Spôsobov, ako milovať, je mnoho. A spôsob, ako „správne“ milovať vo všeobecnosti vlastne ani neexistuje. Každý z nás potrebuje iný dôkaz lásky, každý sa pritom, ako sa púšťa do nového vzťahu, poddáva vlastnej fantázii, očakávaniam a snom, ktoré v sebe pestuje už od detstva. No predsa len si myslím, že nech je každý z nás akokoľvek iný, svojím spôsobom chceme a potrebujeme cítiť to isté. Len to všetci očakávame zabalené v inom obale, v inom papieri s iným vzorom.

My muži sa napríklad nebalíme zo vzťahu, v ktorom sa cítime ako chlapi. Ako bytosti, ktoré sú doma potrebné, žiadané a chválené. Áno, občas je ťažké niektorých mužov chváliť za to, čo pobabrú, ale kde je vôľa, tam je aj cesta. Jednoducho povedané, dajte nám pocítiť, že na našich pleciach stojí váha celého vášho sveta, a ak to má daný chlap v hlave aspoň trochu usporiadané, zostane pri vás, a to nesmierne rád. 

pinterest.com

V skratke by sa dalo povedať, že ak nám dokážete, že si v každej situácii poradíte aj bez nás, začíname sa cítiť nepotrební, naše ego klesá a cítime sa ako piate koleso na voze. Ako niekto, koho potenciál je v nás skrytý už odpradávna, nie je vôbec využitý, priam je zadupaný do zeme.

To je aj dôvod, prečo si starší muži po desiatkach rokoch vzťahu narazia mladú milenku. Pretože sú pre ňu centrom jej malého chutnučkého vesmíru a okrem peňazí z nich sem-tam môže vytiahnuť aj nejakú tú životnú skúsenosť. Zrazu je žiadaný, chválený a potrebný… Síce len naoko, no aj klamlivá žiadostivosť je v čase totálnej citovej vyprahnutosti lepšia ako drôtom do oka.

So ženami je to o trochu ťažšie…

Ale nie je to komplikované tak, aby sme sa museli vopred vzdať a zúfať, že tajomstvo ženského srdca nikdy neprelúskame. Zatiaľ čo pre nás mužov sú dôležitejšie činy a slová, ktoré nám poskytnú dôkaz o našej nenahraditeľnosti a hrdinstve, ženy na to idú cez pocity. Práve emócie sú prostriedkom, na ktorý by sa každý chlap mal zamerať.

Ak totiž muž nie je impulzom, ktorý dokáže aj v dlhodobom vzťahu vyvolať v ženskej duši tú správnu smršť pocitov, láska sa chýli ku koncu. Žena sa prestane starať nielen o seba, ale aj o muža samotného, v posteli je to už len povinná jazda z donútenia, aby bol najbližší mesiac pokoj… A to je fáza, do ktorej sa, bohužiaľ, dostáva také množstvo párov, až je to smutné.

Nechcem tým povedať, že práve muž je ten, kto by mal v žene vzbudzovať jej ženskosť, ale každopádne ak túto jej stránku prehliada či dokonca podceňuje, žena ju po čase stráca. Všetci sa totiž chtiac-nechtiac zbavujeme toho, čo sa preukáže ako nepovšimnuté, nevyužité a prehliadané. Aj oblečenie, ktoré sme roky nemali na sebe, zapadne prachom a potom ho vyhodíme, nech je už akokoľvek pekné či drahé. Akonáhle po ňom nesiahneme dlhšie ako jednu jeho sezónu, potom nám už ani len nenapadne si ho obliecť.

pinterest.com

A tak rob všetko preto, aby sa pri tebe cítila žensky…

Iba tak budeš mať pri sebe ženu so všetkým, čo k nej patrí. Nezabúdaj na chvíle, ktoré sú nabité nehou a dokazuj jej, že vieš kvôli nej vždy vo vnútri „zmäknúť“. Občas urob niečo, čím jej dáš najavo, že bez nej by bol tvoj svet smutný. Prekvapuj ju, zaskoč ju práve vtedy, keď si myslí, že sa už niet kam posunúť a tie čarovné začiatky už máte dávno za sebou.

Dokáž jej, že je pre teba jediná. Jediná na celom svete a žiadna iná sa v tvojom zornom poli ani ďaleko vôkol neho nenachádza. Hovor jej, že je krásna. Aj v situáciách, kedy si to ona o sebe nemyslí. Rozosmej ju. Aspoň raz za deň urob niečo, čo ju rozosmeje tak, až bude mať v očiach slzy.

Čím častejšie jej oči budeš napĺňať slzami smiechu, o to menej sa môže stať, že sa v nich vyskytnú slzy smútku. Vlastne v tom spočíva celá krása vzťahu – nikdy ju skutočne nerozplakať, ale prežívať s ňou chvíle, kedy si v tichosti bude hovoriť, že ich s nikým iným nezažije. Iba s tebou…

Coverphoto: picjumbo.com

Facebook komentáre