Mám pár slov, o ktoré by som sa rada podelila. S tebou, s tebou a aj s tebou… S každým, kto je ochotný čítať a zamyslieť sa nad významom nasledujúcich viet. Som úplne obyčajné dievča, ktoré si o sebe nemyslí, že zhltlo všetku múdrosť sveta, no tak trochu dúfa, že by jeho slová mohli niekomu pomôcť.

Nedávno som sa totiž musela rozlúčiť s niekým, kto svoj smútok dlho tajil a napokon mu podľahol. Neviem, prečo sa nerozhodol podeliť sa aspoň s jednou osobou o to, čo ho trápi. Áno, je to ťažké… rozprávať v tých najťažších chvíľach. Práve vtedy sa dokážeme uzatvárať pred svetom najviac a máme pocit, že nám nik nerozumie. Ale ak to aspoň nevyskúšame, nikdy sa nedozvieme, či by nám niekto vedel porozumieť.

pinterest.com

Rada by som sa prihovorila tým ľuďom, ktorí cítia, že už ďalej nevládzu a vnímajú všetko ako stratené. Možno dokonca majú pocit, že stratili úplne všetko vrátane svojho života, že už nemajú pri sebe žiadnu blízku osobu, že už nedokážu nikdy nájsť ani kúsok šťastia.

Prosím, nikdy sa nevzdávajte…

Ja sama viem, že to nie je ľahké – nevzdať sa a vydržať. Ale napriek tomu to nemusí byť nemožné. Prešla som si mesiacmi, kedy som za stratené považovala úplne všetko. Nič ma nebavilo, nič ma nedokázalo rozosmiať, vždy ten úsmev zablokoval tlak na hrudníku, ktorý nepoľavoval, pretože moje vnútro priam zožierali negatívne emócie. Boli to dni, kedy som nechcela nič iné, iba spať. Zaspať a ocitnúť sa v sladkej nevedomosti, ktorá mi zaručovala, že aspoň na pár hodín nebudem svoju hlavu zamestnávať svojimi problémami, ktoré sa zdali byť zo dňa na deň horšie.

Poznám, aké to je, keď sa z takejto nevedomosti prebudíš a prepadne ťa ten zlý pocit. Rozpamätáš sa na to, čo ťa trápi a sužuje, a ty si uvedomíš, že máš pred sebou ďalší nekonečný a zdĺhavý deň naplnený smútkom a beznádejou. Veľmi dobre to poznám.

A to je možno dôvod, prečo som sa odvážila prehovoriť k vám aspoň takýmto spôsobom.

pinterest.com

Rady od niekoho, kto si šťastne pláva životom, sa v takýchto chvíľach javia ako výsmech. Ale, prosím, vedzte, že práve sa k vám pomocou písmeniek prihovára niekto, kto vie, o čom hovorí.

Všetci tí, ktorí sa nazdávate, že už nikdy nebudete šťastní, nevzdávajte sa. Nevzdávajte sa, kým ste neprežili ďalší deň, ktorý vám buď potvrdí vašu domnienku, alebo vám ju vyvráti. Nikdy nemôžete tušiť, čo sa zajtra udeje, čo vás zajtra postretne. Zázraky sa dejú neustále a prichádzajú vtedy, keď ich nečakáme. Buď sú prezlečené za iných ľudí, alebo prídu v podobe novej situácie, ktorá vás posunie o kúsok ďalej od vášho pekla, až sa časom obzriete späť za seba a zistíte, že ste od neho poriadne ďaleko.

Vydržať, vydržať a ešte raz vydržať… To je motto, ktoré si musíte neustále opakovať. Čo také sa stane, ak to risknete a odhodláte sa prežiť ešte jeden deň? A po ňom ďalší a ďalší? Veď už tých zlý dní máte za sebou viac ako dosť, tak jeden jediný už predsa zvládnete.

Nikdy nie ste sami. Nikdy nič nie je stratené. Nikdy tá nádej na lepšie začiatky úplne nezhasne. A nikdy neobjavíme ten kúsok šťastia, keď sa rozhodneme viac ho nehľadať…

Autor: Zdenka P.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Tisíc dôvodov na úsmev

Coverphoto: Photo by Anna Kolosyuk on Unsplash

Facebook komentáre