Často sú na našom webe škriepky ohľadom toho, kedy má zmysel dať vzťahu druhú šancu (alebo i tretiu či štvrtú) a kedy dať naopak šancu sebe, a to presnejšie šancu na nový začiatok. Áno, nie je to spoločensky príťažlivá téma… Veď snílkov, ktorí veria v šťastné konce je mnoho, aj ja som bola jedným z nich. A ľudí, ktorí si stále nezvykli, že dnes aj ženy vedia a môžu odchádzať zo vzťahov, je ešte viac, lebo povedzme si pravdu, v minulosti nefunkčné vzťahy „stmeľovala“ aj závislosť žien na mužoch.

A tak sa niet čomu čudovať, že to mnohých dnes tak veľmi poburuje. Hoci, poviem na rovinu, ja sa trochu čudujem. Pretože, znovu si to povedzme priamo, čo je koho do toho? A prečo by mal niekto rozhodovať o svojom živote a brať pritom na vedomie cudzie názory?

unsplash.com

A preto tento článok venujem tebe a nie tým, ktorí sa k týmto veciam tak radi vyjadrujú…

Možno premýšľaš, či to má zmysel. Možno zvažuješ, aká je tvoja situácia. Možno veríš na zázraky a klameš samu seba. Možno sa bojíš toho, že tento vzťah pochováš skôr, ako by ten zázrak prišiel a tým pádom bude všetko tvoje predošlé úsilie premárnené. Možno v tomto vzťahu hľadáš posledné pozostatky lásky, presne tej, ktorú si cítila v prvých rokoch vzťahu, kým sa nestalo… Vlastne ani sama nevieš, čo presne sa stalo… 

Zrazu ťa to len unavuje. Všetko, čo sa okolo teba odohráva. Zrazu máš pocit, že už v ňom nenachádzaš porozumenie, akýsi súlad alebo aspoň náznak rešpektu či úcty. Zrazu je iný nielen tento vzťah, ale aj muž, ktorého si predtým vnímala inak. Čo sa zmenilo? On, ty či vlastne úplne všetko? Okolnosti alebo optika, akou dnes nazeráš na lásku?

Poviem ti len toľko…

Je vlastne úplne jedno, čo je za tým. Dôležité je, ako to teraz vnímaš ty. Ako veľmi ešte veríš či neveríš. A v neposlednom rade – dôležité je, ako to vníma on a či to vidíte rovnako. Či tie hádky, tichá domácnosť, neporozumenie, chlad alebo hocičo iné registruje aj on a či je ochotný s tým niečo urobiť. 

unsplash.com

Lebo tam je pes zakopaný. Či chce aj on. Či náhodou tak trochu nesnívaš o lepších začiatkoch sama. Či nejaký ten zázrak, ktorý by lásku oživil, očakáva aj on. Či mu to takto náhodou nevyhovuje a ak by aj nie, či má v sebe odhodlanie niečo s tým urobiť.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Nech lásku nájdu tí, ktorí v ňu už neveria

Áno, každý vzťah sa dá „uzdraviť“… 

No treba si najprv zvážiť, či má zmysel sa o to pokúšať. Zázraky sa síce dejú, no iba tam, kde ich chcú obaja. V láske, kde si ich praje iba jeden a ten druhý o ne záujem nemá, ich môžeš očakávať donekonečna…

Preto ti poradím len toľko… Skús si teraz spomenúť na kľúčové momenty vo vašom vzťahu. Na tie, ktoré v tebe zarezonovali, ale pokús sa vypátrať i také, ktorým dnes už nepripisuješ žiadny význam. Skús dať city bokom a úprimne si odpovedz… Bola tam niekedy aj jeho snaha? Chcel tento vzťah opraviť vtedy, keď sa nič závažné neudialo, alebo boli tieto slová sprevádzané ospravedlneniami, ak práve urobil nejakú chybu? Máš pocit, že by ti rozumel? Že by vedel, o čo presne ide, ak by si teraz prišla a na rovinu povedala: Poďme s tým niečo urobiť?

Tak, myslím, že už vieš… Či tie zázraky očakávate obaja, alebo iba ty… 

Coverphoto: Photo by Valerie Elash on Unsplash

O tom, aké to je zachraňovať vzťah, ktorý chceš zachrániť len ty sama, je aj Miina kniha s názvom Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre