Sľubujem, že je to naposledy, čo sa ti dnes prihováram. Naposledy preto, že už chcem začať nový život. Bez myšlienok na teba, bez úvah, či sa niekedy vrátiš. Ubehlo tak veľa času na to, aby som sa vzchopila a prebrala kontrolu nad svojimi emóciami. Áno, aj to sa dá. Z každej lásky sa dá vyliečiť, len treba chcieť. Ja som toho dôkazom…

Doteraz som to vyliečenie nechcela. Nechávala som ti otvorené dvere, aby sa nestalo, že ak sa vrátiš, budú zamknuté. Nehľadela som na to, ako si tým ubližujem, ako sa ochudobňujem o nové zážitky, ktoré ma vtedy, keď na teba čakám, míňajú. Život mi doslova pretekal pomedzi prsty a ja som len stála nikam sa nepohnúc, lebo som sa bála, že ak budeš chcieť prísť, už ma nedobehneš.

pinterest.com

Ale to sa už zmenilo…

Chcem opäť žiť, chcem sa tešiť z každého rána a neprebúdzať sa do krutej reality, v ktorej mi chýbaš a kedy samu seba klamem navrávajúc si, že sa vrátiš. Nie, už to nechcem. Jediné, čo chcem, je zanechať ťa v minulosti a viac sa za tebou neobzerať. No ešte predtým ti chcem venovať pár slov.

V prvom rade chcem, aby si vedel, že všetok hnev voči tebe sa pominul. Zostali len spomienky, ktoré dnes už nebolia. Nehnevám sa za nič, čo si mi urobil, neurobil, povedal alebo nepovedal… Dnes už viem, že som ťa stretla v čase, kedy si nebol pripravený na lásku a nebol si dozretý na vzťah. A za to sa naozaj hnevať nemôžem.

Tiež ti chcem povedať, aby si viac premýšľal nad tým, čo robíš, a aby si zvážil, čo naozaj v živote chceš. Ak nie si pripravený milovať a niečo láske obetovať, je to v poriadku. Ale, prosím, zváž svoje konanie. Mysli na to, že ten druhý to môže cítiť inak a že pár sľubov nestačí. To, že si sa ty sám stratil v tom, čo robíš a čo (ne)cítiš, môže zanechať na srdci vyrovnaného človeka, ktorý miluje s čistým úmyslom, dosť nepekné jazvy.

Ak chceš byť sám, tak buď. Buď sám a užívaj si ten pocit, ktorý ti sloboda prináša. Ale nemôžeš chcieť vernosť, oddanosť a lásku, ak ty nie si ochotný milovať. Ak máš pocit, že ťa láska zväzuje a oberá ťa o niečo, na čom si závislý, nevyžaduj lásku od inej ženy.

pinterest.com

Prosím, ak urobíš chybu, priznaj si ju.

A nič nezapieraj. Nevyhýbaj sa odpovediam, buď chlap a povedz na rovinu, že si sľúbil niečo, čo nedokážeš poskytnúť. Každý z nás raz za život urobí zlý krok. Nechá sa opantať vidinou chvíľkového šťastia, chce nejakým dobrodružstvom narušiť stereotyp, v ktorom sa ocitol. Ale ak sa tak stane a ak tým niekomu ublížime, je na mieste povedať, ako sa veci majú a vysloviť úprimné prepáč.

Váž si city iných, aj keď ty k nim necítiš nič. Nesprávaj sa k tomu ako k niečomu, čo nemá hodnotu, pretože pre toho, kto tieto city nosí v duši, je to to najkrajšie, čo má. A keď potom prídeš ty a pred jeho očami po nich pošliapeš, zbúraš tým všetko, o čo sa za posledné mesiace mohol oprieť.

Rob len to, čo chceš, ale zároveň tým nikomu neubližuj. To je jediný recept na šťastný život a žiaden iný neexistuje. Pretože vo chvíli, keď sa naozaj zamiluješ i ty, môže sa stať, že ťa minulosť dobehne. Niekto tam hore si povie, že si budeš musieť prejsť tým, čo si spôsobil iným, aby si si vedel lásku vážiť.

Nik totiž nemôže celý život zbierať len pekné momenty, hlavne ak on sám kedysi spôsoboval bolesť. Budem dúfať, že to raz pochopíš a začneš žiť tak, aby si kvôli svojmu šťastiu neničil šťastie iných. Sľubujem, že je to naposledy, čo sa ti prihováram. Odteraz si už len spomienkou…

Autor: Slávka

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
A čo teraz?

Coverphoto: Photo by Pim Chu on Unsplash

Facebook komentáre