Sviatok zamilovaných alebo Valentín ma vždy prinúti zastaviť sa a popremýšľať na vzťahmi. 14. február totiž dokáže rozdeliť spoločnosť na dve polovice – jedna z nich zháňa na Valentína ruže, darčekové balenia čokolády a bookuje termíny v reštauráciách, zatiaľ čo tí druhí sa na nich pozerajú s odporom. A ja nepatrím nikam. Ani do jednej skupiny, ani do druhej…

Ja vnímam lásku inak. Ako cit, ktorý si zaslúži oslavu, no nielen vtedy, keď nám to káže kalendár. Láska si zaslúži oslavu, keď jeden z dvojice ochorie a ten druhý sa o neho so strachom a láskou stará. Keď sa vo vzťahu vyskytnú problémy, no napriek tomu dvojica nájde odhodlanie čeliť im. A áno, presne takýto pár môže oslavovať Valentína aj vtedy, keď sa sviatok lásky zjaví v kalendári. Nech si v tento deň pripomenú, čo všetko majú za sebou a čo všetko už zdolali, lebo šialené tempo, akým žijeme, nám veľa priestoru na zastavenie sa nedáva… No najčastejšie na mňa vyskakujú fotky párov, ktoré Valentín oslavujú len jeden deň v roku. Pretože je to v móde. Pretože to robia aj iní a oni nechcú zaostávať…

Dnes sme pre vás pripravili výber citátov od neznámych autorov, ktoré poukazujú na silu lásku. Každý z nich na túto tému nazerá z iného uhla pohľadu, a tak dúfam, že si tu všetci nájdu ten svoj… Ten, ktorý sa dotkne ich duše.

Nesnívaj o láske. Snívaj o tom, ako raz budeš milovať. Pretože sny vedú k idealizovaniu a láska nikdy nie je ideálna. Občas je ťažká. Občas si žiada kompromis či odpustenie. A tie človek, ktorý kedysi sníval o ideálnej láske, nikdy nie je ochotný urobiť. Preto snívaj o pocite, ktorý do tvojho srdca láska prinesie. Pretože iba vtedy si ho budeš chrániť a nikdy nedovolíš, aby si oň prišiel.

Ak si môžeš dovoliť byť neustále sama sebou, vtedy nemáš dôvod hľadať niekoho iného. Pretože takto vyzerá láska… Ako priestor, o ktorý sa delíme s druhou osobou, no necítime sa stiesnene.

Všetci si myslia, že láska si žiada veľkolepé prejavy. Veľa slov, veľké gestá a nezabudnuteľné činy. Ale to je omyl… Láska je o maličkostiach. Tak maličkých, že v porovnaní s obrovským svetom stále dokážu vyniknúť.

Duši, ktorá je skutočne pripravená milovať, nezáleží na tom, ako vyzerá človek, ktorému venuje svoje srdce. Vie totiž, že všetko, na čom v láske záleží, očiam uniká.

Láska je ráno, kedy máš ihneď po prebudení dôvod na úsmev. Láska je deň, ktorý možno celý preležíš, no prítomnosť blízkeho človeka ti nedovolí mať výčitky a pocit strateného času. Láska je večer, kedy sa cítiš skvelo aj napriek únave. Láska je noc, počas ktorej sa prebudíš a skontroluješ, či tomu druhému nie je zima. Láska nie je o slovách, ale o pocitoch, ktoré si nás dokážu podmaniť.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Prosím, nikdy sa necíť sama

Prekvap ju. Daj jej pocítiť, že na ňu myslíš, aj keď s ňou nie si. Nesnaž sa ju pochopiť, ale rešpektovať. Buď s ňou vtedy, keď ťa potrebuje. Nedovoľ, aby sa cítila sama. Konaj tak, aby tvoja láska nebola len v slovách, no aby sa odrážala aj v skutkoch. A to je celé… V tom spočíva tajomstvo lásky, ktoré sa všetci snažia odhaliť.

Vždy, keď sa budeš cítiť osamelo, mysli na osobu, ktorej práve chýbaš rovnako, ako ona chýba tebe. Nevadí, že nevidíš tvár, že nevieš o tom človeku nič. Iba to cíť. Cíť lásku, akoby si práve bola s ním. A sama uvidíš, že ak ho raz stretneš, budeš vedieť, že je to on. Budeš mať pocit, akoby ste sa poznali roky, a nebudeš mať túžbu spoznávať ho, ale konečne mu venovať lásku, ktorú si si v sebe pestovala.

Nepotrebuješ radu, či je tento vzťah ten pravý. Všetko, čo potrebuješ, je úprimne si odpovedať na otázku: „Cítim sa na sama, aj keď sama nie som?“ Tu nájdeš tú „radu“… Tu nájdeš viac, ako si myslíš.

Nečakaj, že ťa láska zachráni pred samotou, že sa jej príchodom do tvojho života všetko zmení. To je chyba, ktorej sa väčšina ľudí dopúšťa. Láska ťa nezachráni, ona ti vždy niečo vezme. A je len na tebe, či sa rozhodneš vstúpiť do vzťahu, keď pociťuješ deficit, alebo až keď nadobudneš pocit, že sa musíš s niekým rozdeliť o to, čo si vo svojom srdci nosíš. Je len na tebe, či si praješ vzťah, ktorý ti túto lekciu poskytne, alebo či si počkáš na lásku, ktorá vydrží naveky.

Každý z nás raz pochopí, že láska sa ukrýva tam, kde sme ju doteraz nehľadali. V očiach, v ktorých sa objavia slzy, keď plačú aj tie naše. V rukách, ktoré sa samy za nami načiahnu, keď máme pocit, že padáme. V srdci, ktoré cíti smútok, keď nemá možnosť splynúť s tým naším…

Ak ti nevadí, že ti zje polovicu jedla, ktoré si si objednal, ak v noci mrzneš, lebo ti vzala prikrývku, no napriek tomu sa len potichu pousmeješ, ak mlčíš, aj keď by si mal chuť argumentovať, tak vtedy… Vtedy si môžeš povedať, že si naozaj zamilovaný.

Na láske je najkrajšie to, že nemusíš byť dokonalá. No aj napriek tomu môžeš byť dokonalá v niekoho očiach.

Facebook komentáre