Chcela som byť pre neho jedinou, ale stala som sa jednou z mnohých. V mojom prípade doslova, keďže som sa o jedného muža nič netušiac delila s ďalšími ženami. Avšak aj keby v tom čase ničil život iba mne, stále by sa táto skúsenosť nedala považovať za jedinečnú. Stále by som bola jednou z mnohých  – jednou z mnohých žien, ktoré tak veľmi túžili po láske, až neustriehli mieru, kedy ich zamilovanosť niekto využíva a zneužíva.

To obdobie, ktoré po takejto láske prichádza, poznám veľmi dobre. Je to čistá depresia. Ničota, dusivé prázdno, súboj emócií, ktoré sa v nás miešajú natoľko, až sme v ich boji jediným porazeným iba my. Ony si prežívajú a fungujú ďalej, zatiaľ čo v nás už nezostáva ani len kúsok energie.

A vtedy sa pýtame, čo robiť… Čo robiť vo chvíľach, kedy by sme najradšej ani neboli?

unsplash.com

Vieš, čo mi najviac pomohlo? 

Že určite nie som jediná, ktorá sa popálila. Že sme sa v láske sekli viacerí a mnohí omnoho viac ako ja. Práve táto vedomosť, že túto bolesť necítim len ja, mi pomohla postaviť sa na nohy. Zvláštne, že všetci chceme byť unikát. Ale keď trpíme, potrebujeme vedieť, že v tom nie sme sami. Že rovnaké pocity cítia milióny ľudí na celom svete a raz nájdu spôsob, ako sa ich zbaviť.

Nech je tvoj príbeh akokoľvek jedinečný, nech cítiš hocijakú bolesť, stále si len jednou z mnohých. A podobných, ak nie i rovnakých lámačov sŕdc, sú mraky. Smutné? Určite áno… No pozri sa na to z inej stránky. Milióny ľudí pred tebou to zažilo, precítilo a uzavrelo. A ty ani v tomto nebudeš jedinečná. I v tom budeš jedna z mnohých. Uzavrieš to tiež. A hoci s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy úplne nezabudneš, no prestane to bolieť. 

unsplash.com

To, že ani zďaleka nie som jediná, mi neprináša radosť…

Pretože by určite bolo lepšie, ak by som jedinou bola. Ale ak už predsa len nie som, pomohlo mi to odraziť sa. Pomohlo mi to uvedomiť si, že jeden rozchod, jeden chlap, ktorý nevie, čo so sebou, nerovná sa koniec sveta. Lebo ak by to tak bolo, tých koncov sveta by bolo neúrekom. Lenže žiaden sa nekonal. A to znamená len jedno – že sa to dá prežiť. Že sa dá ísť ďalej. Že sa dá na celý vzťah zmeniť pohľad. Že sa dá poučiť, odpustiť a viac sa k tomu nevracať.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Ber to zlé ako lekciu

To, čo si zažila, pre teba jedinečné je. Ale nie je to jedinečné, čo sa týka vzťahov. Deje sa to. Srdcia pukajú, sľuby zostávajú nesplnené. A dá sa to prežiť. Dá sa cez to preniesť. Dá sa ísť ďalej. Pretože každý, kto sa stratil v nejakom vzťahu, skôr či neskôr pochopí, že nemôže niekoho nelásku oplakáva večne. Raz príde na to, že jeho život má príliš veľkú cenu, aby ho zasvätil smútku pre osoby, ktoré si to nezaslúžia.

Coverphoto: Photo by Aleksandr Pavlov on Unsplash

O tom, aké to je milovať niekoho, kto nemiluje nás, je aj Miina kniha Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre