Kedysi, keď som bola mladšia, dokonca malá, som dokázala rozprúdiť neuveriteľnú hádku za každú somarinu. Som odjakživa impulzívna a hneď, ako mi bolo ublížené, reagovala som späť útokom. Chcela som sa brániť. Vysvetľovať. Riešiť… Áno, chcela som veci riešiť. Myslela som si, že krikom dám druhým najavo, že sa hnevám, že mi ublížili a že oni si to zoberú k srdcu… Časom som však pochopila, že občas nemá zmysel vysvetľovať a riešiť.

Dnes som iná. Dnes sa nehnevám na nikoho pre nič, čo mi urobil. Dnes to beriem tak, že mi len ukázal, kto naozaj je, a to je presne to, čo som potrebovala vedieť. Dnes nekričím. Nevysvetľujem. Nepýtam sa prečo. Dnes si uvedomujem, že ak mi niekto ublíži, je to jeho voľba a urobil to pre nejaký dôvod, ktorý ma ale v podstate nemusí zaujímať. Ublížil mi.

A tak už nekričím, neplačem, neriešim…

pinterest.com

pretože nemôžeme nikomu zakazovať, aby robil to a to, aj keď nás to zraňuje. Je to ich život a môžu v ňom konať, ako uznajú za vhodné… A preto sa nehnevám, ale moje puto k danému človeku automaticky zoslabne. Dokonca sa niekedy úplne pretrhne. Pretože ak niekto vedome robí to, čo mi ubližuje, ako si ma môže vážiť? Ako ma môže mať úprimne rád?

To, ako voči nám konajú iní, hovorí za nich. Hovorí za nich o tom, ako im na nás záleží, respektíve nezáleží… Nikdy nedajte na slová, ktoré vám niekto hovorí… pozerajte na činy.

A preto sa už nehnevám, ale pomaly sa od daného človeka vzďaľujem, až väčšinou úplne odídem. Pretože moja dôvera je po tom všetkom, čo som v živote zažila, veľmi krehká. A ak ju niekto naruší, niečo vo mne sa zlomí. Samozrejme, zabolí ma to.. Ale už neriešim. Veď o čom už sa nahádam s niekým, kto ma podviedol, zradil či mi nejako ublížil? Tým, že budeme po sebe kričať, sa to predsa neodstane…

Radšej sa idem niekam prejsť. Zostanem chvíľu sama a premýšľam. Vstrebem, čo sa stalo, a s hlbokým nádychom sa vždy rozhodnem ísť ďalej a neobzerať sa späť. Asi som už na drámy pristará… A jediné, čo v živote chcem, je mať pokoj na duši a nemusieť sa obzerať poza plece, či mi to ten človek neurobí znovu. Už s tým jednoducho rátam. V tomto sa ľudia nemenia… Ak im niečo prejde raz, urobia to väčšinou opäť.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Keď spoznáš tú správnu osobu v nesprávny čas

Nehovorím, že nedávam druhú šancu.

Áno, dávam. Ale to nič nezmení na tom, že sa zmenilo niečo vo mne. Vzťah, v ktorom bola narušená dôvera, jednoducho už nikdy nebude taký, aký bol pred tým..

Kedysi dávno, som na ľuďoch lipla. Ak som ich mala rada, nechcela som o nich za žiadnu cenu prísť a ak ma náhodou zranili, brala som to ako koniec sveta… A snažila som sa zachraňovať a plátať a odpúšťať a tolerovať. Donekonečna. No moje vnútro trpelo. Trpelo tým, ako sa ku mne niektorí ľudia správali. Mnohokrát sa dokonca stalo, že ma nakoniec zo svojho života vynechali tí, ktorým som odpustila najviac…

pinterest.com

Dnes viem, že je to preto, lebo si ma prestali vážiť. Lebo mali pocit, že nech urobia čokoľvek, ja hlúpa im to odpustím… Lenže mne konečne došlo, že mám svoju cenu. Že môj čas, dôvera a láska majú svoju cenu…

Život je krátky. Myslíme si, že máme mnoho času. Mnoho času strácať čas s ľuďmi, ktorí za to nestoja… Lenže nemáme. A ja si svoj život vážim. Chcem ho prežiť naplno a šťastná. Preto za prvé, nevidím zmysel strácať môj čas s ľuďmi, ktorí mi ubližujú… A za druhé, som už z nich unavená.. Som unavená robiť zo seba samaritána a hlupáka… Som unavená z nezmyselných hádok a kriku..

Nie. Jednoducho NIE. Sme dospelí a každý má svoj rozum. Tak nech si každý premyslí následky svojho konania.. A ak mu nevadí, že tým následkom je to, že ma zraní a možno o mňa príde, prečo by som sa ja mala pre takého človeka trápiť?

Radšej prepustím to miesto niekomu, kto bude oň skutočne stáť… Najskôr, keď som bola mladšia, som sa bála. Bála som sa odstrániť ľudí z môjho sveta, lebo som si myslela, že ON je moja životná láska a ONA moja najlepšia priateľka… A že nikto iný už nepríde. Že ak ich nechám ísť, zostanem sama…

Omyl. 

Život nakoniec vždy prepletie to, čo k sebe naozaj patrí… A preto sa neboj odstrániť zo svojho života tých, ktorí za to nestoja. Urob to a uvolni tým miesto pre tých, ktorý ťa nebudú brať ako samozrejmosť..

coverphoto: pexels.com

 

Naša kniha o ženskom svete, ženskej sile a vzťahoch, Úlomky Ženy 2, je už dostupná aj s venovaním priamo u nás – TU.

Facebook komentáre