Obaja sme urobili maximum. Ale mne už dochádzajú sily. Som vyčerpaná z tých hádok, z neustáleho uzmierovania, z toho, že sa všetko stále iba opakuje. Keď si niečo povieme, platí to možno tak pár dní, ale potom sa to celé začne od začiatku. Chcela som… Naozaj som chcela, aby sme si raz celí šťastní mohli povedať, že sme to dokázali.

Ale to sa, žiaľ, nikdy nestane. Nikdy nebudem tvoja a ty zasa môj. Stále si mysľou odbiehal inam, preč odo mňa. A ja som chcela, aby si zostal. Telom i dušou.

Nechcem však, aby medzi nami zostalo niečo nedopovedané.

pinterest.com

Preto som sa ti rozhodla napísať ešte pár posledných slov predtým, ako nastane úplné ticho. Iba ono ma totiž ochráni pred ďalšou opakujúcou sa epizódou, ktorá by ma opäť len ničila. Viem, že obaja nájdeme pokoj len vtedy, ak sa rozhodneme ísť každý svojím smerom a viac sa nebudeme obzerať.

Milý môj, bolo to síce namáhavé, ale ak by som sa mohla rozhodnúť, či do toho pôjdem znova, nemenila by som. Viem, že to, čo sme si spolu zažili, sa muselo stať, aby sme obaja pochopili, že nie každá láska je tá správna.

Prosím, nevyslovuj viac Milujem ťa skôr, ako si si tými slovami úplne istý. Ublížiš tým viac, ako si myslíš. Tieto slová síce hrejú a dokážu rozžiariť ženské oči, ale ak nie sú pravdivé, zabodnú jej ostrý šíp do srdca. Preto radšej nepovedz nič, ako by si mal ďalšej žene opäť klamať.

Priznaj si, že nechceš byť niekým spútaný. Nechceš dať nikomu žiaden sľub, chceš byť slobodný a nechceš sa nikomu podriaďovať. Máš rád svoj pokoj, svoje pohodlie a ak ti ho niekto naruší, zabúdaš, že si si ho časom obľúbil. A pri tom všetkom chceš byť milovaný…

Avšak tieto dve veci nejdú dokopy.

Ak chceš, aby ťa niekto miloval, musíš počítať s tým, že ťa to v tvojej slobode bude trochu obmedzovať. A každá žena, ktorá sa do teba zamiluje, to bude robiť inak, iným spôsobom, v inej miere. Ale predsa len… Trochu ti z tej tvojej slobody ukrojí a ty sa s tým buď zmieriš, alebo zlomíš ďalšie srdce. Úplná sloboda, taká, akú ju chceš ty, a vzťah, v ktorom ťa niekto bezhranične miluje, dokopy nejdú.

Možno to pochopíš časom a o pár rokov dozrieš. Dostaneš sa do veku, v ktorom už nebudeš hľadieť iba sám na seba a naučíš sa robiť aj kompromisy. Prídeš na to, že ak niekomu venuješ kúsok zo seba, neubudne z teba. Práve naopak – budeš mať pocit, že čím viac tomu človeku dáš, tým viac si spokojný, tým viac sa k tebe vracia späť.

pinterest.com

Ale to všetko chce čas. Predtým budeš musieť veľa vecí pochopiť a možno sa aj niekoľkokrát poriadne popáliš. Ale verím, že raz na to prídeš a z celého srdca ti to prajem. Púšťam ťa zo svojho života a želám ti, aby si raz miloval a bol milovaný.

Možno budeš čakať, že sa vrátim a bude mi stačiť iba to, že si na mňa občas, keď sa ti to hodí, spomenieš. Ale ja to už takto nechcem. Viem, že k životu potrebujem inú lásku a že život je príliš krátky na to, aby sme sa uspokojili s niečím, čo nám nestačí.

Preto ti chcem napísať, že už viac nebudem tvoja…

Hoci teraz premýšľam nad tým, či som tvojou vlastne niekedy bola. Mohlo to tak niekedy vyzerať, ale bolo to skutočné? Mohla som byť tvoja, ak si ty nebol môj? Pozerali sme si do očí, ale každý sme v tom druhom hľadali niečo iné. Držali sme sa za ruky, ale napriek tomu sme si boli na míle vzdialení…

A ja som rada, že som to pochopila tak skoro. Som rada, že som prišla na to, že viac miluješ seba ako hocikoho iného. Ak by som pred tým iba zatvárala oči a nahovárala si, že raz sa všetko zlepší, bolelo by ma to.

Áno, zlepší sa to… Ale už nie so mnou. Musím sa zmieriť s tým, že som bola takmer tvoja. Takmer tvoja a ty takmer môj.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Mohla by som ti dať druhú šancu, ale...

Autor: Karolína L.

Coverphoto: Photo by Tamara Bellis on Unsplash

Facebook komentáre