S predsavzatiami vôbec nemusíme čakať, kým sa začne nový rok. No predsa na to čakáme, akoby zostávajúce dni, týždne alebo i mesiace boli menej dôležité než tie, ktoré prídu ruka v ruke s novým rokom. Akoby ten čas, ktorý do konca roka zostáva, nemal žiadnu hodnotu a nestál nám za to, aby sme niečo zmenili hneď, tu a teraz, bez ohľadu na aktuálny dátum. Akoby teraz žiadna zmena nemala význam a v okamihu, ako začneme ďalší rok, by sa nám mala uskutočniť ľahšie.

No sami vieme, že ľahkosť zmien neexistuje. A že ju vôbec neovplyvní to, či je január, marec alebo august. Že jediné, čo v sebe musíme nájsť, je odhodlanie, a to nikde nebolo závislé od mesiaca, konkrétneho dňa či zostávajúcich týždňov v roku. 

Sľúb si preto, že už nebudeš čakať.
Sľúb si, že keď pocítiš, že tvoj život potrebuje zmenu, nebudeš sa jej báť.
Sľúb si, že vždy v sebe nájdeš dostatok sebalásky, ktorá ťa oddelí od ľudí, ktorí k tebe lásku nepociťujú.
Sľúb si, že nebudeš očakávať „navždy“ s niekým, kto ťa vníma len niekedy.

unsplash.com

Sľúb si preto, že si už nebudeš ubližovať…

Napríklad strachom, že sama niečo nezvládneš. Citmi, v ktorých sa nevieš zorientovať a jediné, čo o nich vieš, je, že ti ubližujú. Presvedčeniami, ktoré sa rokmi v tvojej mysli usadili a nikdy sa nezakladali na pravde. Slovami, ktoré sú falošné a vyslovil ich niekto iný. Láskou, ktorú živíš sama, nenávisťou, ktorú občas pociťuješ sama k sebe a ktorá je dôsledkom, že sa nevieš pohnúť ďalej. Hnevom, ktorý sa v tebe usalašil aj na niekoľko desiatok rokov. 

Sľúb si, že si za svojimi rozhodnutiami budeš stáť a nenecháš sa ovplyvniť falošnou nádejou či sľubmi, ktoré si už toľkokrát počula. Sľúb si, že sa naučíš odpúšťať. Vždy, za každú cenu. Aj za tú, že si priznáš, že si niekedy verila príliš dlho, že si sa bála priznať si pravdu. Sľúb si, že od ľudí nebudeš očakávať to, čo vieš dať ty.

A sama budeš prekvapená, koľko vecí sa zmení…

Sľúb si, že sa pohneš z miesta vždy, keď to tak budeš cítiš. Že sa nenecháš zahnať do kúta strachom, ktorý je mnohokrát úplne iracionálny. Sľúb si, že na prvom mieste budeš vždy ty a nebudeš to považovať za sebectvo. Ale za povinnosť, ktorú k sebe máš a doteraz si na ňu zabúdala. Sľúb si, že si už nebudeš ubližovať rozhodnutiami, ktoré nevychádzajú z hĺbky tvojho srdca. A potom uvidíš, ako rýchlo ti prestanú ubližovať iní…

Autor: Anna

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Prečo sa lúčime?

Coverphoto: Photo by Hamid Tajik on Unsplash

Facebook komentáre