Jedného dňa sa stane, že k tebe príde. Prekvapí ťa fackou a svojimi veľmi zlými spôsobmi. To zlé ja, ktoré má každý, a ty budeš vedieť, že tých desať tvárí, ktoré ako žena normálne máš a ukazuješ svetu, neboli všetky. Keď uvidíš, že tvoje ja, ktoré si poznala a žila s ním celý život, odrazu parkuje vedľa nového – neznámeho, ktoré sa zjavilo, keď si nevedela, ako reagovať. 

Keď si bola zahnaná do kúta a musela siahnuť na úplné dno svojich síl. 

pinterest.com

Pretože s ľuďmi je to ťažké. S niektorými… Niekto bude stáť nad tebou a kričať, bude sa ti vyhrážať, povie naozaj škaredé veci a pre teba bude ťažké ignorovať to, necítiť bolesť a neistotu. 

Keď skúsiš všetko a fungovať nebude vôbec nič. Prv budeš milá, budeš sa snažiť vysvetľovať, obhajovať, hľadať logické vysvetlenia, ktoré aj tak nič nezmenia. A nakoniec k tebe nacupitá niečo, čo si nikdy nechcela. 

Hnev, ktorý si prestala ovládať. Poznáš to, milá žena? Už si to zažila? Keď ti odrazu človek, ktorému si verila, pichol do žíl hnus, o ktorý si nestála? Človek, ktorý ťa mal poznať a milovať, ťa začal prehovárať, že predsa len nie si tak dobrá, ako si si myslela?

Že ty, milá žena, sa každý deň pozeráš do špinavého zrkadla a máš zahmlený zrak? Že to „ja“, ktoré tak miluješ a za ktoré tak vďačíš, nie je ani trošku dosť pre niekoho, kto ho mal zbožňovať? 

Zažila si to? Prežívaš to? 

V poriadku, tak mi, prosím, dovoľ prehovoriť ťa na niečo iné. Dovoľ mi usadiť ťa na piedestál, na ktorý patríš, a uver mi, keď poviem, že tvoja duša je krásna aj s jej tisícimi podobami. 

Milá žena, dovoľ mi, prosím, povedať, že aj keby si na tú chvíľu spadla zo schodov priamo do pekla, je to v poriadku, pretože spoznáš každú svoju časť a každú zo svojich skrytých hlbín. Je v poriadku podať ruku svojmu zlému ja a zistiť, kam ďaleko je až schopné zájsť. 

pinterest.com

Je v poriadku prepadnúť hnevu, pretože len to ťa naučí ovládať sa. Naučí ťa to byť lepším človekom. Ale nielen k ostatným, ale hlavne k sebe samej. Naučí ťa to, že mienka ľudí nie je vždy ovplyvniteľná a nevychádza na základe podnetov, ale pocitu, aký človek má. 

A ver mi, nie každý ťa bude mať v živote rád. 

Vlastne je dosť možné, že ťa ľudia budú neznášať, ak sa rozhodneš pre seba. Ak sa presvedčíš, že ty si jediná, komu bude na tebe kedy záležať najviac. 

Takže sa miluj presne taká, aká si, a ak si aj podala ruku svojmu zlému ja a ak ho nikdy viac nechceš stretnúť, uspi ho, odlož do rakvy a polož naň naozaj veľký kameň, pretože ty si jediná, ktorá o sebe rozhoduje.

A pokým to nedokážeš urobiť, vždy tu budú ľudia, ktorí v tebe vzbudia to najhoršie. A budú to využívať proti tebe. Vyprovokujú ťa a donútia ísť na útes, z ktorého ťa sotia. A ty sa začneš topiť v ľadovej vode, ktorá ťa bude hádzať o útesy a proti tomu nezmôžeš nič. 

Pokiaľ sa nenaučíš ovládať svoje vlastné emócie. Pretože ak sa tak raz stane, môžeš si zvoliť, kým si, na základe toho, kým nikdy byť nechceš. 

Autor: Michaela Schernthaner 

Coverphoto: Photo by Brooke Cagle on Unsplash

Facebook komentáre