Vieš, čo je najväčšia chyba, akú zvykneme robiť? Ak sa ocitneme vo vzťahu, v ktorom nám je vyčítané, že nemilujeme dosť a že za všetky problémy môžeme my, pretože sme málo chápavé, málo milujúce, málo rozumné alebo zasa príliš podozrievavé, snažíme sa ešte viac. Chceme mu dokázať, že sa mýli, že naša láska za niečo stojí, sklopíme uši a bez akékoľvek pudu sebazáchovy mu ponúkneme svoje srdce… 

A to je chyba. Obrovská chyba. Fatálna chyba. A nesmierne nelogická… Faktom totiž je, že ak sa niekomu zdá, že ho nemilujeme dostatočne, nemali by sme ho milovať vôbec. Prečo? Pretože sa s nami len zahráva. Skúša, koľko vydržíme, koľko tejto „lásky“ ešte unesieme, a dobre sa na tom baví… 

unsplash.com

A to, drahá, naozaj nie je cesta, pre ktorú si bola stvorená…

Pretože tvoja láska nie je predajný artikel na trhu. Nemáš nikomu dokazovať, aká je cenná, pevná, odolná a trvácna. Že rovnakú alebo aspoň podobnú nenájde nikde inde a teraz má možnosť využiť špeciálnu akciu – dostal by ju úplne zadarmo, len keby bol konečne taký zlatý, prijal by ju a ak by sa mu niekedy chcelo, mohol by kúsoček z nej vrátiť aj späť…

Nezdá sa ti to ako hlúposť? Veď predsa ľuďom sa zvykne nasilu ponúkať niečo, čo za to nestojí. Čo má nejaké skryté vady a vôbec sa neoplatí privliecť si to domov. Len lacné produkty musia byť ovenčené masívnou reklamou, aby svojich potenciálnych zákazníkov prilákali a zblbli. 

No láska, tá tvoja láska, do tejto kategórie nepatrí…

Tvoju lásku by som prirovnala k produktu, ktorý – Nepáči sa ti? Nechaj tak. Iní sa po ňom roztrhajú… Tak ju prestaň pchať pod nos niekomu, kto ju nechce a neváži si ju. Ak jej hodnotu nepochopil doteraz, už sa to nestane. Láska nie je produkt z teleshopingu, ktorý musíš vidieť na obrazovke tisíckrát, aby si ho chcela. Láska je niečo, čo vzniká. Obojstranne. Lásku by si mala dať niekomu, pri kom si si istá, že ti ju vie oplatiť. Nie je to obchod, ale vzťah.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
„Milujem ťa“ na mnoho spôsobov

Ľuďom, ktorí sa priživujú na láske iných, ktorí sa s ňou zahrávajú, ktorí ňou pohŕdajú, ju netreba núkať. Treba im dokázať niečo iné – že sa také niečo nerobí. Že len čo sa o to pokúsia, prídu o všetko, čo sme im predtým dávali, a nabudúce si trikrát rozmyslíme, či to niekomu znovu poskytneme alebo si to jednoducho necháme pre seba.

Tak na to pamätaj, prosím…

A zmeň pohľad na to, čo cítiš. Tvoja láska nie je lacná. Ak sa vieš v jej mene zhadzovať, ak vieš pre ňu robiť všakovaké hlúposti, znamená to len jedno – že niekoho miluješ viac, ako dokážeš milovať seba. Vieš, čo by iní dali za takúto lásku? Za lásku, ktorá porazila aj ego a hrdosť? Správne… Všetko… Tak si ju nechaj pre osoby, ktoré ju prijmú bez reptania a tisícnásobne ju oplatia.

Nedávaj cennú lásku lacným ľuďom. To sa nikdy nevypláca… Nevedia, čo s ňou. A už vôbec nemajú v pláne ti ju niekedy vrátiť. Ak niekto vraví, že ho nemiluješ dostatočne, nemiluj ho, prosím, vôbec. To je jediné riešenie, ktoré táto situácia má.

Coverphoto: Photo by zana pq on Unsplash

O dôsledkoch, ktoré na nás zanechá láska k nesprávnej osobe, je aj Miina kniha Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre