Neviem, čím to je, možno rozmachom novodobých technológií, ktoré poskytujú ľuďom bezpečnú anonymitu, možno tým, že ak máme možnosť sledovať z diaľky cudzie životy a vidieť ich falošnú dokonalosť, v niektorých jedincoch to môže vyvolať obrovskú závisť, ktorá ústi do potreby starať sa do životov druhých. Skutočne neviem, je to len moja hypotéza… No čím dlhšie sa nad tým zamýšľam, o to viac mám pocit, že tento jav silnie. Zdá sa mi, že všetci získali akýsi patent na život, na šťastie, na to, čo sa má a čo nemá. Jednoducho mám čoraz silnejší pocit, že ten, kto žije tak, ako to chce on, musí večne zápasiť so svojím okolím.

Dlho som s tým bojovala. Dlho som sa bála toho, čo povedia iní, pretože nepatrím k tým ženám, ktoré by si vychutnávali moment, ak sú stredobodom nechcenej pozornosti. Nerada sa obhajujem, ešte menej mám rada hádky, ostré pohľady a debaty, ktoré nikam nevedú. Vyhýbam sa situáciám, v ktorých môj názor utrpí tvrdú zrážku s jeho protipólnym náprotivkom, pretože najradšej zo všetkého milujem svoj pokoj.

unsplash.com

No potom som pochopila jednu vec…

Nič z toho nemusím…
Mojou povinnosťou nie je sa obhajovať.
Nie som povinná nikomu nič vysvetľovať.
Nemusím sa púšťať do diskusií, v ktorých sa cítim nepríjemne.
Nikomu nedlžím svoje vysvetlenie.
Ak sa niekde necítim dobre, nik ma tam nedrží.

A tak ti chcem povedať len jedno. To, čo si myslia druhí, na tom vôbec nezáleží. Ich názory s tebou neprečkajú noc, kedy ti smútok bráni zaspať. Nebudú stáť pri tebe, keď sa budeš cítiť ako ten najposlednejší človek na svete. Neposkytnú ti bezpečie vo svete, pred ktorým sa budeš chcieť na chvíľu skryť. Nepovedia ti „dobrú noc“ ani „dobré ráno.“ Nikdy ti nezahoja tvoje rany na srdci. 

Ich rady, ako máš žiť, ti nezaplatia účty, nepostavia veľký dom, nenaplnia chladničku.

O to všetko sa musíš postarať ty sama…

Pretože ty sama vieš, či túžiš po deťoch a veľkej rodine alebo ťa to ťahá do sveta, v ktorom precestuješ každý kút, a budeš pomáhať tým, čo to potrebujú.
Ty sama presne vieš, či raz chceš byť matkou alebo svoj čas, svoju lásku, svoju energiu investuješ niekam inam.
Ty vieš, či už odmala túžiš po rastúcom tehotenskom brušku alebo ťa táto predstava straší a uvádza do rozpakov.

Iba ty vieš, či chceš pracovať z domu v papučiach alebo chceš každé ráno zdraviť vrátnika v obrovitánskej budove.
Len ty vieš, či chceš každý večer vybehnúť von medzi ľudí alebo sa túžiš schovať do postele, v ktorej jediným spoločníkom budú len tvoje myšlienky.
Iba ty vieš, či tvoje srdce chce hlasno spievať alebo túži mlčať a potichu si vychutnávať život.
Ty si tá, ktorá s istotou vie, či chce lietať alebo sa držať pri zemi.
Ty si jediná, kto vie, čo ťa robí šťastnou.
Ty si jediná, kto vie, čo ťa straší a čomu sa musíš vyhnúť.

unsplash.com

Vieš to ty… Nie iní. Tí, ktorí „vedia“, ako máš žiť…

Nemusíš byť matkou.
Nemusíš sa vydať ešte pred tridsiatkou a nemusíš sa vydať vôbec.
Nemusíš byť poslušnou zamestnankyňou, môžeš zo dňa na deň v práci tresnúť dverami a začať konečne robiť to, čo si vždy chcela.
Nemusíš mať jasno v tom, v akom meste chceš bývať, kedykoľvek sa môžeš zbaliť a začať žiť nový život.
Nemusíš zbierať záväzky, ak miluješ slobodu.

Nemusíš prežiť život v strachu z otázky, čo naň povedia iní. Pretože čím viac budeš tlmiť svoje túžby a prihliadať na to, čo si myslia druhí, tým viac popieraš samu seba. O to viac budeš mať pocit, že ti nik nerozumie, že ťa šťastie zďaleka obchádza, pretože ak nezačneš žiť podľa seba, vždy budeš stáť na nesprávnom mieste, kde stretneš len nesprávnych ľudí.

Jediné, čo musíš, je riadiť sa tým, čo cítiš. Vo svete plnom klamu a faloše nemôžeš pre seba urobiť viac, než to, že k sebe vždy budeš úprimná.

Najväčšia sila ženy spočíva v tom, že v sebe nájde odvahu počúvať svoj vnútorný hlas. Že sa nebude riadiť radami druhých ľudí, naučí sa hovoriť nie a postaví sa za svoj názor, aj keď vie, že sa nestretne s pochopením. Takáto je silná žena… Žena, ktorá vie, že to, čo robí, je pre ňu to najsprávnejšie, a nebojí sa kráčať tam, kam ju jej srdce vedie.

Coverphoto: Photo by Carolyn V on Unsplash

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Posledná myšlienka venovaná tebe

Vždy je dobré vedieť, že nie sme samy na to, čo práve cítime. ♥ A presne pre to vznikla naša knižka Úlomky Ženy II. Zakúpiť si ju môžete v našom eshope TU.

Facebook komentáre