Ja viem, mnoho z nás by chcelo zažiť lásku ako z filmov. Ale prečo? Zlatko, toto je jediná mladosť, ktorú máš, a viac ich už nebude. Chlapov je stále dosť, tak nenaháňaj lásku, naháňaj radšej svoje ciele, túžby a všetky krásne veci, ktoré môžeš teraz zažiť. Si mladá, môžeš dobyť svet… Stačí, ak budeš teraz žiť len pre seba, pracovať na sebe a budeš si veriť. Uvedom si, že prítomnosť buduje tvoju budúcnosť a ak chceš byť inde ako ostatní, musíš robiť to, čo oni nerobia. 

Chceš podnikať? Vymysli si plán a pracuj na ňom. Makaj od rána do noci. Daj do toho všetko. Nik sa nestal úspešným cez noc, takisto, ako sa nestal úspešným nik, kto pracuje 8 hodín denne. 

unsplash.com

Pozri sa na toto: 

Sedem hodín spíš. Ak aj viac, je to iba premrhaný čas. Zostáva ti teda ešte 17 hodín a je len na tebe, čo s nimi urobíš – či budeš dve hodiny ležať pred telkou, alebo budeš hľadať spôsoby, ako si splniť svoje sny a makať na nich. Či budeš hodinu pozerať Instagram, alebo spravíš niečo pre seba a napríklad pôjdeš cvičiť.

Dievča, venuj si všetku tú energiu, ktorú máš v sebe. Využi ju na seba a hlavne pre seba. Ja viem, chceš mať vo svojom živote oporu v každej chvíli, kamaráta, brata a lásku v jednej osobe. Aj ja som to chcela.

Pre iných som robila všetko a pre nejedného chlapa som spravila veľmi veľa. Dlho som nechápala, prečo z môjho života odišli. 

Teraz už tomu rozumiem… 

Dalo by sa povedať, že mám túžbu po starej láske – po takej, kde mi chlap donesie kvety či obľúbenú sladkosť, pozve ma na večeru alebo do kina, otvorí mi dvere. Vždy som bola skôr rodinný typ a od každého, s kým som to myslela vážne, som čakala, že so mnou bude budovať našu budúcnosť. Že spolu zostarneme, že sa vezmeme, budeme mať deti a neskôr i vnúčatá. 

Teraz už viem, že odišli, lebo aj keď som to veľmi chcela, nebola som pripravená. Život má so mnou ešte iné plány, kým sa mi toto všetko splní. A čo som zatiaľ v živote dosiahla? Žijem sama v nájme, ktorý mi zožerie skoro celú výplatu. Chodím do práce, ktorú neznášam, za úplne minimálnu mzdu. Tak som sa spýtala sama seba, či je toto všetko, čo som živote chcela dosiahnuť. 

unsplash.com

Určite nie, mám oveľa vyššie očakávania… 

Ako som chcela s niekým niečo budovať, keď nič nemám a nič som nedosiahla? Veď kto by chcel ženu, ktorá chodí nonstop podráždená kvôli práci a nič nemá? Nikto. Preto som si povedala, že je načase všetko zmeniť. Dala som výpoveď a v priebehu týždňa som si vybavila prácu v zahraničí. Uvedomila som si, že teraz je ten čas. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Dôvody, aby som odišla...

Teraz je časť odísť a začať si plniť svoje sny. A vieš, kedy mi to došlo? Keď ma opustil chlap. Keď jeho odchod bolel tak veľmi, že som skončila na psychiatrii. Práve tam som úplne prehodnotila svoj život. A som mu nesmierne vďačná za to, že odišiel, pretože inak by ma tu doteraz držal. Ďakujem mu za spôsob, akým ma opustil, pretože ma donútil siahnuť si až na úplné jedno. 

To som potrebovala… 

Klesnúť na dno, aby som začala triezvo rozmýšľať. Aby som všetko prehodnotila. A ako som začala rozmýšľať, prišlo mi až smutno, keď som si uvedomila, kde som už mohla byť v mojom veku, keby som sa nebola vždy silou-mocou viazala. Nemysli si, že som dáka zatrpknutá tridsiatnička. Kdeže, mám len 21. Ale mohla som hneď po strednej odísť preč, zarobiť si, zobrať hypotéku, kúpiť byt, splácať ho už dva roky a šetriť na vlastný biznis. 

Namiesto toho som hľadala lásku. Načo? Však som sa ešte ani nenaučila stopercentne milovať samu seba. Som rada, že som si to uvedomila. Je to totiž prvý krok k tomu, aby som si splnila, čo chcem.

unsplash.com

Druhým krokom je pracovať na tom… 

Daj do toho všetko, odovzdaj sa tomu. A ten tretí? Tretím je vytrvať, vytrvať a splniť si to. Teraz je ten čas. Nie vtedy a ani potom. Teraz. Teraz spravím všetko pre svoj rast a pre svoju budúcnosť. A to je dôvod, prečo o desať rokov budem inde ako tí, čo chodia každý piatok na párty a robia prácu, ktorá ich nebaví, len preto, aby si zarobili… Práve na tú párty a na drahé oblečenie. 

Viete, kde budú tí ľudia o desať rokov? Tam, kde sú teraz. Preto ťa prosím, dievča, ak si si toto prečítala celé a prišla si až sem, zamysli sa nad sebou. Spýtaj sa sama seba: Je toto všetko, čo od života chcem? A začni pracovať! Ale naozaj nie na týždeň alebo na dva. Priprav sa na roky tvrdej práce. Ale ver mi, budú stáť za to, pretože nakoniec, keď dosiahneš svoje sny, budeš vďačná, že si vydržala. 

Využi svoju mladosť pre seba. Vybuduj si život, aký chceš žiť, a splň si všetko, po čom túžiš. Pretože ak nie teraz, tak potom kedy?

Autor: Nikoleta M.

Coverphoto: Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

Facebook komentáre