Ak by sme si pri výbere partnera mali dať navzájom jednu radu, mala by znieť nasledovne: „Počítaj s tým, že zamilovaná nebudeš večne.“ Pretože aj ten najružovejší začiatok každého vzťahu je vždy predsa len začiatkom. A čo nastáva potom? Realita. Život. Ničím neprikrášlený, občas len úplne čierny, bez farieb, zábavy a radostí. Život v celej svojej kráse, ktorý mnohokrát už taký krásny nie je. A preto… By sme sa na toho vyvoleného mali pozrieť aj inak ako cez ružového okuliare a dosadiť si jeho postavu do horizontu ďalších niekoľkých rokov nášho života, ak nie i desaťročí.

Čo tým chcem povedať? Hneď viac vecí… Prvou je, že zamilovaný človek nad mnohými skutočnosťami mávne rukou. Prehliadne chyby, ktoré mu o pár rokov budú doslova žrať nervy, ale aj varovné signály, ktoré neskôr doslova splatí svojím psychickým zdravím. Druhou je, že každý začiatok nám chtiac-nechtiac vleje do žíl nádej. A my až priveľmi často dúfame, že sa dotyčný v niečom zmení, umúdri, že z niečoho jednoducho „vyrastie“. Lenže ľudia sa nemenia, ak to sami nechcú. A v zásadných veciach menia názory len výnimočne. 

unsplash.com

A v neposlednom rade by som chcela zdôrazniť ešte niečo… 

Nie je nič výnimočné, ak nás strach pred samotou zaženie do kúta, kde sa pod jeho vplyvom načiahneme aj za takou rukou, ktorá pre nás záchranu znamená len vo veľmi prenesenom zmysle. Aby som sa nevyjadrovala len za pomoci metafor – ak máme pocit, že už tú samotu neunesieme, že už nám veľa času na založenie rodiny či vstúpenie do nejakého zväzku nezostáva, urobíme i taký krok, ktorým si podkopneme vlastné nohy. Láskou, po ktorej tak túžime, sa nezachránime, ale dostaneme sa pre ňu do ešte väčších problémov.

Nech by si sa vtesnala do akéhokoľvek vyššie spomenutého scenáru, všetky ich niečo spája. Spoločným ukazovateľom je fakt, že takáto láska je nesmierne krátkozraká. Zachraňuje to, čo páli teraz, neuvedomujúc si, že o niečo neskôr to môže byť ešte horšie. Pretože ak má niečo fungovať dlhodobo, musí to mať pevné základy. 

O tom, že si vzťahy a lásku idealizujeme, sa veľa nehovorí… 

Len málokto si dokáže priznať, že láska, nech je akokoľvek silná a skutočná, je mnohokrát tvrdým bojom a ešte tvrdšou drinou. Nie každý povie nahlas, že najviac ho v živote sklamal práve ten človek, ktorému pred rokmi povedal áno. Nie každý zdôrazní, že by si od svojho partnera potreboval po rokoch súžitia oddýchnuť a že si nie je celkom istý, či by sa po takejto pauze vrátil späť. 

Či si to chceš priznať, alebo nie, takýto pocit sa vyskytne aj v tom najideálnejšom vzťahu. Aj dokonalá láska občas vyčerpáva. Tak ako potom chceš ustáť to vyčerpanie, ktoré má pre teba pripravené láska, ktorá pevné základy nemá? 

unsplash.com

A tak ak teraz miluješ, či už slepo alebo vidiac všetky tvoje, jeho aj vaše nedostatky, buď si vedomá jednej skutočnosti…

Je to človek, ktorého budeš vídať aj vtedy, kedy by si najradšej nevidela nikoho… Je to muž, ktorý s tebou bude aj vtedy, keď sa všetky okolnosti, na ktoré si dnes zvyknutá, zmenia. Je to niekto, koho každé ráno stretneš ako prvého, a večer on bude tým, vedľa koho budeš zaspávať. Je to človek, pred ktorým neskryješ nič a ak pred ním čosi predsa len budeš skrývať, i to bude ďalší dôvod na smútok. 

Zmení sa vaše myslenie.
Zmenia sa problémy, ktoré budete riešiť.
Zmenia sa vaše telá a zmizne veľká časť tej opojnej chémie, ktorá vás teraz priťahuje.
Zmenia sa mnohé životné postoje.
Zmenia sa vaše tváre a vo vašich očiach už nebude to, čo tam nachádzate dnes.

Môže sa z neho stať ten, ktorý ťa ako jediný bude vedieť rozosmiať, ale aj ten, kto ťa naštve a rozplače vtedy, ak budeš šťastná. Ten, ktorého si dnes vyberieš, si všetkými búrkami môže prejsť s tebou, alebo sa pred dažďom pôjde schovať sám, bez ohľadu na to, či ty budeš moknúť.

unsplash.com

Počítaj aj s tým, že sa tá najväčšia láska zo vzťahu vytratí… 

V tom lepšom prípade sa len zmení alebo sa premení na úctu a rešpekt. A zostanú povinnosti. Zvyk, stereotyp, spomienky na problémové obdobia, spoločné záväzky, niekedy, paradoxne, viac rozdeľujúce ako spájajúce, pár sklamaní, ktoré sa stali a možno bolia doteraz. Rátaj aj s možnosťou, že nie každý deň budete mať na seba náladu, že prídu chvíle, kedy by si dala všetko za to, aby si sa ocitla sama. 

Počítaj i s tým, že sa tvoj život za ten čas posunie úplne iným smerom. Že možno už nebudeš mať toľko priateľov ako dnes, pretože sa vaše životy prirodzene rozídu. Že už v tvojich rodičoch nebudeš nachádzať oporu len ty, ale zrazu sa staneš tou, u ktorej hľadajú oporu oni. Že možno zmeníš prácu, že sa zrazu ocitneš tam, kde to dnes neočakávaš. A toho muža, ktorého si dnes vyberieš, budeš mať stále po svojom boku. Chceš s ním túto celú cestu prejsť? Skutočne?

Prosím ťa, mysli na to, že toto obdobie ťa čaká, nech práve miluješ akokoľvek. A podľa toho vyberaj svojho životného partnera. Pretože v čase najväčšej zamilovanosti na to človek nemyslí. A o to viac ho potom prefacká realita. Vo vzťahoch platí jedno pravidlo… Kto rýchlo hľadá, bude musieť o chvíľu hľadať znovu. Tentokrát však s oveľa väčšou rozvahou.

Coverphoto: Photo by Mak Flex on Unsplash

Facebook komentáre