Dovolím si tvrdiť, že s týmito myšlienkami a im podobnými sa potýka väčšina ľudí… Život sa prehupne do neskoršej tridsiatky, mladosť sa nám zdá byť príliš vzdialená a to, čo sa odohráva okolo nás sa akosi nestotožňuje s predstavou, akú sme o súčasnom živote v minulosti mali. Veľmi ľahko sa môže stať, že sa ocitneme v blízkosti partnera, o ktorom vieme, že to nie je ten „najpravejší“, no zároveň nás kvária pochybnosti, či len zbytočne nevymýšľame…

Vzťah si si asi predstavovala trochu inak. Realita ti však dokázala, že nie každý sen sa splní. A tak máš pri sebe muža, s ktorým to zasa nie je úplné peklo, ale s istotou vieš, že iné páry môžu fungovať aj inak. Možno máš pocit, že ti úplne nerozumie… Čoraz viac sa pred ním uzatváraš, pretože vieš, že isté témy nie je dobré vyťahovať. Iba sa zbytočne vytočíš, lebo opäť narazíš na kameň úrazu, ktorý signalizuje, že medzi vami nevládne dokonalý myšlienkový súlad. 

Zaspávaš vedľa neho, ale si si istá, že ak by si v tej posteli bola sama, cítila by sa omnoho menej osamelo.

unsplash.com

Možno sa občas pýtaš, či k nemu ešte niečo cítiš…

A či vlastne k tebe niečo cíti aj on. Či ten vzťah, ktorý máte, nie je postavený na láske, ale skôr na zvyku. Možno sa čoraz častejšie pozeráš po iných mužoch a prestáva ti prekážať, že sa aj on pozerá na iné ženy. Necítiš pritom žiadnu žiarlivosť, je ti to vlastne nejako jedno… On tu proste je. Ak by chcel odísť, už odíde dávno. Ty si na tom rovnako. A nevieš sa rozhodnúť, či ti predstava jeho odchodu spôsobuje strach alebo len mrazivý pokoj.

Možno sa ti zdá, že si ho nikdy skutočne nemilovala ani predtým. Že aj vo vašich začiatkoch si nachádzala veci, ktoré ti na ňom prekážali a až teraz po rokoch situácia eskaluje natoľko, že si na rovnaké detaily priam alergická. Ak niekam odchádza, nepýtaš sa, kam ide ani kedy príde. Nie je ti za ním smutno, tešíš sa, ako si oddýchneš a ako sa u vás doma rozpustí tá čudná atmosféra nezáujmu a pokoja, v ktorom ty paradoxne cítiš nepokoj.

Možno za to viníš stereotyp. A vravíš si, že možno naozaj každý vzťah po toľkých rokoch dopadne takto… Už nemáš chuť byť krásna, pretože ťa toľkokrát videl vo chvíľach, kedy si krásnou nebola, že je zbytočné to ešte siliť. No niečo ti vraví, že ten pocit byť v niekoho očiach dokonalou, ešte zažiť chceš… Všimol by si vlastne, ak by si sa posnažila a ukázala sa mu krajšia a sebavedomejšia? Pri pomyslení na to, že by ste mali na vzťahu pracovať, sa len pousmeješ. Ako tá práca na vzťahu v praxi vyzerá? Kedy to máte robiť? Keď sa ty po príchode domov pozeráš na nevyloženú umývačku riadu alebo ak on príde z práce, kde ťahal už niekoľký nadčas?

unsplash.com

Nechceš na tom pracovať… Ani ty, ani on…

No napriek tomu zostávaš. S ním. S mužom, s ktorým len žijete vedľa seba, no nie spolu. Nič si navzájom nepredávate. Nič spolu neprežívate. Je to ty a on. Nie vy… Na otázku, prečo neodídeš, si mnohokrát odpovedáš nasledovne… Pretože sú aj horšie vzťahy a ty si tak trochu rezignovala. Pretože sa môže stať, že nikoho lepšieho a k tebe viac pasujúcejšieho možno nenájdeš. Má zmysel riskovať to? Chce sa ti hrať vabank? Nie…

Dovoľ mi niečo k tomu povedať… A sľubujem, že sa neznížim ku frázam, aký je život príliš krátky na to, aby si ho prežila s niekým, s kým to nie je ono. Rovnako ti nebudem hovoriť, aby si odišla alebo zostala. Nežijem v tvojej koži. Neviem, aký máš vzťah. A preto mi neprináleží dávať ti akékoľvek rady.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Dnes viem, že za niečo stojím

Ale chcem ti povedať len jedno…

Necíť sa vinná za to, že niečo podobné cítiš. A rovnako tieto myšlienky ani nezaháňaj do kúta, pretože sa za ne hanbíš. Ver mi, že rovnaké otázky si po rokoch kladie takmer každý. Dokonca sú nimi konfrontované i páry, o ktorých by si to nikdy nepovedala. Len sa o tom nehovorí. Nik ťa nezastaví na ulici a neprizná sa ti s tým. Vieš, ak niečo spoločnosť ako celok dokáže, je to skrývanie dôležitých a citlivých tém pod koberec. Spoločnosť lásku príliš idealizuje. Ponúka nám len romantické predstavy o tom, ako by vzťah mal vyzerať, ale pred tým, že samotná realita a skúsenosti jednotlivca majú ďaleko od romantických ideálov, si zbabelo zatvára oči.

Takisto viem, že sú vzťahy, ktoré natoľko rozbil stereotyp, že s nimi viac nepohneš. Neopravíš ich. Rúca sa tým ďalšia mylná predstava o tom, že ak sa na vzťahu pracuje, dostavia sa pozitívne výsledky. Nie vždy to platí. Nemusíte sa hádať ani po sebe hádzať taniere na to, aby ste sa vzájomne odcudzili. Môžete proste len byť a aj tak sa to stane. Ak raz jednu a tú istú osobu vídaš u seba doma a desať rokov ju vnímaš tak, ako vnímaš, pohľad na ňu sa ti nezmení. Nezníži sa miera nezáujmu ani pocit, že sa pre teba stalo samozrejmosťou. Nie, po desiatich rokoch, počas ktorých šiel vzťah z kopca, sa ani tebe, ani jemu znovu neobjavia v bruchu motýle.

Ak by si sa predsa len rozhodla, že ty budeš tou, ktorá do tohto vzťahu opäť prinesie nové svetlo, buď si, prosím, istá jednou vecou… Že to má zmysel. Že to chce aj on. Komunikujte. Skúmaj jeho uhol pohľadu a dozvieš sa zaujímavé veci nielen o ňom, ale aj o tebe. No neupni sa na vidinu toho, že dokážeš niečo zmeniť. Pretože jemu to takto môže vyhovovať. A jediná odplata, ktorú by si za svoju snahu dostala, je nezáujem, ktorý by ťa len zbytočne zranil a znechutil.

unsplash.com

Rozhodnutie je na tvojich pleciach…

Ak dokážeš plne akceptovať fakt, že za svoj život si zodpovedná ty sama, spadne ti z pliec veľká ťarcha. Pýtaj sa seba a neboj sa pravdy. Máš v sebe silu začať niečo nové? A máš vlastne silu odísť? Čo by ti chýbalo a čo by ti dodalo pocit slobody? Chýbal by ti on, alebo by ťa potrápil len prelomený zvyk, že by tu zrazu nebol? Milovali ste sa v začiatkoch vzťahu? Alebo si si ho už vtedy idealizovala a túžba po láske ťa pripútala k niekomu, s kým si nikdy nechcela byť?

Chýba ti láska vo svojej celej podstate alebo ťa ničí iba nuda? Pretože s nudou sa niečo urobiť dá, ale ak vzťahu chýba náklonnosť a úcta, je to omnoho horšie. Chceš s ním zostať len preto, že sa bojíš samoty alebo ťa s ním spája aj niečo iné? Vieš si predstaviť, že by si teraz začala nový vzťah a urobila by si všetko preto, aby ste opäť neskončili tam, kde ste teraz? Veríš ešte v lásku? A veríš v seba?

Buď k sebe úprimná… Nezacykli sa vo svojej realite. A tie odpovede nájdeš. Len im musíš vyčleniť veľa priestoru.

Coverphoto: Photo by Vika Fleisher on Unsplash

Facebook komentáre