Občas sa pýtame, ako sme sa na túto cestu vlastne dostali. Hm, aj ja som sa pýtala… Vždy, keď som precitla a uvedomila som si, v akom bahne sa práve borím. Bolo až po kolená. Bahno citové, pichľavé od úlomkov môjho srdca, plné smútku, falošných nádejí, druhých šancí a nových začiatkov, ktoré vždy i tak vyústili do starých koncov. Ale nech som sa spočiatku akokoľvek snažila hádzať vinu len na jeho plecia, vinná som predsa len bola ja. Pretože som do toho bahna vkročila ja. Dobrovoľne.

Občas proste akceptujeme i také vzťahy, o ktorých dopredu vieme, že nám zlomia srdce. Ale… Skúsime to. Postavíme sa na hlavu, nad ktorou prevzalo velenie zaľúbené srdce a ideme si svoje. Aj napriek tomu, že okolo nás sa mihajú samé výstražné signály, zabúdajúc na to, že každá láska, aj tá, ktorá vznikla rýchlo a spontánne, má svoje pravidlá. Napríklad také, že ľúbiť musia obaja, inak budeme vždy ťahať za kratší koniec.

unsplash.com

Aj napriek tomu, že nám bolo jasne povedané, že ten druhý vzťah nechce…

Lenže skúsme veriť niečomu, čo odmietame počuť, všakže… Nedá nám to spávať. Tá predstava, že by sme to predsa len mali skúsiť. Nejako mu otvoriť oči. Dokázať mu, že s nami tá láska bude iná a nejako ho na ňu pripraviť. Nejako ho „prehovoriť“…

Lenže láska, tá nepotrebuje prosby. Ani vyjednávania. Nepotrebuje dokonca ani to, aby sme pre ňu kompletne prekopali svoj život – čo sa v týchto prípadoch, kedy sa rozhodneme vkročiť do vzťahového bahna, rozhodne stáva. Láska tá potrebuje len lásku. Obojstrannú. Zmyselnú i rozvážnu. Divokú i pokojnú. Plnú porozumenia. Nie odhadov a domýšľania.

Skutočná láska potrebuje len kvapku nádeje. Ak jej je čo i len o trošku viac, potom tá láska nie je skutočná.

Drahá, nechci preraziť múr vlastnou hlavou…

Uver tomu, kto ti povie, že na vzťah nie je pripravený. Aj keď ti to dotyčný nepovie rovno do očí. Odčítaj to z jeho skutkov, z okamihov, kedy ste aj nie ste spolu. Nájdi tieto slová v tvojom smútku, v jeho očiach, ktoré sa uhýbajú dlhému hlbokému pohľadu. Nájdi ich v dotykoch, ktoré sú rýchle a náruživé a tak veľmi rýchlo pominuteľné. Nájdi ich presne tam, kde ich vidieť nechceš, vo chvíľach, kedy si pred pravdou zakrývaš oči.

unsplash.com

Nechci ho zlomiť, prehovoriť ani mu dokázať, ako sa mýli. Pretože na lásku sa nechá skôr či neskôr zlákať každý. Otázne však je, ako veľmi ho bude lákať i predstava vracať ti presne to, čo mu dávaš ty. Uveriť tomu, kto ti povie, že na vzťah nie je pripravený, je to najlepšie, čo pre seba môžeš urobiť. Lebo vieš… Vo chvíli, kedy ti to hovorí, ti s najväčšou pravdepodobnosťou hovorí pravdu poslednýkrát. Potom už budú nasledovať len neúprimné prejavy lásky, ktoré mu zaručia, že nikdy nestratí to, čo si ochotná mu dať aj napriek varovaniam, ktoré ti poskytol.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Keď stretneš ženu, ktorá nie je zvyknutá na lásku

Uver tomu, kto ti povie, že vzťah teraz nechce…

Nepátraj po dôvodoch, pretože ich môže byť mnoho. Znamená to však vždy to isté:

Nechce…

A to by ti ako dôvod malo úplne stačiť. Pretože… Pravidlom číslo jedna vo vzťahoch je počúvať a nedávať si falošné nádeje. A vlastne… Ak mu nechceš uveriť teraz, ako chceš neskôr veriť sebe? Že láskou k nemu nezrádzaš samu seba?

Coverphoto: Photo by Elia Pellegrini on Unsplash

Facebook komentáre