Keď som ťa stretla po prvýkrát, ani by mi nenapadlo, že práve ty budeš jedného dňa ten, pri ktorom si poviem, že presne po tomto som túžila celý život. Dodnes síce neviem ako, ale stalo sa to. Priateľstvo sa postupne zmenilo na lásku, bez ohľadu na okolnosti alebo na to, či to tak chceme. Láska si nepýtala povolenie. Jednoducho medzi nás prišla. Žiaľ, všetko tým zničila…

Na začiatku sme boli ako hrdinovia romantickej knižky. Šťastní, užívajúci si prítomnosť toho druhého. Verili sme si a mohli sme si povedať čokoľvek. Veľa sme sa spolu smiali a ja som milovala každú sekundu s tebou, pretože tvoj úsmev a modré oči sa stali mojím svetom. Bol si jediný, kto pre mňa toľko znamenal. Jediný v mojom živote. Jediný, kto stál pri mne, aj keď všetci odišli. S tebou som vždy vedela, že nie som sama a že vždy, nech sa deje čokoľvek, to bude nakoniec v poriadku. Pri tebe som verila svojim snom a verila som aj tým tvojim. Bez váhania by som šla s tebou na koniec sveta, na pustý ostrov alebo kamkoľvek. Dala som ti všetko, čo som mala, a moje srdce k tomu. 

Boli sme tak krásne naivní, keď sme si mysleli, že láska stačí…

pinterest.com

Realita, pred ktorou sme unikali, nás však aj tak dobehla. A romantický príbeh sa zmenil na drámu. Dnes si to už môžeme priznať, neboli sme dosť silní, aby sme to zvládli. Smiech sa zmenil na slzy a láska na náš najväčší trest. Nasledovali dva roky, počas ktorých sa depresia stala mojou najlepšou priateľkou. Dávno ju nebolo možné utopiť vo víne. Premýšľala som dokonca aj nad tým, či mi nebude bez teba lepšie. Radšej hrozný koniec, ako smútok bez konca.

Lenže my sme to nedokázali bez seba vydržať, však? Čo tam po tom, že o seba znova prídeme…

Celé tie roky, každú sekundu, som čakala na jediné tvoje slovo, ktoré by nás oboch zachránilo. Čakala som, kedy sa rozhodneš, či chceš ostať alebo odísť. Ale ty si nikdy nebol schopný rozhodnúť sa. A tak sme ostali uväznení na mieste, kdesi medzi strachom, že bez seba nemôžeme žiť, a vedomím, že to tak bude lepšie. Akoby sme sa bili s osudom, ktorý už rozhodol, že nebudeme spolu.

Keď sa proti sebe postaví to, čo vieš, a to čo cítiš, je to najhorší boj, pretože nemá víťaza.

Tento boj mi bral energiu a unavoval ma tou únavou, ktorú nenapraví žiaden spánok. Bola som unavená z čakania na teba. Unavená z toho, že sa nemôžem pohnúť z miesta, hoci by som chcela. A nechcela som ťa ani späť, lebo som vedela, že ťa znova stratím. Nechcela som znova prežiť tú bolesť, ale nemohla som ani žiť bez teba. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Aké to je byť zase slobodná

A potom zrazu, celkom náhle, prišla ku mne láska a ukázala mi cestu iným smerom. Cestu, ktorú som dovtedy nevidela. Pomaly som ťa pustila, postupne, ako keď sa vzdávame niečoho dôležitého. Na tejto ceste nemám žiadnu istotu. Neviem, čo sa môže stať, ani neviem, či budem šťastná. Ale rozhodne je to tisíckrát lepšie ako stále čakať na teba.

Každá jedna minúta všetkých tých dní, čo som bola bez teba, bola tvojou šancou.

Nevyužil si ani jednu a ak áno, tak len preto, aby si zistil, či na teba stále verne čakám. Ale s tým je koniec… Už žiadna ďalšia šanca nebude. Musím už ísť, zlato. Myslela som si, že ťa budem milovať navždy. Zmierila som sa s tým a naučila sa s tým žiť. Vieš, aké ťažké bolo zvyknúť si na to, že už nikdy nebudem milovať nikoho iného? Vieš, aké bolo odmietať aj stokrát lepších, ako si ty? Aké ťažké bolo odmietať lásku, po ktorej túžilo nešťastné srdce?

pintetest.com

Naozaj som si myslela, že aj on je jeden z ďalších. Nemala som ani zvláštny pocit ako pri tebe, ani som sa nestrácala v jeho očiach. Ale vie ma pochopiť aj bez slov a v jeho prípade medzi nami nestojí žiadne „ale.“ A s naším prvým bozkom odletela aj posledná myšlienka na teba a aj posledné kúsky citu k tebe sa zmenili na popol. O dva dni už mi bolo jasné, že ho ľúbim. Nečakala som, že toho budem ešte schopná a takmer som ten pocit nerozoznala, lebo som už aj zabudla, aké to je ľúbiť šťastne.

Možno mi práve on tak trochu pripomína teba, ale je vlastne úplne iný. Je lepší. A je tým, ktorého si zaslúžim. Viem, že sa znova prídeš presvedčiť, či na teba stále čakám,  pretože ti to tak vyhovuje. Ale čo urobíš, keď tam už nebudem? Keď ti zrazu neodpoviem na správu, lebo už mi nechýbaš? Keď ťa zrazu nebudem čakať, lebo ťa už nemilujem? Naozaj dúfam, že pochopíš, že v živote máme iba obmedzený počet šancí. Už aj tak si ich mal viac ako dosť.

Viac už nebudem tou, ktorá ťa miluje, nech urobíš čokoľvek.

Už nebudem hračkou v tvojich rukách. Mal si možnosť to zmeniť, ale neurobil si to. Tak si sa rozhodol. Pred rokmi si si vybral tú, ktorá ťa už vtedy nemilovala. Celé roky si mi dával nádej, ale teraz ťa už nemilujem ani ja. Ostaneš sám. Už tu nebudem, aby som ťa ľutovala a sľubovala, že ťa neopustím. Ale presne tak končia tí, ktorí sa nevedia rozhodnúť. 

Coverphoto: Photo by Rafiz R. Fera from Pexels

Facebook komentáre