Čoraz viac sa stretávam s ľuďmi, ktorí sú sklamaní. Sklamala ich láska, sklamal ich niekto alebo často sklamali i sami seba… Čakali od vzťahu niečo extra. Niečo, čo videli doposiaľ len vo filmoch. Chceli cítiť tie povestné motýliky v bruchu, a pritom zabudli na to, že pri pravej láske budú cítiť iba pokoj a istotu. Chceli cítiť tú istotu, o ktorej všetci básnia, ale pritom si vôbec neuvedomili, že najprv tou istotou musia byť oni sami…

V prvom rade sami pre seba a v tom druhom rade musia byť istotou pre toho druhého. Inak to nebude fungovať ani naopak. Často dostávam otázku, ako je to so mnou a s mojím vzťahom… a pravda je, že na ňu nerada odpovedám.

pinterest.com

Lebo môj vzťah je super, ale je to len a len moja vec. Keď niekomu poviem, že je to super, tak hneď povie, že predsa určite musí byť niečo, čo mi na tom vzťahu vadí a čo by som na tom druhom človeku zmenila. A samozrejme, že to je pravda. Veď nikto a nič nikdy nebude dokonalé… a presne to je to, s čím sa jednoducho musíme naučiť žiť.

Lebo nikdy nikto nebude presne taký, akého by sme ho chceli mať.

Väčšinou však túto otázku dostávam od ľudí, ktorým vzťah stroskotal práve preto, lebo neboli schopní zmeny. Lebo žiadali a očakávali od partnera niečo, čo neboli ochotní obetovať ani oni. Lebo chceli dokonalosť, a pritom zabudli, že takí predsa nie sú ani oni.

Chceli zo dňa na deň zmeniť všetko, čo ten druhý budoval roky. Chýbal im rešpekt voči životu, ktorý ten druhý mal pred nimi. Chceli meniť všetko od základov… ale tak to predsa nefunguje. Chceli vlastniť, ale ani láska, ani ten druhý človek sa predsa vlastniť nedajú.

Často sa stane, že žena očakáva od partnera, aby bol na 100% mužom jej snov, lenže ani ona sama nevie, čo to znamená byť ženou svojho muža na 100%. Viete, podľa môjho názoru vzťah nie je o tom, koľko fotiek za deň pridáme, koľkokrát do týždňa sa spolu vyspíme a do akej drahej reštiky nás ten druhý zoberie na Valentína.

Vzťah sa neposudzuje podľa počtu srdiečok.

Ja som sa naučila, že práve tie dokonalé a fotogenické vzťahy z Instagramu sú väčšinou dokonalé naozaj len na fotke. Lebo keď máš vzťah, v ktorom si šťastná a spokojná, vtedy nemáš potrebu to dokazovať fotkami. Nemáš potrebu vyznávať lásku cez Facebook a zbierať lajky.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Buď silná!

Keď si naozaj šťastná, tak toto všetko nepotrebuješ. Keď máš vzťah, ktorý nefunguje, neviem prečo sa u ľudí zapína taký ten obranný mechanizmus a aspoň to šťastie hrajú. Nepriznajú si, že to nefunguje. Namiesto toho, aby si sadli, porozprávali sa a povedali si pravdu, si vyznávajú lásku na internete.

Lásku, ktorá sa v skutočnom svete už možno z ich vzťahu vytratila úplne, a oni sa to všetko snažia zachrániť aspoň pomocou toho virtuálneho sveta.
Určite nechcem, aby tento článok vyznel, že ja som dokonalá. Mám od toho na míle ďaleko. Ale ja som sa ja napriek mojej tvrdohlavosti naučila, že niekedy ustúpiť musím. Lebo vzťah je presne o tom.

Viem, že nemôžem od partnera žiadať niečo, čo sama neviem dať.

pinterest.com

A preto sa čudujem, keď tak niekedy počúvam baby, s ktorými som niekedy bola na jednej vlne. Ako ich stále baví každý víkend rozdávať telefónne čísla niekomu inému a potom vyplakávať pri pohári vína, že sa im nikto viac ako jedenkrát neozve, a nikto ich neberie vážne… Úprimne? Každá z nás si prešla týmto obdobím… nie je to žiadna katastrofa. Ale ako môže niekto, kto si neváži samého seba, žiadať od niekoho iného úctu?

Každá žena má obdobie, kedy na tú úctu voči sebe nejako zabúda. Malo by to však byť iba obdobie.

Každá by si mala časom uvedomiť, že tadiaľ cesta nevedie. Že môžeš mať desiatky správ denne, ale po čase sa aj tak budeš cítiť prázdna. Lebo tie dočasné známosti ti nikdy nedajú to, čo ti dá ozajstný vzťah. A pre ten vzťah budeš musieť niečo obetovať. Niekedy budeš musieť ísť aj proti sebe a budeš si musieť zahryznúť do jazyka. Niekedy budeš myslieť najprv na toho druhého a až potom na seba.

Toto všetko však nebude znamenať, že stratíš samu seba. Skôr by som povedala, že je to práve naopak. Že práve v tom správnom vzťahu nájdeš to svoje pravé ja. To sa však nestane, kým si neuvedomíš, že pokiaľ budeš chcieť niečo dostať, musíš byť ochotná aj niečo obetovať…

Coverphoto: unsplash.com

Facebook komentáre