Máme málo lásky… Necítime, že sme milovaní, a ak náhodou aj áno, nie je to ono. Lásku hľadáme na každom kroku a lipneme na tom, aby nám ju niekto prejavoval. Často potom skĺzneme do vzťahu, v ktorom my síce nemilujeme, ale ten druhý nás miluje tak ako doposiaľ ešte nik. V honbe za láskou si zakrývame oči a stávame sa hlavným hrdinom našich vlastných tragédií.

A pritom je to tak ľahké… Ak nám niečo chýba, je dobré to nájsť a pochopiť, prečo si to tak žiadame. Ale väčšinou to robíme nesprávnym spôsobom – nesprávnym pre nás aj pre naše okolie.

pinterest.com

Zamiluj sa…

Nájdi lásku tam, kde si ju až doteraz prehliadala. Otvor oči aj svoje srdce a dôveruj životu, pretože to je to jediné, čo máš. Nechci len jednu lásku… Takú, ktorú ti niekto dá na striebornom podnose. Hľadaj lásku v sebe, vo všetkom, čo ťa obklopuje, a zamiluj sa do každého jedného dňa, kedy sa ráno prebudíš.

Zamiluj sa do života, nie do ľudí, od ktorých chceš, aby ťa milovali. Zamiluj sa do všedných okamihov, ktoré ti doteraz možno nestáli ani len za pozornosť. Zamiluj sa do možnosti žiť, do všetkého, čo ti život ponúka. Zamiluj sa vždy, keď zažiješ niečo, čo iní nezažijú.

Pretože len vtedy, ak budeme milovať každý deň celým srdcom, nám láska prestane chýbať. Prestaneme ju pýtať od tých nesprávnych ľudí a predídeme tak sklamaniam, ktoré bolia roky rokúce. Zistíme, čo presne znamená milovať, a práve v tom okamihu sa nás život zmení.

Už to nebude nekonečný hon za láskou…

Ale zo života sa stane niečo magické a čarovné. Niečo, na čo si zvykneš natoľko, že na tom začneš byť závislá. Nebudeš sa toho chcieť vzdať, začneš sa tešiť na všetko, čo ti život ešte prinesie. Zo života, v ktorom si niečo stále len hľadala a nenachádzala, v ktorom si nežila, len prežívala, sa stane zázrak.

Ak v sebe máme pestovať nejakú závislosť, tak je to práve táto… Závislosť na láske k sebe samej a k životu, ktorý nám bol dopriaty.

Láska nie je o pocitoch, ktoré v nás vzbudia iní. To, ako chutí pravá láska, nám nevie ukázať niekto druhý. Musíme ju nájsť sami v sebe a pochopiť, aké to je milovať, aké to je zamilovať sa každým dňom o kúsok viac.

pinterest.com

Niekedy mi je smutno z toho, že práve tí, ktorí lásku tak žiadajú, ju v sebe nechcú pestovať. Sú len prázdnymi bytosťami, ktoré lásku vyžadujú od každého, koho stretnú, no nájsť ju v sebe, toho už nie sú schopní.

Neuvedomujú si, že ak aj náhodou nájdu človeka, ktorý ich bude milovať, láska sa z toho vzťahu vytratí veľmi rýchlo. Nik sa predsa naveky nezamiluje do osoby, ktorá si vzťahom kompenzuje svoj vnútorný deficit lásky.

Zamiluj sa a ver mi, budeš milovaná…

Len vtedy, ak budeš milovať každý deň, ktorý ti je dopriaty, môžeš očakávať lásku aj od iných. Budeš pre nich bezpečným a stabilným prístavom, v ktorom nájdu presne to, čo k životu potrebujeme. Pokoj, rozvahu a lásku, ktorá z našej duše nezmizne, ak sa vyparí osoba, od ktorej sme si ju doteraz žiadali.

Lásku netreba hľadať tam vonku. Treba nájsť to, čo nás prinúti zamilovať sa.

Autor: Saša H.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Život plynie ďalej aj bez teba

Coverphoto: Photo by Shari Sirotnak on Unsplash

Facebook komentáre