V istej fáze života som prišla na to, že nie je dobré, ak trváme na splnení svojich snov. Jednak sa tak vyhneme sklamaniu a tiež sa môže stať, že sa nám sen napokon splní, no prídeme na to, že to nebolo ono. Áno, aj to sa občas stáva… Niekedy totiž držíme v rukách svoje vlastné sny, ale radosť akosi neprichádza…

My ľudia stále niečo chceme. Ak čosi dosiahneme, okamžite začíname túžiť po niečom inom. Na jednej strane je to dobré. Veď práve sny nás posúvajú vpred a ten, kto ich nemá, v živote iba stagnuje. Preto nevravím, že sa máme uspokojiť s málom a nežiadať od života žiadne pokroky.

pinterest.com

Skôr si myslím, že nič netreba preháňať. 

Aj som kedysi chcela všetko hneď a nebolo toho málo. Zlostila som sa, ak mi to nebolo dopriate a považovala som sa za smoliarku. Až časom som pochopila, že ten plač, ktorý vždy tieto chvíle sprevádzal, nebol márny. Všetko bolo totiž tak, ako malo byť.

Nie všetko, čo si želáme, k nám aj patrí. Nie vždy musíme dostať všetko hneď. Ak sa nám zdá, že čakáme dlho, je to preto, že ešte nie sme na splnenie svojich snov pripravení. Bol to aj môj prípad. Až neskôr som si uvedomila, že môžem byť vďačná za to, že som všetko nedostala hneď, ako som si zmyslela, prípadne, že som to nedostala vôbec.

V tých časoch by som totiž netušila, ako s tými splnenými snami naložiť. Nebola som na ne jednoducho pripravená, no vtedy som to nevedela. A odvtedy cítim voči životu o niečo väčšiu dôveru, ktorá sa každým dňom prehlbuje. Viem, že čo má stať, to sa aj stane. A to, na čo nenastal správny čas, ku mne nepríde. 

Naučila som sa byť pokornejšia a v duši mám väčší pokoj.

Už nie som napätá, nie som ako na strunách, nepýtam sa prečo… Viem, že na ten dôvod prídem neskôr a nestrácam čas naháňaním sa za niečím, čo ku mne evidentne nepatrí a namiesto radosti by mi prinieslo buď ďalšie problémy, alebo zlý pocit z toho, že sa nenaplnili moje očakávania.

Preto ver i ty. Ver životu a jeho schopnosti dať ti presne to, čo máš v danej chvíli mať. Nepociťuj hnev, keď sa ti neplnia sny. Vieš, možno nie je ten pravý čas a možno máš len popremýšľať nad tým, či to skutočne chceš a nie je to len chvíľkový rozmar.

pinterest.com

Tak ako to bolo aj v mojom prípade. Týka sa to materiálnych vecí, kariérneho postupu aj vzťahov. Nie vždy mi bolo dopriate to, čo som tak veľmi chcela, a dnes som za to vďačná. Do môjho života prišli iné veci, iné príležitosti, iní ľudia. A mám pocit, že nič lepšie sa mi nemohlo stať, hoci vtedy keď som márne čakala na splnenie svojich snov, mi bolo poriadne ťažko.

Naučme sa prijímať život taký, aký je. 

Pozorujme, ako plynie, vyhýbajme sa tomu, čo nás zraňuje. Vykročme na svoju cestu za šťastím, ale neprestaňme hľadať skryté súvislosti. Všímajme si všetko, čo sa vôkol nás deje, a sem-tam sa obzrime späť.

Uvidíme tak, že presne to, po čom sme tak prahli, sa nemohlo stať, pretože by nám to vytesnilo zo života niečo lepšie, čo nás napokon postretlo. Všetko má svoj dôvod a práve to je na živote tak krásne a zároveň aj krásne oslobodzujúce.

Autor: Táňa Bernátová

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Lásky, ktoré nás zmenia

Coverphoto: Photo by Alondra Olivas on Unsplash

Facebook komentáre