Odísť od neho je nesmierne ťažké… Pretože ťa akoby zázrakom vždy k sebe pritiahne späť. Nejde to ani s ním, ani bez neho. No až časom pochopíš, že hoci bolo spálenie mostov poriadne náročné, malo ešte jeden prívlastok… Bolo to poriadne oslobodzujúce. Áno, dať definitívne zbohom tomu nesprávnemu človeku sa javí ako nesplniteľná úloha. No možné to je. Len je potrebné otvoriť oči a začať vidieť dôvody, prečo by si tak mala urobiť.

pexels.com

Možno je aj tebe tento scenár povedomý…

Cítiš vinu za cudzie chyby. Vlastne si ani neuvedomíš, že tie chyby nie sú tvoje, pretože ťa presvedčí, že za všetko, čo vo vzťahu škrípe, môžeš ty. To ty všetko pokazíš, to ty vnášaš do vzťahu napätie, to ty nevidíš, čo všetko pre teba robí, a iba ty nevieš cítiť vďačnosť a robíš z komára somára. Takže si vyčítaš vlastnú neschopnosť, sužuješ sa pre svoju nedostatočnú hodnotu a zabúdaš pritom na to, že koreň problému môže byť zasadený úplne niekde inde.

Zabúdaš, aké to bolo mať vlastný názor. Pretože ti postupom času šikovne nanúti tie jeho. Stačí pár týždňov v blízkosti takéhoto človeka a vlastnú identitu okamžite odhodíš. Vysmieva sa z toho, čo povieš, označuje to za hlúposti. Opäť si ty tou, s ktorou nie je niečo v poriadku. Mnohým veciam nerozumieš, tak veľa si ešte nepochopila.

Myslíš si, že bez neho sa nikam nepohneš… Lebo kto by osobu, ako si ty, chcel? Máš vlastne šťastie, že má s tebou stále strpenie. Neváha ti to kedykoľvek vyhodiť na oči – mala by si byť vďačná, že s tebou ešte je, pretože s tak neschopnou ženou by vydržal len málokto. Ak by si od neho odišla, zostaneš už naveky sama…

Ospravedlňuješ sa za jeho neschopnosť… Až po dlhom čase uvidíš, že to on bol tým, kto tento vzťah nezvládal, kto nezvládal život samotný. On bol tým, kto zlyhával, no vždy našiel vinníka. On bol tým, kto nestíhal, zabúdal, komu sa nedarilo. No vždy si našiel cestu, ako to úspešne zvaliť na niekoho iného.

pexels.com

Pýtaš sa, kedy sa to stalo…

Pretože spočiatku to bol úplne iný príbeh. Dal ti pocítiť, že si jedinečná, že si milovaná, že si zaslúžiš všetku pozornosť sveta. A potom? Ani nevieš, kedy nastal zlom. Nie je tu žiaden prechod, ktorý by tieto dve obdobia oddeľoval. Zrazu len nemáš silu brániť sa, pretože z teba vysal všetku energiu. A vôbec – ani si neuvedomuješ, že by si sa mala brániť. Všetko, čo sa deje, je síce scestné, no zároveň tak prirodzené, podložené jeho silnou charizmou.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Jana Šulková - Oheň v duši

Nepoviem ti, kedy sa to stalo. Ale môže ti povedať, prečo sa to stalo. Dôvodom je, že si stretla manipulátora, ktorý dokáže takéto hry pekne rozohrať, pretože minulosť mu ukázala len jedno – nie je schopný žiť v rovnocennom vzťahu. Nedokáže to, neustojí to. Nemá v sebe dostatok sily, sebavedomia a charakteru potrebných na to, aby si lásku, vďačnosť a rešpekt zaslúžil prirodzene, len preto, aký je. Tak si povedal, že si to vynúti, že ťa pritlačí k múru a namiesto zdravého vzťahu, na ktorý nemá, vybudoval ten toxický. Z takejto „lásky“ sa totiž neodchádza ľahko a on to veľmi dobre vie. V láske, ktorá len berie a nič nedáva, už po čase nemáme silu na únik.

A ty sa pýtaš, kde robíš chybu…

V skutočnosti by si však mala urobiť jedno… Uvedomiť si, že niektorým ľuďom nejde o lásku a vo vzťahu nehľadajú pocit bezpečia. Chcú vlastniť. Chcú manipulovať. Chcú cítiť, že si na nich závislá, a urobia možné i nemožné, aby ťa k tomuto pocitu prinútili. Nehrajú férovo, obchádzajú pravidlá a tešia sa, ak si myslíš, že je to tvoja vina. Chcú prekrývať svoje chyby tvojimi slzami, maskovať ich pocit nedostatočnosti, pretože sa v ich duši rokmi usadil natoľko, že nevedia, ako inak sa ho zbaviť.

O manipulátoroch máme epizódu nášho podcastu Rozhovory o živote:

Vypočuť na Apple podcasts: klikni TU
Vypočuť na Google podcasts: klikni TU
V podcaste budete počuť našu Ketrin a Dušana Kadleca alias motivation-man.sk

Coverphoto: pexels.com

Facebook komentáre