Srdcu nerozkážeš, vraví sa. A ja zasa vravím, že sa to dá. Len musíme prísť na ten princíp. Sama som patrila k tým, ktorí sa až po uši ponorili do bahna menom nesprávna láska, a svoju neschopnosť som ospravedlňovala tým, že veď predsa to moje srdce… To ono ma tam drží, má nado mnou prevahu, neviem mu dohovoriť, nič prikázať ani zakázať. Bola som mladá a nemala som toľko skúseností, koľko mám teraz…

V duši som mala kopec špinavých nánosov z minulosti, ktoré som odtiaľ nedokázala sfúknuť, a to ma držalo pri tých nesprávnych ľuďoch. „Priateľoch“, ktorí za mojím chrbtom už priateľmi neboli, a mužoch, ktorých pseudoláska ma ničila. Srdcu nerozkážeš, vraví sa… Ale ja vám dnes chcem povedať, že to nie je tak celkom pravda.

unsplash.com

V prvom rade musíme pochopiť, prečo sme sa zamilovali…

Že láska žiadnu príčinu nemá? Že vzniká sama od seba? Áno aj nie… Pravá láska – tá, ktorá nám neberie kúsky samého seba, presne tá si so sebou žiaden dôvod nenesie. Ale láska, ktorá nás nerozpaľuje, no naopak v nej horíme zaživa a nie je to práve jeden z tých najpríjemnejších pocitov, tak táto láska má príčin mnoho.

Pretože vtedy v nás vznikne ako druhotný prejav našej bolesti. Bolesti z minulosti, zo starých spomienok, zo starých krívd a sklamaní, ktoré sme ešte nespracovali a nevyrovnali sme sa s nimi. Na základe toho, čo všetko v sebe máme a nemáme usporiadané, si priťahujeme istý typ partnerov.

Ženy, ktoré nemajú zdravý vzťah s otcom vzhliadajú ku starším mužom. Ochrancom, ktorí by im okrem pocitu, že sú milované, poskytli aj takzvanú otcovskú oporu. Ženy, ktoré sa veľakrát sklamali a tieto sklamania sa podobali ako vajce vajcu, môžu prísť na jednu zaujímavú vec – aj muži, čo im doráňali srdce, mali množstvo podobných čŕt. A takto by som mohla pokračovať donekonečna… 

Ja som pochopila, že podvedome hľadám typ muža, ktorý by mi dal do poriadku moje sebavedomie…

Všetky vzťahy, ktoré sa mi domrvili, mali niečo spoločné… Tí muži boli draví, bol o nich záujem, ženy sa za nimi obzerali… Proste som si nevedela všimnúť priemerného muža. Musela som mať niečo extra a nie, nerobila som to vedome. Ťahalo ma k nim moje srdce, ktoré v takejto známosti hľadalo útechu. Chcelo si byť isté, že jeho majiteľka sa vďaka mužovi, ktorého nemôže mať každá žena, vnútorne pozbiera.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Láska nie je sebecká

A hádajte, ako sa to vždy skončilo… Mojím sklamaním. Ešte väčšou dierou v sebavedomí, ktoré po každom rozchode rapídne klesalo ku dnu. Týmito mužmi som chcela liečiť seba, no ako už vieme, nič také možné nie je. A nevedela som to vtedy ani ja, tak som sa poslušne nechala viesť vlastnými citmi, ktoré však vôbec neboli prirodzené ani zdravé a už vôbec neplnili účel, ktorý som kdesi v kútiku duše mala zapísaný.

Preto ak milujeme nesprávnych ľudí, musíme v sebe hľadať veľa odpovedí…

unsplash.com

V druhom rade je veľmi nápomocné, aké pocity v nás tento človek vzbudzuje…

Prečo? Pretože presne tieto pocity sú našou návykovou látkou. Našou drogou, ktorá nám nedovolí odísť z nefunkčných vzťahov a drží nás vedľa ľudí, ktorí nám ubližujú. Tieto pocity, to je naša závislosť, ktorá nám nedovolí vzdať sa aj takej lásky, ktorá nás ničí. 

Vo mne tie nesprávne vzťahy vzbudzovali falošný pocit, že za niečo stojím. Že predsa len môže byť niekým milovaná, že môžem nájsť človeka, ktorý so mnou zostane do konca života, bude mi verný a po celý ten život mi bude liať do srdca také pocity, na ktorých som závislá. Také, bez ktorých nedokážem plnohodnotne žiť, len sa bez nich umáram smútkom prameniacim z nízkeho sebavedomia.

Srdcu rozkážeme iba vtedy, ak pochopíme seba…

Ak si posvietime na to, prečo sa tejto lásky tak dlho držíme a čo nás k nej pripútalo. Pretože viete, v láske, ktorá nás ničí, no napriek tomu sa jej nevieme pustiť, možno nájsť veľa skrytých odkazov… Odkazov o nás samých…

Napríklad aj to, že ak nevieme prestať milovať, je za tým mnoho inej bolesti, s ktorou sme do vzťahu už vstúpili.

Aj ja som sa kedysi nenávidela za to, že neviem prestať milovať. Ale to som ešte netušila, čo sa za tou láskou skrýva. A verte či nie… Občas stačí, ak porozumieme sebe. Vtedy sa vieme odpútať od ľudí, s ktorými nás spája všetko možné, len nie čistá láska.

Coverphoto: Photo by Mafer Benitez on Unsplash

Ak sa vám páčil tento článok, rady by sme vám dali do pozornosti Miinu knihu s názvom Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre