Všetkým dievčatám, z ktorých budú ženy, by som chcela povedať len jedno… Ste silné. Ste úžasné. Ste dokonalé. Presne také, aké ste, hoci ste každá úplne iná, no práve tam spočíva všetka tá dokonalosť. Možno sa pýtate, prečo vám to hovorím. No poznám svoj zámer. Viem, že ak tieto riadky trafia tú správnu chvíľu, padnú veľmi vhod. Prečo…? Lebo občas budete počuť opak. Možno i to, že by ste sa mali zmeniť, zamyslieť sa nad sebou, menej premýšľať, viac počúvať… A sama viem, že ak na tieto situácie nebudeš pripravená, môžu ťa zasiahnuť na tom najcitlivejšom mieste.

Časom všetko pochopíš… To bola veta, ktorú som ako malé dievča počúvala celkom často. A hoci ma predtým dosť štvala, dnes musím uznať, že je celkom pravdivá. Neviem síce, či ten, kto ju vyslovil, myslel práve na to, na čo teraz aj ja. Ale časom som naozaj veľa vecí pochopila. Napríklad to, že byť ženou občas nie je ľahké. Práve naopak. Je to drina. Tvrdá realita, v ktorej všetky ženy musia čeliť toľkým názorom, toľkým presvedčeniam, očakávaniam, podceňovaniu, preceňovaniu aj výčitkám, že nie sú dosť ženské.

unsplash.com

Časom každé dievča pochopí, že byť ženou, to nie je len tak… 

Niekedy sa dopočuješ, že ty na to nemáš, lebo si žena. A práve tieto slová by ťa mali naštartovať ešte viac. Namiesto pocitu, že je všetko márne, by si v sebe mala nájsť ešte viac sily. Presne tej sily, ktorá v tvojej duši narastá vďaka túžbe. Vieš, my ženy dokážeme všetko, čo chceme. A platí tu jedno nemenné pravidlo – ak cítiš, že niekam patríš, ak vieš, že ťa to tam ťahá, tak potom je to to pravé pre teba. Zaručene.

Občas nikto nebude chcieť počuť tvoj názor. A vtedy je čas začať hovoriť viac. Hlasnejšie. Výraznejšie. Presne vtedy, keď budeš mať pocit, že na tvojom názore nezáleží, ho jednoducho musíš vysloviť, nech sa stane čokoľvek. Mlčať len preto, že tvoje slová nie sú žiadané, je to najhoršie, čo sama sebe môžeš urobiť. Nezáleží totiž na tom, čo si druhí myslia. Vždy sa postav za seba. Bodka.

Nastanú chvíle, kedy ťa nebudú počúvať, skôr ťa budú študovať pohľadom, z ktorého ti príde zle. Viem, nepočúva sa to ľahko. A ešte ťažšie sa to prežíva. No ak si zaumieniš, že niečo dokážeš, je dosť možné, že sa ti to stane. A vieš, čo vtedy musíš urobiť? Musíš im dať najavo, že to takto nechceš. Že ty si zaslúžiš úplne iné správanie. Že to nie je na mieste. Že nie si len prázdna schránka, ktorá je hodná iba lačných pohľadov.

unsplash.com

Ak budeš niekomu argumentovať, môže sa stať, že ti povie, aby si sa vrátila do kuchyne. Áno, aj to sa stáva. Aj takto totiž vyzerá obrana zúfalého človeka, ktorému už došli protiargumenty a začína cítiť, že jeho pravda už pravdou dlho nebude. A tvojou úlohou je potešiť sa. Hej, počuješ dobre. Poteš sa týmto slovám, namiesto toho, aby sa ťa dotkli. Pretože sú dôkazom toho, že máš nad niekým navrch a jeho to naštvalo natoľko, že sa znížil k takýmto urážkam. Konečne už aspoň budeš vedieť, s akým charakterom máš tú česť.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Ahoj... niekedy v budúcnosti

Keď zarobíš málo, bude ti to vyhadzované na oči, a keď veľa, niektorí muži to neunesú… Vieš, ľudia sa stále nevedia zhodnúť na tom, čo má žena robiť, koľko má toho robiť a koľko času tomu venovať. A tento pohľad na ňu je toho dôsledkom. No pokiaľ ty budeš robiť všetko pre to, aby si bola šťastná, onedlho si k sebe pritiahneš ľudí, ktorí ťa v tvojom šťastí budú podporovať. Treba len vydržať a veriť tomu, po čom z hĺbke duše túžiš.

Ako matka zožneš veľmi veľa kritiky. Odrazu každý bude vedieť všetko úplne lepšie ako ty. Zatiaľ čo sa ty budeš v duchu pýtať, či robíš všetko tak, ako najlepšie vieš, ťa budú nadôvažok spochybňovať aj názory iných. Ale vieš čo? Nikdy neprestaň veriť v seba. V tvoju intuíciu, v tvoj šiesty zmysel. Ja sama síce deti nemám, ale život ma naučil, že práve vo chvíľach, kedy ma ľudia podceňujú, musím urobiť iba jedno… Vytrvať vo viere v seba.

A ak deti, naopak, nechceš, len málokto tomu bude rozumieť… Viem, že je to citlivá téma a stále sa o nej nehovorí s ľahkosťou. Avšak chcem ti k tomu povedať len jedno. Nikdy sa nenechaj dotlačiť do niečoho, o čom pochybuješ. Čo ťa straší, čo v tebe vyvoláva paniku, úzkosť alebo neistotu. To, že niečo chcú všetci, neznamená, že to musíš chcieť aj ty. Ja mám napríklad už od škôlky dve najlepšie kamošky. Jedna má tri deti, druhá ich nikdy nechce a ja ich neplánujem mať pred tridsiatkou. A viete čo? Nikdy sme nemali pocit, že by sme mali jedna druhú poúčať o tom, čo je lepšie. Nikdy sme nemali pocit, že tej druhej niečo uniká… Pretože všetky tri sme šťastné, a to aj napriek tomu, že sme úplne iné. Amen.

unsplash.com

A takto by som mohla pokračovať donekonečna…

Pretože aj toto je svet ženy. Tej bytosti, ktorú muži vnímajú ako krehkú, no ona každý deň v sebe objavuje ďalšiu a ďalšiu silu. Áno, mohla by som menovať stovky iných situácií. Ale už by to bolo len plytvanie písmenkami. Pretože vždy, keď budeš mať pocit, že sa ti niečo nepáči, že sa k tebe niekto správa inak, ako by sa patrilo… Vždy postačí jediné. Ak druhým ukážeš, že toto nie je pre teba.

Nastanú momenty, kedy bude len na tebe, aby si iným dala najavo, že toto správanie malo dávno zostať v minulom storočí a aj tam už bolo pasé. Je len na tebe, ako zmeníš svet a či sa rozhodneš druhým dokázať, že to, že si ženou, ťa nerobí vinnou, slabšou ani zraniteľnejšou.

A ešte niečo…

Ak sa musíš zastať seba, nikdy nepremýšľaj nad tým, ako to vezmú druhí. Zastať sa seba niekedy znamená aj to, že tí nesprávni ľudia odídu. A to je len dobre.

Všetkým dievčatám, z ktorých budú ženy… Byť ženou je krásne. Ale byť ženou je niekedy aj poriadna drina. No záleží len od nás, či sa s niektorými situáciami zmierime alebo dáme svetu jasne najavo, že už stačilo.

Coverphoto: Photo by Rod Long on Unsplash

Facebook komentáre