Všetci v jej okolí sú zamilovaní. Niektorí sa trápia, iní sú šťastne zamilovaní. Láska je súčasťou ich života natoľko, že už zabudli na jej skutočnú hodnotu. Zamieňajú si lásku s priateľstvom či s fyzickou príťažlivosťou. Vzťahy vytvárajú ľudia, ktorí sa ani poriadne nepoznajú, a keď sa spoznajú, zistia, že k sebe nič necítia.

Takí sú ľudia všade okolo.

A potom je tu ona.

Tá, ktorá sa rozhodla neobetovať svoj život láske, nepodriadiť jej každú svoju myšlienku. Rozhodla sa nehľadať lásku a sústredila svoj čas na nájdenie samej seba. Táto žena žije sama pre seba. Dokáže sa o seba postarať a miluje svoju nezávislosť. To, čo je pre ňu naozaj dôležité, je ona sama.

Nemysli si, ani ona nemá núdzu o nápadníkov a má si z čoho vyberať. Ibaže nechce. A hoci jej je ľúto tých zlomených sŕdc, ktoré za sebou zanecháva, odpovedá im, že si zaslúžia úprimnosť a lásku. Lásku im ona ponúknuť nemôže, pretože jej srdce nie je schopné dávať presne ten druh lásky, ktorý je potrebný na šťastný vzťah. Možno raz bude pripravená znova milovať, raz znova stretne lásku. Ale dovtedy sa rozhodla byť radšej sama, ako v neúprimnom vzťahu.

Mnohí z tých, ktorých odmietla, jej v hneve vmietli do očí, že určite iba predstiera, že je šťastná, pretože človek môže byť šťastný len vo vzťahu. Ona však vie, že človek musí byť najskôr šťastný sám so sebou,  aby mohol byť šťastný aj vo vzťahu.

pexels.com

V spoločnosti sa stretla s nepochopením, ale nedovolila, aby sa jej to dotklo. Vedela, že jej skutoční priatelia ju v jej dobrovoľnej samote budú podporovať, lebo vedia, že presne to teraz potrebuje. Napriek všetkému však nie je zatrpknutá. Vníma všetky druhy lásky, ako sú priateľstvo, láska vlastnej rodiny a rodičov, nezištná pomoc druhým. Vníma a opätuje všetky tieto formy lásky a to najviac, ako je schopná. Má stále rada ľudí, to sa nezmenilo. Iba zo svojho slovníka vylúčila pojem „láska k mužovi“. Možno dočasne, možno na celý život. Nepremýšľa nad tým.

Je hrdá na to, že jej život patrí len jej. Za všetky problémy, ktoré si spôsobí, preberá plnú zodpovednosť. Môže sa správať, ako chce, a nikomu tým neubližuje. Môže si dať kávu, s kým chce, a vie, že jej nikto nebude nič vyčítať.

Väčšina mužov, ktorých stretla, si ju chceli podmaniť, kontrolovať jej život, chceli ju vlastniť. To bol práve ten dôvod, pre ktorý im prestala veriť a pre ktorý ich odmieta. Ženu, ako je ona, totiž nie je možné vlastniť, lebo ona patrí len sama sebe. A zaslúži si muža, ktorý to dokáže akceptovať. Takého, ktorý bude rešpektovať jej nezávislosť, ktorý pochopí, že ona sa bez neho nestratí, ale je s ním preto, lebo s ním chce byť.

Nepýtaj sa jej, prečo sa rozhodla byť sama, neodpovie ti. Dôvod je ukrytý v tej časti jej srdca, do ktorej sa už nevracia. Tú 13. komnatu vo svojom srdci označila nálepkou Minulosť a skryla do nej  všetky bolestivé spomienky a slová, na ktoré už nechcela spomínať. Túto časť srdca odomkne len sama pred sebou, z času na čas. Avšak netrápi sa vecami, ktoré už nemôže zmeniť, iba pridáva do zbierky spomienok ďalšie, na ktoré už nechce myslieť.

pexels.com

Vraví sa, že človek, ktorý teraz nedokáže milovať, predtým miloval až príliš. Tak je to aj so ženou, ktorá teraz všetkých odmieta. Nie je to tým, že by sa jej nepáčili, ale tým, že jej srdce je príliš zranené.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Kašlem na tvoje "Asi ťa milujem"

Jej srdce potrebuje čas a nikto z nich nebol ochotný čakať. Pretože áno, aj ona pozná lásku. Zažila šťastie aj bolesť. Priveľa bolesti. Niekedy, keď sa jej pozorne zahľadíš do očí, uvidíš v nich odraz bolesti, ktorú prežila a uvedomíš si, že dokázala prežiť oveľa väčšiu bolesť, než si vôbec dokážeš predstaviť. Jej oči rozprávajú príbeh o jednej láske, ktorá z nej stvorila túto silnú, nezávislú ženu, vždy s úsmevom na tvári a rozdávajúcu pozitívnu energiu.

Bola zničená toľkokrát, že to nevie spočítať. Pozná horkú chuť sklamania a vie, čo je to beznádej. Jej sebavedomie a cieľavedomosť sú výsledkom jej posledného pádu, najhoršieho zo všetkých, kedy sa musela rozhodnúť, či vstane alebo ostane na dne. Vtedy sa rozhodla.

A tak tu dnes pred tebou stojí, usmieva sa a rozpráva sa s tebou o akejkoľvek téme. Vieš, že ťa vždy rada vypočuje a pomôže ti, ako len môže. Nie je taká, že by ostatným nepriala lásku, ktorá ju sklamala. Práve naopak. Vieš, že keď potrebuješ radu v láske, ona ti nebude hovoriť naučené frázy, ale poskytne ti radu z jej vlastnej skúsenosti.

Takáto žena ťa nikdy nezradí, lebo sama bola veľakrát zradená.
Nikdy ťa neopustí, lebo ju veľakrát opustili iní.
Nikdy ti neublíži, lebo jej bolo ublížené príliš.
Neurobí to, pretože vie, aké to je. A preto, že nedovolí, aby si ktokoľvek iný prešiel tým, čím si prešla ona.

Táto žena verí, že existuje nebo a peklo aj na zemi. V pekle už bola. A vlastnou silou si z neho vytvorila nebo. Rozhodla sa viac netrpieť a pomáhať vlastnými skúsenosťami ostatným.

Dala svojmu životu iný zmysel a našla šťastie. Miluje svoju nezávislosť a slobodu. A preto sa rozhodla ostať sama.

Aspoň kým nestretne muža, ktorý to bude rešpektovať.

Coverphoto: pexels.com

Facebook komentáre