Ber, alebo nechaj tak… Toto nám za náš život povie viacero ľudí, hoci interpretácia významu týchto slov sa môže líšiť z prípadu na prípad. Ber, alebo nechaj tak, zaznie v každom vzťahu, v ktorom čosi viac či menej škrípe, no my sme sa v ňom zakorenili natoľko, že len samotná predstava, že by sme ho nechali tak, nám spôsobuje emocionálny diskomfort rôznych stupňov. A tak berieme… Doslova všetko, čo nám príde pod ruku. Lebo – ako sa hovorí, všetko je predsa len lepšie ako nič.

Avšak zabúdame na to, že nič, ktoré je naplnené pokojom, istotou a pravdou, je lepšie než všetko, ktoré „všetkým“ vlastne vôbec nie je. Áno, dáme doň všetko. A o všetko aj prídeme a na úplnom konci nachádzame presne to, čomu sme sa chceli vyhnúť – na úplnom konci totiž máme len ničovaté nič. O tom sú vzťahy s mužom, ktorý milovať nevie a nechce. S mužom, ktorý už jednu ženu má. S mužom, ktorý nechce vzťah, no nechce o teba ani prísť, a tak sa schováva za polovzťahy, za nadštandardné priateľstvá, za lásku, ktorá ešte musí dozrieť. Na začiatku si zvolíš všetko, čo ti ponúka, o svoje všetko prídeš a zostane ti len nič.

unsplash.com

Drahá, toto sú dôvody, prečo by ti polovičná láska nemala stačiť…

Je to z viacerých dôvodov, no spomeniem prvé dva, ktoré mi ihneď napadli. Prvý spočíva v tom, že polovičné vzťahy = príliš veľa sľubov. Nikto ti totiž nedá toľko, koľko ti sľúbi človek, ktorému sa zapáčila tvoja láska, no v skutočnosti ťa nemiluje. Sľúbi ti aj nemožné, pretože na to dobré, čo dostane kvázi zdarma, sa zvyká ľahko. A ak stačí „len“ zaklamať, aby to dostával znovu a znovu, urobí to. Jedenkrát, dvakrát, trikrát, smer nekonečno. A ty mu tie klamstvá budeš dzobkať priamo z dlane, pretože tvojou najhoršou predstavou bude to, že ho raz stratíš. Svojím spôsobom ťa naučí akceptovať aj také klamstvá, ktorým nebudeš veriť, no samu seba budeš presviedčať, aby si to ešte nevzdala.

Druhým dôvodom je, že takého polovzťahy, pololásky a vzťahy bez záväzkov si ťa paradoxne k sebe zaviažu na extrémne dlhý čas. Nedá sa z nich vystúpiť, len čo si povieš, že by si tomu mala dať stopku, lebo ťa tento cit viac bolí, než hreje. Tieto vzťahy sú ako kolotoč, ktorého spúšťač nemáš v rukách ty. Nasadneš a točíš sa. Dokonca aj vtedy, keď sa ti už zdvíha žalúdok, keď už prestávaš veriť, že existuje také niečo ako pevná pôda pod nohami. V drvivej väčšine prípadov sa tento kolotoč nezastaví nikdy, sem-tam možno trochu spomalí, no i tak z neho budeš musieť vyskočiť za jazdy, a to, drahá moja, to je presne ten skok, ktorý ťa doláme.

unsplash.com

Vieš, kedy sa lámu srdcia? 

Keď nám je zrejmé, že úplnú a celistvú lásku – takú, akou milujeme my, nikdy nedostaneme, a tak sa uspokojíme s tým málom, ktoré nám niekto ponúka. Nevediac, že koniec a rozchod bolia omnoho menej ako zotrvávanie vo vzťahu, v ktorom nám je neustále dokazované, že nikdy nedostaneme to, čo chceme, čo sami vieme dať a čo si zaslúžime. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Keď všetko začne dávať význam...

Toto sú dôvody, prečo by ti polovičná láska nemala stačiť. Pretože teraz máš možno v sebe dostatok odhodlania – uskromniť sa, počkať, dokázať mu, že mu stojíš za lásku úplnú, nie len takú polovičnú. No raz… Raz ti to stačiť nebude. Dôjdu sily, bude ti chýbať to, čo stále nemáš, to, čo si očakávala, no nikdy si nedostala. Vyčerpá ťa láska, v ktorej si milovala na maximum a na revanš si dostala len kopu sklamaní. 

A vtedy… Vtedy si povieš, že si sa už poučila. Na vlastných chybách, ktoré si opakovala možno celé roky a teraz ich ľutuješ. No už budeš vedieť, že… Polovičná láska ti nestačí. Nikomu z nás nikdy naveky stačiť nebude. Raz to ukončíme. Aby sme začali odznovu a našli konečne to všetko, ktoré sme chceli a stratili.

Coverphoto: Photo by Ben Waardenburg on Unsplash

O tom, aké to je milovať človeka, ktorý nemiluje nás, je aj kniha našej autorky Mii Amber, Stretni sám seba. Kúpiť si ju môžete v každom dobrom kníhkupectve alebo v našom eshope TU.

Facebook komentáre