Nikdy som nebola typická „drama queen“. Afektovaná, príliš emotívna alebo teatrálna. Skôr som viac premýšľala a občas o to menej rozprávala či konala. Ale v jednej veci som dramatická mimoriadne… V smútení za osobami, ktorých odchod si namiesto sĺz zaslúži skôr oslavu. Viem sa priam topiť v smútku, dokážem si v hlave vytvoriť tisíc a jeden scenárov o mojom osobnom konci sveta, ktorý určite nastane, ak sa dotyčný nevráti.

To, že tento rozchod, posledná hádka či definitívne zabuchnutie dverí sú pre mňa v tej chvíli to najlepšie, čo sa mi mohlo stať, si vtedy uvedomiť neviem a do hlavy si toto vedomie nenalejem. Zistím to až po čase, keď sa s tými vreckovkami, ktoré som vyplakala, nedá urobiť nič iné, len ich hodiť do koša. Slzy sa späť vrátiť nedajú, mesiace bez života mi nikto nevráti. A ja… Ja si len búcham hlavu o stenu, prečo som toľko revala. Keď mi je konečne tak dobre…

unsplash.com

Asi ťa neprekvapím, keď poviem, že doteraz som všetky odchody a rozchody proste prežila…

Ale vtedy? Vtedy to bol môj koniec. A to je ten problém… Občas si my ženy myslíme, že koniec nejakého vzťahu je zároveň aj naším koncom. Ale, milé dámy, to sú úplne dva odlišné konce, ktoré však predsa len majú niečo spoločné – prichádza po nich neuveriteľná úľava, hoci jej nástup je poriadne oneskorený.

Najčastejšie totiž reveme za niekým, od koho by sme samy neodišli. Logicky… A najčastejšie plačeme za niekým, kto odišiel od nás. Tiež logicky… No na jednu logickú súvislosť zabúdame. A tou je skutočnosť, že ak ten rozchod/odchod nastal, tak asi niečo nebolo v poriadku, pretože inak by sa to takto neskončilo.

Žiadny zdravý vzťah by sa totiž neskončil…

Ten by trval večne, teda lepšie povedané, do konca dní tejto dvojice. Vzťah, v ktorom sú láska, rešpekt, úcta a všetky ostatné dôležité atribúty dokonale vyvážené na pleciach oboch partnerov, by sa nerozpadol. Takže čo nám z toho vyplýva? Že tento vzťah taký nebol. Mal nejakú trhlinu, ktorú si možno videla, možno ťa bolela, možno si o nej nemala tušenia a možno si ju len nechcela vidieť. A možno si sa v tom vzťahu trápila, len láska ti nedovolila odísť. A možno si do tejto lásky dala všetko a on nepochopiteľne zdupkal za inou. Aj to sa stáva… No i v tomto prípade platí to, čo som napísala vyššie – bol to vzťah, ktorý sa zdravým nazvať nedá, pretože v zdravom vzťahu ani jeden z partnerov nepokukuje po ďalšej koristi.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Prečítaj si to, ak je tvojmu srdcu ťažko

Tých scenárov môže byť mnoho. Stačí si to len prispôsobiť tomu, čo si prežila. A áno, viem, že priznať si, že aj tvoj vzťah sa skončiť mal, pretože sa v ňom objavil nejaký ten problém, je mimoriadne ťažké. Ale daj tomu čas… Teraz máš doráňané srdce a z očí sa ti kotúľajú slzy. Tým pádom máš neporiadok v pocitoch, pretože bolesť všetko prehlušuje, a takisto máš zastretý zrak. Necítiš to, čo by si cítiť mala. A nevidíš to, čo by si mala vidieť.

unsplash.com

Ale raz ten čas príde…

Možno pochopíš, že to, čo si ty nazývala láskou, v skutočnosti láska ani nebola. Možno si povieš, že si ho tak naozajstne nemilovala ani ty, iba si sa potrebovala schovať do nejakého naoko bezpečného objatia. Možno sa na seba aj nahneváš, prečo si mu toľko prešľapov tolerovala. Možno si povieš, že už viac nebudeš nikoho milovať viac ako seba. A možno… To proste len prebolí a ty sa naučíš žiť s tým, že aj navonok dokonalé vzťahy sa končia, pretože jeden z partnerov sa v nich začne nudiť.

Opäť si to prispôsob vlastnej realite. A potom – ak sa práve nachádzaš v stave, kedy nechceš nič iné, len revať do vankúša, si vystroj malú súkromnú oslavu. Vlastne pokojne aj väčšiu… Veď predsa máš čo oslavovať. Odišiel ten, kto odísť mal. Odišiel ten, kto odísť chcel, pretože ťa nemiloval tak ako ty jeho. A to si zaslúži nie slzy, ale radosť. Pretože ťa viac neoberá o čas a o lásku, ktorú vieš vložiť aj niekam inam. Možno ti doprial nejakú tú ranu. Možno to bol pre teba šok. Ale inak sa to stať nemohlo.

Tých, čo k nám nepatria, pri sebe nasilu neudržíme, nech by sme sa stali tou najlepšou ženou na svete.

Coverphoto: Photo by Globelet Reusable on Unsplash

… … … … …

O tom, že niektoré konce proste musia nastať, je aj Miina kniha Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre