Ja viem, že už to s mnohými ľuďmi nie je také, aké to bolo predtým. Viem, že niekde už panujú chlad a nezáujem, hoci sa nič strašné neudialo, hoci tomu nepredchádzal žiaden veľký tresk, žiadne hádky, sklamania, cez ktoré sa nemožno preniesť. Sama som to dokonca v opačnom garde v niektorých vzťahoch pocítila – že to už nie je ono, že už o mňa niekto taký záujem nejaví, že si jednoducho pripadám zbytočná, ako piate koleso na voze. Lenže vtedy som ešte ničomu nerozumela…

A dnes už rozumiem. Priveľmi tomu rozumiem. Pretože najlepšie pochopíme, ak to prežijeme i my sami. A ja som sa do tejto fázy dostala, sama nevediac ako vlastne. Proste to prišlo. Ako dôsledok všetkého, čo sa vo mne kedy odohralo, čo ma kedy zamrzelo, naštvalo, zranilo.

unsplash.com

Vraj som sa zmenila… 

Povedali tí, ktorých falošné hry som po čase odmietla hrať. Vďaka ktorým som škaredo precitla. Presne tí, ktorí mi ukázali aj odvrátenú tvár lásky, náklonnosti či priateľstva. Vraj už nie som taká, aká som bola predtým… Taká, na akú boli zvyknutí, aká im vyhovovala. Vraj sa už nezaujímam, vraj som zabudla. Povedali ľudia, ktorých tešil len môj záujem, no nie je moja prítomnosť, tí, čo ktorí zneužívali moje dobro a zabudli mi ho naprieč rokmi oplácať. 

Vraj som zrazu iná, možno namyslená, vraj som sa na niekoho vykašľala, niekomu sa otočila chrbtom. Trápia ma tie reči? Už dávno nie. Lebo ich hovoria tí, ktorí to všetko, čo im teraz prekáža, robili pravidelne. Presne tí, ktorí chceli len čerpať, no nič nedávať. Pre ktorých sú vzťahy výhodným priestorom niekoho zmanipulovať, nie bezpečným prístavom, do ktorého musia veľa priniesť, aby mohli ešte viac získať. 

unsplash.com

Nie, ja som sa v podstate nezmenila… 

Pre množstvo ľudí som stále rovnaká. Len už nie som taká, akú by ma chceli mať oni. Taká, ako im to vyhovuje, ako sa im to práve hodí. Teraz som menej ochotná, mám menej času, nie vždy mám náladu, nie som vždy usmiata a navonok bezstarostná, pretože čuduj sa svete, aj ja mám svoje starosti a nebaví ma venovať sa takým ľuďom, ktorí tie svoje nechcú riešiť, len nimi niekoho dookola zaťažovať. Dnes už nechcem strácať čas s ľuďmi, ktorí sa stratili v rebríčku vlastných pohnutých priorít.

Vraj som sa zmenila… Nie je to pravda. Ja som len našla samu seba. A preťala som také putá, ktoré ma vo skutočnosti len zväzovali. 

Pomenovala by som to tak, že som sa niekam posunula. Niečo som pochopila. Na mnohých veciach som prestala trvať. Čosi som nechala za sebou, veľa súkromných káuz som uzavrela. A strašne veľa vecí som si uvedomila. Presne vtedy, keď ma o nich donútili viac premýšľať. Zvláštne, že ľuďom najviac prekáža to, ak by im dá človek ochutnať ich vlastnú medicínu…

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Žene, ktorá sa bojí začať odznova.

Coverphoto: Photo by Raphael Wild on Unsplash

Facebook komentáre