľa, či je s ňou všetko poriadku len preto, že jej nevychádzajú partnerské vzťahy…

Ak by sa dalo, nakreslil by som sem jeden veľký „facepalm“. Naozaj sa občas čudujem, ako niektorých ľudí dokáže vykoľajiť, že ostatní nedozreli na ich úroveň, a preto som aj dlho premýšľal, čo jej mám odpovedať. Čo povedať žene, ktorá mala „len“ smolu na mužov? Žene, čo stretla iba chlapcov, ktorí sa jej zľakli, pretože si boli istí, že v zásadných otázkach by ťahali len za kratší koniec?

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Sú ľudia, ktorí nechcú milovať, no nikdy nám to nepovedia

Akékoľvek slová typu: ešte si nestretla toho pravého, alebo: neboj, len zostaň sama sebou a potom to príde, by vyzneli ako klišé. A ono to vlastne aj klišé je, ak ho neuchopíme v celej svojej podstate. Dnes, po niekoľkých dňoch, keď sa mi všetko dostatočne uležalo v hlave, by som jej povedal, že akékoľvek zvažovanie, či by sa nemala vo svojich plusoch mierniť, je absolútna hlúposť. Povedal by som jej, že doteraz stretla len chlapcov, ktorí sa so silou jej osobnosti nedokážu vysporiadať. Že tí muži nie sú o nič horší ako ja, len neboli stvorení pre ženu, akou je ona.

unsplash.com

Na záver teda už len jeden odkaz… 

Nech už chceš byť akákoľvek, nemeň sa len preto, že väčšina tvoje správanie nechápe. Nepýtaj sa, či si čudná, ak to niekto zabalí po prvom rande bez vysvetlenia, lebo vie, že by ti nestačil a necítil by sa pri tebe mužom. Ak chceš mať päť detí, pretože cítiš, že ťa materstvo napĺňa, tak sa svojho sna nevzdávaj. Ten pravý, ktorý to vníma rovnako, príde. Ak chceš vybudovať desať firiem, usadiť sa v Amerike, mať domček na pláži a hladkať každý večer psa alebo mačku, tak na tom pracuj. Nepusti do svojej hlavy myšlienky, že si asi iná a mala by si byť „ženskejšia“, pretože sa ťa muži boja a ak zostaneš rovnaká, umrieš sama. Aj v tomto prípade ten pravý príde.

Neexistuje návod, ako byť správnou ženou. Pretože každá ste iná, tak ako sme iní aj my chlapi. Jeden chce kariéristku, druhý manželku, ktorá najväčšie šťastie nachádza doma, tretí chce takú ženu, ktorá nájde kompromis, zvládne oboje a deťom ukáže, že pracujúca matka nie je oxymoron. Pre každú z vás je tu muž, pre ktorého budete snom. Len musíte zostať samy sebou a nemeniť sa pre chlapcov, ktorí sa vás zľakli…

Skutočný muž sa skutočnej ženy nebojí. A skutočná žena je taká, ktorá vie, čo chce. Taká, ktorá vie, že jej ľudia, čo od nej žiadajú, aby sa zmenila, nestoja ani len za to, aby sa nad nimi pozastavila.

Svet, vzťahy ani láska nepotrebujú pretvárku. Potrebujú, aby ľudia boli sami sebou a nepremýšľali nad tým, či sa dokážu zapáčiť všetkým.

Coverphoto: Photo by mimi lalaa on Unsplash

Facebook komentáre