Bolo nám súdené, aby sme sa rozišli.

Všetky prvé lásky sú odsúdené na zánik.

Malo to tak byť…

unsplash.com

No nie vždy som zastávala tento názor…

Keď sme sa stretli, mala som ohromný pocit, že my dvaja by sme mohli byť výnimkou. Že by sme spolu mohli všetko prekonať, pretože máme jeden druhého. Zastávala som myšlienku, že o lásku sa treba starať a hýčkať si ju. Myslela som si, že ak dám do nášho vzťahu všetko, to isté urobíš aj ty. Že ak sa ti otvorím a rozdám, otvoríš sa mi rovnako. Že ak s tebou budem chcieť tráviť všetok svoj voľný čas a plánovať si s tebou budúcnosť, budeš ma v tej svojej vidieť aj ty. Myslela som si, že to bude stačiť.

Niet pochýb o tom, že som sa do teba zamilovala. A zamilovala som sa do teba opäť vo chvíľach, keď si sa rozhodol, že na mňa budeš dobrý. Zamilovala som sa do osoby, ktorou si bol jeden deň a o ktorej som vedela, že ak ju budem milovať príliš, jedného dňa sa ňou stane opäť. Ale výsledkom toho, že som trávila svoj čas dávaním lásky niekomu, kto si to nezaslúžil, bolo to, že som najviac ublížila sebe. A čo viac – že som začala premýšľať nad definíciou slova „láska“.

unsplash.com

Nemohla som však viac odmietať skutočnosť, že si mal aj iné stránky…

Tie, ktoré som sa snažila ignorovať, no tie, ktoré videli všetci navôkol. Ty, ktorý ignoruješ všetky moje volania a ozveš sa nadránom, ty, ktorý so mnou odmietaš zdieľať svoj voľný čas, ty, ktorému sú prednejší všetci, len nie ja, ty, ktorý sa ukážeš, len keď mu to vyhovuje, ty, ktorý porušuješ dohody. Ty, ktorý si presne vedel, kedy a čo povedať, aby si zničil večer, ktorý sa ešte ani nezačal. Ty, ktorý si si ma držal blízko, ale nikdy nie príliš blízko na to, aby som bola tvoja. Ty, ktorý si ma nikdy nechcel nechať odísť, ale zároveň ty, ktorý si ma nikdy nechcel pri sebe navždy. Ty, ktorý si sa snažil udržať si ma pod kontrolou a pretvoriť si ma na svoj vlastný obraz.

Stala som sa tvojím „boxovacím vrecom“ len preto, že som sa snažila milovať ťa…

Moje slzy, krik, hádky a ty, ktorý si sa vždy snažil ukázať sa v tom najlepšom svetle a zo mňa urobiť hysterku. Ty a tvoje nafúknuté ego. Položil si si niekedy otázku, ako ďaleko sa takto dá zájsť, kedy ma to prestane baviť alebo ako sa to celé skončí?

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Nikdy ju nenechaj kráčať osamote

Zdalo sa mi, že som ťa len málo tolerovala, málo chápala, priveľmi tlačila, ale v skutočnosti práve v tom bola moja sila. Sila, pretože aj napriek tomu som to bola ja, kto v tebe videl to najlepšie. Sila, pretože som ťa naďalej podporovala. Sila, pretože som v teba naďalej verila. Sila, pretože som ťa naďalej milovala… Myslela som si, že ak sa budem snažiť udržať si svoju lásku a milovať ťa bezpodmienečne, tak to možno bude stačiť.

Aj napriek toľkej bolesti som si stále myslela, že práve láska ti môže pomôcť zachrániť sa. Nikdy som sa neprestala snažiť byť pre teba tou najlepšou, aj keď priepasť medzi nami začínala byť väčšia a dni s tebou neznesiteľnejšie.

unsplash.com

To, čo som nečakala, bolo, že tou najlepšou budem…

Ale nie pre teba. Čo som si uvedomila, bolo, že cenou za bezhraničnú túžbu, milovanie ťa a toleranciou k tvojim nedostatkom je sebadeštruktívny proces. Zobral si si tie najlepšie kúsky zo mňa, aby si vyplnil seba a potom si ma opustil.

Bol si tá najhoršia vec, ktorá sa mi stala, ale zároveň tá najlepšia príučka, pretože si ma naučil, ako ďaleko som ochotná zájsť pre osobu, ktorú milujem. Ale rovnako si ma naučil, čo už nie som ochotná pre nikoho urobiť znova. Naučil si ma, že zamilovať sa do seba nie je tou magickou vecou, ktorú nám predsúvajú romantické filmy.

Láska je voľba, ale nemôžeš byť jedinou osobou, ktorá sa snaží udržať ju.

Naučil si ma milovať a vážiť si seba…

No čo viac, naučil si ma, že ja mám byť svojou prvou voľbou… Aj napriek tomu všetkému ti ďakujem. Zdá sa to byť zvláštne, že ďakujem za hurikán, ktorý si v mojom živote zanechal, ale odchádzam so silou a istotou, že som zo seba dala všetko to najlepšie. Odchádzam s vedomím, že nie každý si to zaslúži. Odchádzam s vierou, že jedného dňa sa mi vráti tá láska, ktorú som dala ja tebe. 

Coverphoto: freestockphotos.com

Facebook komentáre