Láska nie je žiadna poistka. Je to zodpovednosť. To, že ťa miluje, neznamená, že strpí všetko. Namiesto blaženého pocitu, že je tá povestná ruka už v rukáve, by si mal pocítiť niečo iné – túžbu udržať tento vzťah nažive, ochrániť ho a nikdy ho nepoškodiť. Lebo vieš… Každý z nás má svoje hranice. Inú mieru trpezlivosti a sebalásky. No ver mi, môže ťa milovať, koľko len vie, ale ak ty budeš jej lásku ničiť, posúvaš ju malými krôčikmi k neľahkému rozhodnutiu.

Pretože láska nie je nemenná. Ovplyvňuje ju každý tvoj čin, každé jedno slovo, každé sklamanie, hoci aj prekryté tisíckou ospravedlnení. No pocit zrady, že sa stalo niečo, čo sa stať nemalo, ten zostáva. A hromadí sa v nás, aj keď veľmi chceme odpustiť, zabudnúť, prestať to riešiť. Ale niekedy to nejde, napriek našej snahe či strachu, čo bude, ak sa rozhodneme to celé zabaliť.

unsplash.com

Je len na tebe, či ju budeš učiť, aké to je byť milovaná…

Alebo jej ukážeš presný opak a naučíš ju k samostatnosti. Áno, takto by som to nazvala. Pretože najčastejšie sa pre koniec rozhodneme z tohto dôvodu – pochopíme, že sme na všetko samy. Tak načo sa týrať nielen samotou, ale aj prítomnosťou niekoho, s kým to nevyšlo? Bude pred tebou tajiť svoje strachy, obavy a sklamania, čo nazbierala inde, nielen vo vašom vzťahu. Nebude sa ti zdôverovať s ničím, lebo ako sa možno zdôveriť človeku, ktorý nám ubližuje? Bude žiť vedľa teba, ale nie s tebou. A hoci si spolu budete líhať do postele a ráno z nej spoločne vstávať, ona viac nebude cítiť blízkosť. Ale frustráciu, ktorá ju zaplaví vždy, keď aj napriek vašej telesnej blízkosti uvidí tú priepasť, čo medzi vami vznikla.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Prosím, nikdy sa necíť sama

Prepáč, ale každý pohár raz pretečie. Najmä ak doň prilievaš rovno celé vedrá sklamaní. Nepoznám tak mocnú lásku, ktorá by zniesla všetko. Ak jej ukážeš, že v tebe nachádza len chlad, nezáujem, faloš a podrazy, čoskoro prestane očakávať, že si jej mohol dať niečo iné. Áno, na jednej strane v to bude dúfať. Chvíľu… No čoraz častejšie sa jej želania nebudú napĺňať, pochopí to.

unsplash.com

Pochopí, že si bude musieť zlomiť srdce aj ona sama…

Že jej ho najprv zlomíš ty a potom to ona bude musieť urobiť znovu. Rozhodnutím, ktoré bude zvažovať poriadne dlho, no časom uzná, že niet inej cesty. Zistí, aké to je stať sa väzňom jednostrannej lásky a vlastných očakávaní, ktoré ty nechceš naplniť a len sa s ňou zahrávaš. Pochopí, že prekážkami v láske nie sú vzdialenosť ani čas, ale frustrácia. Frustrácia zo vzdialenosti, ktorá sa aj napriek vašej blízkosti medzi vami vytvorila.

Pochopí, že ak ju nemiluješ ty, takou láskou, ktorá by sa vyrovnala tej jej, musí prebrať zodpovednosť ona. A síce nie je ľahké nájsť sebalásku v časoch, kedy pociťuje deficit lásky, ona to zvládne. Raz ju nájde. V citoch, ktoré sa nenaplnili, nájde slobodu. V konci novú príležitosť a v slzách očistu, ktorá jej pomôže za všetkým zavrieť dvere.

Ak ju nemiluješ ty, učíš ju, ako má milovať seba. Prosím, nespoliehaj sa na to, že ten, kto miluje, strpí všetko. Nie je tomu tak. Ten, kto miluje a dlho trpel, raz pochopí, že nastal čas pohnúť sa vpred. Osamote, no letiac za pomoci krídel, ktorým konečne dopraje slobodu.

Coverphoto: Photo by Ali Soltani on Unsplash

Facebook komentáre