Už si dlho sama… Veta, ktorú počúva každá žena, ktorá sa už nejaký ten čas neocitla v oficiálnom partnerskom vzťahu. Nepočula si ju aj ty? Nech už si nezadaná z hocijakého dôvodu, určite sa našiel niekto, kto sa odvážil pripomenúť ti to. Akoby dlhodobá sloboda znamenala niečo, čo je zlé… Akoby si tým porušovala nepísané pravidlá, ktoré si spoločnosť vytvorila. A pritom byť sám neznamená, že niekde je chyba… Môže byť za tým omnoho viac, ako si ktokoľvek dokáže predstaviť. Alebo za tým nie je nič, len číra skutočnosť.

Byť sám v prvom rade neznamená byť osamelý…

Nie vždy sa nachádzame v období, kedy dokážeme naplno fungovať s niekým ako pár. Ak niekoho milujeme, dávame mu kus zo seba – či už si to chceme priznať, alebo nie. A to si žiada veľké množstvo energie, času a emócií, ktoré slobodná žena chce v tom čase investovať niekam inam. Jednoducho vie, že ak by sa teraz nachádzala vo vzťahu, nebolo by to ono. Nedala by do toho všetko – všetko, čo chce mužovi poskytnúť.

Buďte si istí, že aj ona občas pociťuje, že by privítala vo svojej blízkosti niekoho, o koho sa môže oprieť… Predovšetkým vtedy, keď na ňu doľahne ťažoba z celého dňa, ona sa nachádza v prázdnom byte a múry, kde sa skrýva pred svetom, ktorý ju zranil, jej oporu nedávajú. Ale zároveň vie, že ak by inokedy on potreboval to isté, nevedela by mu to dať, pretože vzťah si žiada v prvom rade flexibilitu. Ochotu prísť, počúvať a byť silnou, a to aj v období, kedy sa ona silná necíti.

pexels.com

Žena, ktorá je sama, možno o sebe len príliš pochybuje. Nechce zlyhať, nemá rada prehry a bojí sa, že svojím neúspechom niekomu ublíži. Niekomu, koho bude milovať.

Žena, ktorá je sama, možno len samou byť chce. Nikoho nehľadá, vie, že čo má prísť, príde, a do ničoho sa nesilí. Nechce silou-mocou preraziť múr vlastnou hlavou.

Žena, ktorá je sama, sa možno cíti silnejšie, ako jej priateľky, ktoré vo vzťahu sú. Ako tie, ktoré balansujú na krehkom ľade nefunkčného zväzku a boja sa samoty.

Žena, ktorá je sama, sa nemusí zákonite cítiť opustená. Môže ju napĺňať mnoho iných vecí a vie, že keď dosiahne všetko v iných oblastiach svojho života, príde na rad aj muž, ktorému sa celá odovzdá.

Áno, aj žena, ktorá je sama, môže byť šťastná a spokojná.

Preto vedz, že ak si sama a cítiš sa dobre, na otázky typu: Kedy konečne príde ten pravý? odpovedať nemusíš. Zväčša vychádzajú z úst niekoho, kto sa nevie oprieť sám o seba. Tieto otázky väčšinou vyslovuje ten, kto netuší, že aj sloboda môže byť krásna, ak si ju dokážeme užiť. Kto vo svojom živote nutne potrebuje osobu, ktorá by mu neustále pripomínala, kým je. Ktorá by za neho riešila jeho problémy, dodávala by mu nádej či istotu. A to sú veci, ktoré TY nájdeš vo svojom vnútri bez ohľadu na to, či práve s niekým tvoríš pár alebo nie.

Byť sama nie je hanba.

Práve naopak. Je za tým odvaha, sila a vyrovnanosť. Citová vyspelosť, emocionálna stabilita. Ak si „už dlho sama,“ buď na seba hrdá. Zvládla si všetko, čo ti život priniesol, aj bez toho, aby si mala pri sebe plece, na ktorom sa môžeš vyplakať. Našla si svoju vnútornú silu, možno si sa lepšie spoznala. Vďaka tomu budeš raz lepšou partnerkou ako niekto, kto sa vrhá bezhlavo do vzťahu len kvôli tomu, že sa bojí samoty.

Cover photo: Photo by A L L E F . V I N I C I U S Δ on Unsplash

Facebook komentáre