Máš v izbe zažaté svetlo, no aj tak sa ti zdá, že je hrozná tma. Nevieš či je väčšia za oknom alebo v tvojej duši. A vlastne na tom absolútne nezáleží. Záleží na tom, aby si si vlastnú tmu z duše, z mysli a zo srdca vymazala. Ty však nevieš ako. Ani ja to neviem. Možno na to spoločne prídeme.

Venujem ti tento článok, ak sa ti v noci nedá spať.

Možno to pre teba bude nová forma uspávanky.

Trápia ťa mnohé veci. Rozmýšľaš o nich počas dňa, no pred ľuďmi sa tváriš, že si úplne ok a nič ťa vlastne neťaží. Keď nastane noc, všetky tvoje pochybnosti sa vynárajú ako príšery, ktoré si si predstavovala, že máš pod posteľou, keď si bola malá. Neviem, ktoré príšery sú horšie. Či tie veľké bezzubé obludy z tvojich detských snov, alebo všetky bolesti sveta, ktoré ti pulzujú na duši.

Nie si sama. Aj keď sa ti to na prvý pohľad zdá. Aj keď vieš, že všetci ostatní spia a nikto ťa v noci nevypočuje, neutrie ti slzu a nepodporí ťa. Mnohé z nás v noci uvažujú, predstavujú si lepší, krajší, múdrejší zajtrajšok, ktorý ak nastane, tak budeme viac odhodlané, odvážne, sebavedomé a hlavne sa už nebudeme báť. Noc je čarovná, lebo prináša nové myšlienky, podnety, ktoré nám dodávajú silu a energiu, akú počas dňa nevieme nájsť. Noci sa netreba báť. A nemusíš sa báť, ani toho, že si sama. Pretože silu nájdeš iba sama v sebe. Nikto ti ju nevráti, nedaruje a nekúpi. Sila a lepší zajtrajšok sa skrýva len v tebe.

Ak sa pozrieš na hodiny a uvidíš tam jednotný čas napríklad 23:23 hod, hneď začneš zatínať prsty a želáš si to, na čom ti najviac záleží. Dúfaš a prosíš Boha alebo toho, kto ťa počuje, aby ti to splnil. Ráno vstávaš s nádejou, že dnes sa to možno stane. Ak to však nepríde, opakuje sa to, čo každú predošlú noc. Svetlo v izbe máš zažaté. Rozmýšľaš, dohováraš sama sebe, prosíš Boha a všetky sily sveta. Veľakrát máš pocit, že to nestačí. Ostávaš sklamaná sama sebou, pretože, to čo si si večer nahovárala cez deň nevieš splniť. Tvoja odhodlanosť, sila a energia sa stratila. Už ju nenachádzaš.

Nebuď smutná. Prvé čo musíš urobiť, aby bola tvoja noc pokojná, je to, že si odpustíš. Odpusti si všetko to, čo si v živote urobila aj neurobila. Odpusti ľuďom, ktorí ti vedome aj nevedome ublížili. Pusti ich ďalej. Nech idú, nech plávajú vlastným tempom. A ty sa sústreď na seba. Pochop, že niektoré otázky navždy ostanú nevypovedané, a tak je to najlepšie. Pochop, že si dosť silná nato, aby si čelila čomukoľvek v tvojom živote a zapamätaj si, že sila sa ukrýva len v tebe. Preto ju nehľadaj v iných. Pochop, že tvoja noc sa nemôže točiť okolo toho, kto ti zlomil srdce a prečo to urobil. Je to za tebou, nechaj to ísť. Rovnako nechaj odísť aj ostatné okolnosti, ktoré nemôžeš sama ovládať. Život má vlastný rytmus a niekedy ho len musíš nechať plynúť. Tvoje bezsenné noci ti nepomôžu, lebo niektoré záležitosti potrebujú čas na to, aby sa vyriešili samé.

Rob to, čo robíš počas dňa najlepšie ako vieš, najlepšie ako sa ti dá. A v noci si zhasni svetlo, aby si tvoje telo aj duša oddýchli a mohli sa snažiť počas dňa. Spánok je najlepší liek, tak si konečne dovoľ ten luxus. Len zavri očí, vypni myseľ a nechaj nech sa deje, čo sa má.

coverfoto: thoughtctalog.com, foto:tumblr.com

Facebook komentáre