Nedávno som spozorovala celkom zvláštnu vec. Tie najzaujímavejšie ženy, ktoré poznám, sa už dlho neobjavili po boku žiadneho muža. Alebo ak chcete… sú už dlho samy. Láska akoby sa im vyhýbala, navonok sa môže zdať, že nejakým zázračným spôsobom od seba mužov dokonca odháňajú, alebo sa k nim oni nedokážu prebojovať. A pritom ide o ženy, ktoré si zaslúžia pozornosť viac ako ktorékoľvek iné.

Sú to presne tie ženy, ktoré sa nemusia hanbiť za svoj názor. Všetko, čo vypustia z úst, je rozumné, a rady si vypočujú aj názor iných, pretože vedia, že každá minca má vždy dve strany. Vzdelávajú sa neustále a nikdy som ich nevidela sedieť iba na jednej stoličke. Už dlhé roky svoj čas a svoju pozornosť venujú viacerým odvietviám. Sú promptné, rozhľadené a flexibilné. Plačú kvôli šteniatku, ktoré nemá domov, a dotkne sa ich každá neprávosť napáchaná na iných, s ktorou ony samy nedokážu nič urobiť.

No mohlo by sa zdať, že sa napriek všetkému k ich srdcu nevieš prebojovať.

pinterest.com

Vieš, tieto ženy sú trochu iné. Musíš ísť na ne inak ako na ostatné. Pravdepodobne ich nezbalíš podnapitý v zafajčenom bare na niekoľko gýčovitých formuliek. Neobjavia sa ráno v tvojej posteli a ty potom nepremýšľaš, kedy ste sa vlastne dostali k tebe domov. Tieto ženy síce robia šialené veci, ale nie takéto. Vedia, že nikam nevedú, že nič trvácne z toho vzísť nemôže. A ony už nemajú záujem o lacné dobrodružstvá, pretože to, čo v živote chcú, musí mať už len pevné základy.

Možno na teba pôsobia ako ľadové kráľovné. Usmejú sa, nechajú sa rozosmiať, čo-to ti o sebe povedia, ale stále môžeš mať pocit, že to nie je ono. Ani sám nevieš, čo presne ti chýba k tomu, aby si sa utvrdil v tom, že si na správnej ceste. Cítiš však, že niečo podobné si ešte nezažil, a tak sa len uisťuješ v tom, že by bolo lepšie, ak by si to vzdal. Začínaš pochybovať o tom, či by ťa vo svojom živote vlastne prijala.

Takéto ženy totiž nevysielajú k mužom signály, že ich nutne potrebujú. Nedožadujú sa silou-mocou lásky, ale to neznamená, že ju nechcú. Nemáš pri nich pocit, že dokážeš za ne urobiť niečo, s čím si ony nedajú rady. No neznačí to to, že nie sú ochotné žiadneho muža do svojho života prijať. Nie je to znak toho, že by nevedeli oceniť prítomnosť tvrdšieho pohlavia po svojom boku.

Nechcem srdcervúco básniť o tom, ako boli predtým ťažko sklamané, ako im niekto ukradol ich srdce a teraz ho už hocikomu len tak nezveria. Každý z nás bol zranený a každý sa s tým vyrovnávame po svojom. No tieto ženy sa naučili, že nech sa deje čokoľvek, prioritou musia byť vždy ony.

Nelipnú na tom, aby boli milované. Časom prišli na to, že jedinú záruku, ktorú v živote majú, nájdu v sebe. A tak si začali žiť po svojom. Samostatne, potichu a bez akýchkoľvek rečí. Necítia potrebu chváliť sa svojimi úspechmi, pretože všetko, čo v živote dosiahli, vybudovali kvôli sebe, nie kvôli iným.

Ale ver mi… Napriek všetkému ich srdce nie je z kameňa.

Vedia milovať, ale nemilujú hocikoho. Nerobia scény, všetko povedia narovinu a pokojne. Nevyžadujú si neustálu pozornosť, vedia, že si ich budeš všímať aj bez toho, aby na seba každú chvíľu upozorňovali. Len ten moment, kedy to nastane – kedy sa dostanú do centra tvojej pozornosti, zväčša príde len málokedy.

pinterest.com

Mnohokrát totiž pôsobia tak nedobytne, že rytier, ktorý by mal zbúrať tú imaginárnu pevnosť, ktorú okolo seba majú, ju radšej obíde. Bude obchádzať jej múry bez toho, aby v sebe našiel odhodlanie na ne aspoň zaklopať.

Sú to však ženy, kvôli ktorým sa oplatí bojovať, hoci to boj v pravom zmysle slova vôbec nie je. V tomto prípade možno hovoriť len o trpezlivosti, vytrvalosti a dôvere v samého seba. Možno si to, že sa až príliš chránia pred vplyvom iných, neuvedomujú ani ony samy. Možno si po tých rokoch myslia, že predošlé sklamania na nich už žiadne následky nezanechali. Naučili sa žiť tak, ako žijú, a svoju prílišnú samostatnosť kontrolovať nedokážu.

No iba do momentu, kým zistia, že nastal čas opäť precítiť lásku so všetkým, čo k nej patrí. S tým pekným, čo so sebou prináša, ale aj so všetkými rizikami, ktoré sú mnohokrát skryté. Preto ak sa ty odvážiš prebojovať sa k jej srdcu, odváži sa aj ona prijať ťa do svojho života, pretože jej tým dáš najavo, že nevyvíjaš toľko snahy len preto, aby si sa na chvíľu pobavil. Ale preto, že chceš zostať poriadne dlhý čas a pravdepodobne už navždy.

Coverphoto: Photo by Pablo Heimplatz on Unsplash

Facebook komentáre