Na začiatku je vždy snaha. A láska… Tej tam je kopec a ty až neskôr zistíš, že jej tam je viac, ako by si chcela. Vlastne na úplnom konci by si sa jej najradšej vzdala úplne. Aj o tom sú vzťahy, v ktorých veríš, že sa raz dostanú do pokojnej fázy. Že nebude žiadne „možno“ ani „keby“, že nebudeš na nič čakať a všetko bude jednoducho tu a teraz. Ale to sa, žiaľ, nedeje vždy… Skôr či neskôr zistíš, že si aj ty len jednou z množstva žien, ktoré dúfali, no nedočkali sa.

Stáva sa, že si dvaja ľudia nevedia poskytnúť lásku, ktorú práve ten druhý potrebuje, a tak vznikajú citové búrky. Stavy, v ktorých v tebe víri každá emócia, na akú si len dokážeš spomenúť, zatiaľ čo ty chceš len jediné… Pokoj.

pinterest.com

Ak miluješ viac a chceš vzťah so všetkým, čo k štastnému vzťahu patrí, spočiatku sa nazdávaš, že sa niečo raz zmení. Veď ak láska raz v tvojej duši vzplanula, nemôže sa stať, že bude neopätovaná… Hlavne, ak máš ty s tým druhým len tie najčistejšie úmysly… No áno, môže. Môže sa to stať. 

A veľmi ľahko…

Prichádzaš na to pomaly a bolestivo. Každým dňom sa ubezpečuješ o tom, že sa deje niečo, čo si nikdy nechcela. Lebo priznať si, že tadiaľto cesty nevedú, to je na vzťahoch to najťažšie. A tak sa snažíš. Dúfaš, skúšaš, čo zaberie. Lenže nemusí zabrať nič. Ani čakanie, ani prosenie a už vôbec nie nátlak a výčitky.

Namiesto človeka, ktorého si chcela zmeniť, sa pomaly, ale isto mení niekto iný. A tým niekým si ty. Zo ženy, ktorá verila, sa stáva bábka, ktorá sa prebúdza do trpkej reality. 

Milujúca bytosť, ktorá sa nebála preukazovať svoju lásku, sa mení na ženu, ktorá si všetko, čo cíti, nekompromisne uzavrie do svojho vnútra. Kvôli sebe… Kvôli iným… Aby to už nikdy viac nikto nezneužil.

pinterest.com

Stačí sa zmieriť s tým, že už nič nebude také, ako to bolo predtým… 

A to je len dobre. Si to práve ty, kto z tohto vzťahu odchádza zmenený. Zmenil sa tvoj pohľad na svet, na lásku, aj na teba samotnú. Keď sa pozrieš do zrkadla, uvidíš tam ženu zranenú, no viac nezraniteľnú. Máš v očiach tak veľa bolesti, ale zároveň ešte viac odhodlania viac si to nezopakovať. Viac nenaletieť, viac neveriť prázdnym sľubom, viac nemilovať človeka, ktorý si nezaslúži.

Maj na pamäti, že ľudia, ktorých chceš zmeniť, nakoniec zmenia teba.

Stane sa z teba niekto iný, a to práve kvôli niekomu, pri kom si dúfala, že sa raz zmení on. Prestaneš zachraňovať nezachrániteľné. Prídeš na to, že tvoja najväčšia sila nespočíva v schopnosti bojovať do posledných síl, ale v časnom uvedomení si, kedy nastal čas odísť. Občas totiž najviac energie vynaložíme tým nesprávnym smerom. 

Ale to sa tebe, po tejto skúsenosti, už nikdy viac nestane…

Coverphoto: Photo by Naitian(Tony) Wang on Unsplash

Facebook komentáre