Správne sa rozhodnúť nie je vždy také jednoduché. O to viac, ak je naša voľba ovplyvnená citmi. A viete, kedy je to skutočne najťažšie? Ak sú tie city navyše adresované osobe, ktorá si tak vrúcnu lásku nezaslúži. Presne vtedy sme postavení pred voľbu, ktorá nech bude akákoľvek, zlomí nás. Buď ihneď, alebo o niečo neskôr, keď prídeme na to, že sme síce urobili to, čo nám kázalo srdce, no predsa len sme sa poriadne zmýlili…

A presne o tom chceme dnes písať. O pocitoch, rozhodnutiach a voľbách, ktoré sú nie vždy také jednoznačné, ako sa môže zdať. O dôsledkoch a následkoch, ktoré sú s týmito rozhodnutiami silno späté. Veríme, že vám naše slová otvoria oči včas. Pretože práve o to (nielen) vo vzťahoch ide. O to, aby sme sa včas správne rozhodli, aby sme včas dokázali vyhodnotiť, kedy je komu potrebné dať stopku a na akom vzťahu má zmysel ešte popracovať.

… … … … …

Možno by si si priala nový začiatok. Možno by si naň aj nazbierala silu. A možno vieš, že by si to zvládla s prehľadom a možno po tom čoraz viac túžiš. Len na druhej strane si presvedčená, že by si u nikoho nenašla pochopenie. Že by teba označili za tú, ktorá tento – v ich očiach ideálny – vzťah zničila. Možno sa bojíš, že by ťa od toho odhovárali, spochybňovali tvoju vôľu, a možno by ťa to znechutilo natoľko, že by si ich názorom uverila. Lenže vieš… Nikdy nemôžeš podnikať životné rozhodnutia na základe toho, čo chcú druhí. Pretože oni možno majú veľa poznámok o tom, ako by si mala žiť, no nikdy nebudú žiť v dôsledkoch rozhodnutí, ktoré ti radia. Žiť v nich budeš iba ty. Nik iný. Tak na to pamätaj zakaždým, keď budeš postavená pred akúkoľvek voľbu.

Ak si musíš vyberať medzi sebou a láskou, ak si občas v ťažkej chvíli pripustíš, koľko ti tento vzťah berie, tak potom, drahá, to nie je skutočná láska. Bojuješ a popieraš samu seba pre vzťah, ktorý za to nestojí.

Pamätaj, prosím, na to, že žiaden vzťah nespasíš len preto, že budeš zatvárať oči pred niekoho rozhodnutiami, krokmi a činmi. To, čo niekto dokáže či nedokáže urobiť, je o ňom. Vypovedá to o tom, ako veľmi si cení vzťah s tebou, prípadne ako veľmi ho považuje za samozrejmý či bezcenný. A presne tieto činy by ti mali ako jediné našepkať, ako s týmto vzťahom máš naložiť. Nie to, čo cítiš ty. Nie slová a sľuby, ktoré ten druhý vysloví. Ale to, čo urobil… To jediné je podstatné, veľavravné a pre teba kľúčové.

Niekedy je ťažké včas pochopiť, že to, čo tak veľmi chceme a na čom lipneme, nie je pre nás to správne.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
,,Milujem ťa" , ktoré už nič nezmení

Ľudia si často myslia, že ak je niekto dobrý, je zároveň aj naivný. Myslia si, že odpustí všetko, pretože tá dobrota v ňom mu nikdy nedovolí konať inak. Lenže ani dobrí ľudia  nemajú nekonečné nervy a aj oni majú sebaúctu. Áno, občas niekomu dovolia, aby sa s nimi škaredo pohral. Lenže to, že majú dobré srdce, neznamená, že raz nepochopia, komu je vhodné ho darovať a koho odtiaľ bez výčitiek svedomia vykopnúť.

Snaž sa vyhnúť tomu, aby si nikdy nerobila rozhodnutia s trvalými následkami pre osobu, ktorej city sú dočasné a labilné. 

Najťažšie sú také rozhodnutia, o ktorých vieš, že ťa zlomia, no zároveň sú tým najlepším krokom, ktorý sama pre seba môžeš urobiť. Občas totiž treba odísť, aj keď srdce kričí, že chce zostať. Občas je nutné povedať niekomu dosť, hoci vieme, že už nič nebude také, aké to bolo predtým. A občas… Len musíme prekonať strach zo samoty, aby sme sa v pokoji mohli vystrábiť zo vzťahu, v ktorom sme vnútorne umierali.

Zvláštne, ako ľahko niekomu dokážeme ospravedlniť i také správanie, ktorého by sme sa my sami k danej osobe nikdy nedopustili.

Drahá, prestaň, prosím, nazývať niekoho rozhodnutia „chybami.“ Nevera nie je pochybenie, je to voľba podviesť. Urážka nie je niekoho prešľap, bolo to jeho rozhodnutie povedať ti to, čo ti povedal. Hrubé správanie nie je dôsledok niekoho zlej nálady či zlého obdobia. Jednoducho sa tak v danej chvíli správať chcel. Takže nie, nebola to „len“ chyba, ktorú keď prepáčiš, všetko bude dobré. On sa tak rozhodol… A teraz už vieš, ako by si sa k jeho voľbe mala postaviť ty.

Najlepšie, čo môžeš pre seba urobiť, je odpustiť. Poučiť sa. Darovať si nový začiatok, hoci mu predchádzal nepekný koniec. Skutočne to najlepšie, čo sama pre seba môžeš urobiť, je zabudnúť na tých, ktorí sa ani sčasti k tebe nesprávali tak láskavo, ako veľmi si ich dokázala milovať ty.

Odmietnutie bolí. Pravda a definitívny koniec vzťahu taktiež bolia. Lenže vieš, čo bolí viac? Vedomie, že si nikdy nevyjadrila svoje city niekomu, koho miluješ, pretože si sa toho jednoducho bála. Vždy nás najviac bolia veci, ktoré sme neurobili. Z krokov, ktoré sme podnikli a nevyšli nám, sa proste otrasieme. Ale nikdy si úplne neodpustíme, že sme nevyužili šancu, ktorú nám život poskytol.

… … … … …

Menej slov, no viac myšlienok… Ak milujete citáty, určite vás zaujme naša najmenšia knižka Úlomky. Zakúpiť si ju môžete TU.

Facebook komentáre