Každá žena si počas svojho života prejde mnohými obdobiami, počas ktorých sa mení nielen jej pohľad na iných ľudí, ale aj na ňu samotnú. Nastanú chvíle, kedy na seba myslí ako na poslednú, kedy o sebe pochybuje a pripúšťa si slová iných k srdcu. Chce vyhovieť každému, naháňa sa za dokonalosťou, ktorú jej určuje niekto cudzí. A to až dovtedy, kým sa nezastaví a neuvedomí si svoju hodnotu…

Žena, ktorá vie, akú má hodnotu, slovám ani skutkom druhých nedáva žiaden význam. Je si istá sama sebou a snaží sa o to, aby so svojím životom bola spokojná ona, nie tí, čo na ňu ukazujú prstom. Vie, že všetko, čo robia či povedia ostatní, vypovedá viac o nich ako nej. Rokmi sa naučila, že nie je správne niekoho opravovať alebo mu niečo dokazovať. Cení si svoj čas a energiu, a preto od ľudí, ktorým na nej niečo prekáža, odíde preč. V tichosti, s pokojom a bez hádok.

pinterest.com

Prestala totiž kričať, prestala sa s niekým hádať a prestala prosiť… prosiť o čokoľvek. Dnes už vie, že tie najkrajšie city jej niekto preukáže úplne sám a bez doprosovania. A ak to tak neurobí, je márne ich od niekoho drankať. Tí, čo jej lásku nedali doteraz, jej ju už nedajú nikdy, a nezáleží na tom, ako sa bude správať ona. Vie, že vždy keď prosí o kúsok citu, ubližuje iba sama sebe, podlieza vlastné ego a znižuje tým svoju hodnotu v očiach druhých.

Takáto žena musela spadnúť na úplné dno, aby to všetko pochopila.

Musela okúsiť, aké to je, keď jedinú oporu našla iba v sebe. Uvedomila si, že nikomu nemôže do rúk zveriť svoj vlastný život ani svoje šťastie, pretože nik iný si to nebude vážiť a chrániť tak ako ona. Spomienky, ktoré na toto obdobie plné smútku a sĺz má, neodháňa preč. Ak sa na tie časy, kedy nemala vôbec nič, rozpamätá, nesnaží sa rýchlo zabudnúť. Vie, že práve toto obdobie z nej urobilo ženu, akou je teraz, a je na to pyšná.

Žena, ktorá vie, akú má hodnotu, nepovie niekomu „áno“ skôr, ako si to premyslí. Ako zváži, či tým zároveň nepovie „nie“ sama sebe. Časom totiž prišla na to, že sa nemôže starať o šťastie druhých viac než o to svoje.

Naučila sa, že ľudia na dobré skutky iných zabúdajú príliš skoro, takmer hneď, ako sa niekto kvôli nim obetuje, alebo v momente, keď pomoc potrebuje i ten, ktorý dovtedy pomáhal iným.

Odchádza odtiaľ, kde si ju nevedia vážiť, ľudí zo svojho života púšťa rýchlejšie ako kedysi.

pinterest.com

Už prišla na to, že niektoré rozlúčky sú nutné a bez niektorých ľudí je svet krajší. Vie, že stáť niekomu v jeho ceste a držať sa ho ako kliešť nemá význam, že je to len odďaľovanie konca, ktorý tak či tak raz príde. Naučila sa, že je zbytočné dávať druhé šance, pretože ľudia sa nemenia, len skúšajú, aká veľká je jej trpezlivosť a ako veľmi dokáže milovať iných viac než seba…

Takáto žena sa už nebojí samoty a chvíle, kedy je len sama so sebou, si už vie vychutnať. Nehľadá plece, o ktoré by sa mohla oprieť, vie, že pocit bezpečia, ktorý nám dajú iní, je len dočasný. Nemá strach pred tým, čo sa v nej skrýva, svojim pocitom čelí vyrovnane tvárou v tvár. Viac už nedovolí, aby v sebe živila démonov, ktorí jej robia zo života robia peklo, a naučila sa rozumieť svojej duši.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Jedna zlá kapitola z teba nerobí zlého človeka

Iba ten, kto príde na to, aká je jeho hodnota, vstúpne v očiach druhých. Iba ten, kto rešpektuje sám seba, bude rešpektovaný inými. A ten, kto nemiluje sám seba, nemôže čakať, že mu pravú lásku dajú druhí. A to všetko žena, ktorá pozná svoju hodnotu, už dávno vie. Vie, že svet nie je o iných, ale o nej, a tak sa tým riadi, hoci ju niekto môže označiť za bezcitnú. Ale žene, ktorá pozná svoju hodnotu, je to srdečne jedno…

Coverphoto: Photo by Joshua Rawson-Harris on Unsplash

Facebook komentáre